2006-02

NUMIZMATYKA W INTERNECIE - CO NOWEGO?

Internet - ocean wiedzy wszelkiej - zbędnej, potrzebnej, prawdziwej i błędnej, pomocnej i szkodliwej. Kilkakrotnie pisałem już na ten temat: Lista internetowych przebojów Lista internetowych przebojów numizmatycznych-część II Katalogi sieciowe ale w sieci stale się coś dzieje. Cóż więc nowego w niej znajdujemy?

Bywalcy naszego forum z pewnością znają katalog "Shivera" Money 4 nothing. To jedna z niewielu stron, której autor konsekwentnie uzupełnia i odświeża podawane informacje. Po każdej większej aukcji dodawane są informacje o cenach wywoławczych i osiągnietych. Kiedy ukazują się nowe wydania katalogów popularnych, Pan Krzysztof również aktualizuje wyceny. Jeśli ktoś z Państwa poszukuje aktualnych wycen polskich monet bitych w XIX i XX wieku z pewnością po odwiedzinach u Shivera nie będzie się czuł zawiedziony. Ja z niecierpliwoscia czekam na zapowiadane rozszerzenie katalogu o monety S. A. Poniatowskiego.

Kolejna strona, którą bardzo często odwiedzam nazywa się Numismatika pro kazdého Jest to zbiorcza strona z odsyłaczami do katalogów aukcji organizowanych przez kilka czeskich firm numizmatycznych. Przyjęto jednolity format plików i układ stron - na podkreślenie zasługuje dobry zwyczaj pozostawiania dostępu do katalogów zakończonych aukcji uzupełnionych o ceny uzyskane. Znacznie wygodniej przegląda się taki katalog i analizuje ceny, jeśli nie trzeba co chwilę sięgać po osobną kartkę lub plik z wynikami aukcji. Warto zapisać sobie kilka takich katalogów na dysku - zwłaszcza, gdy interesują nas monety z pogranicza - np. bite dla Śląska pod panowaniem habsburskim.

Szperając po odnośnikach z tej ciekawej strony można na przykład trafić na takie cacko, jak Nabídkový katalog na aukci dne 17. května 2003 - obsah - pod młotek poszła wspaniała kolekcja monet rosyjskich. Znajdziemy w nim oczywiście wiele emisji związanych z Polską, i to tych z najwyższej półki. Idą mrozy (podobno) więc warto przygotować sobie jakieś rozgrzewające środki, usiąść wygodnie w fotelu i przejrzeć ten katalog od deski do deski. Aktualny kurs korony, to 0,1340 zł.

Katalogu już nie ma - została tylko lista wynikowa http://www.aurea.cz/Katalog08/Res08.pdf

Nazwa następnej strony mówi sama za siebie: De Gulden. Tak, znajdziecie na niej zarówno informacje o guldenach holenderskich, jak i tych bitych w Wolnym Mieście Gdańsku (ale tylko o monetach 1 gulden). Bardzo pomocne są umieszczone tu informacje o numeracji podstawowego dla mennictwa niderlandzkiego katalogu autorstwa Delmonte. Proszę się nie zniechęcać językiem strony - po uważnym wczytaniu się w tekst można bardzo wiele zrozumieć.

Tej strony też już nie ma w sieci.

Poszukując niedawno informacji o pewnej monecie z Ameryki Południowej trafiłem na stronkę: Monedas de la República Oriental del Uruguay. Być może mennictwo Urugwaju, to pasja niewielu polskich kolekcjonerów, ale kto wie, może się komuś przyda.

Podobny przypadek, to strona : Tibetancoins.comTibetancoins.com. To dla nas jeszcze większa egzotyka, ale monety z Tybetu i Nepalu trafiają i do Polski. Warto sobie gdzieś ten adres zapisać.

Następna strona przyda się Państwu z pewnością: Poradnik - identyfikator monet świata. Trzeba tylko, choćby w niewielkim stopniu, posiąść umiejętność czytania cyrylicy. Kiedy już mamy ten etap za sobą, współczesne monety egzotyczne nie będą miały przed nami tajemnic. Na dole każdej stronki (przynajmniej na tych stronach, które odwiedziłem) znajdują się odsyłacze do stron banków poszczególnych państw - tam również warto zaglądać.

Na koniec rarytas: Die Saurmasche Muenzsammlung: Overview. Jest to sieciowa wersja dzieła Saurma-Jeltsch "Die Saurmasche Münzsammlung deutscher, schweizerischer und polnischer Gepräge" wydanego w Berlinie w 1892. Nie są to skany kolejnych stron katalogu, lecz jego "klikalna" wersja.

Każdy podkreślony wyraz jest działającym odnośnikiem!

Marzy mi się, że kiedyś pojawi się sieci tak spreparowany katalog E. Hutten-Czapskiego.

Odwiedziny na Die Saurmasche Muenzsammlung uważam za obowiązkowe. Dzięki tej właśnie stronie udało mi się zidentyfikować wiele monet zgłaszanych przez użytkowników e-numizmatyka.pl : FoRUM : Pomoc w identyfikacji i wycenie monet. Także bywalcy innego forum PoszukiwanieSkarbów.com, czyli co w ziemi piszczy : Zobacz Forum - Monety dobrze ją znają.

Inne dzieło Hugo Freiherr von Saurma-Jeltsch doczekało się sieciowej wersji w postaci zbioru plików JPG Schlesische Münzen und Medaillen. Mniej to wygodne, ale po sciągnięciu na domowy komputer da się i z takiej formy "reprintu" korzystać.

I jeszcze deser: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa Po wpisaniu "monety" w okienko wyszukiwarki zostaniemy uraczeni odnośnikami umożliwiającymi przeczytanie (a także zapisanie na własnym komputerze) kilku ciekawych pozycji, w tym "Pieniądze Piastów. Od czasów najdawniejszych do roku 1300. Rozbiorem źródeł spółczesnych i wykopalisk, oraz porównaniem typów menniczych objaśnione" Kazimierza Stronczyńskiego. Potrzebne jest jednak zainstalowanie przeglądarki plików w formacie .djvu. Zapewniam, że warto.

Jeżeli znacie Państwo inne strony, na których umieszczono kopie klasycznych pozycji literatury numizmatycznej, proszę o kontakt.

Tekst został napisany 18 stycznia 2006 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Numizmatyka-w-internecie-co-nowego.html