2008-01

INSTRUKCJA OBSŁUGI

Współpracę z portalem e-Numizmatyka.pl rozpocząłem od wizyt na forum "Pomoc w identyfikacji i wycenie monet" i przyznać muszę, że nadal jest to moja ulubiona część forum. Nie da się ukryć, że zgodnie z podstawowymi prawami nauk matematyczno-fizycznych, gros pytań dotyczy monet pospolitych, których identyfikacja i ramowa wycena nie nastęcza żadnych problemów. Od czasu do czasu trafia się rodzynek - moneta zagadkowa albo ekstremalnie rzadka. Miło jest przekazywać jej właścicielowi, że ten niepozorny często kawałek metalu ma fascynującą historię i nie mniej fascynujące notowania rynkowe. Miło jest obserwować przeradzanie się przypadkowego kontaktu z monetą lub medalem w hobby. Niesamowitych wrażeń dostarcza przyglądanie się, jak hobby przeradza się w pasję, w sposób na życie.

Z perspektywy pięciu przeszło lat widać dużo. Widać, jak rośnie grupa osób zaczynających rozumieć monety. Zdających sobie sprawę ze znaczenia stanu zachowania, z niuansów rysunku monety powodujących, że dwa z pozoru identyczne okazy zdecydowanie różnią sie rzadkością i wartością. Cenne jest, że coraz więcej ludzi potrafi docenić urodę monet i ma świadomość, że moneta to nie tylko obiekt "metaloplastyczny" ale również świadek historii, czasem jedyny.

Z jednej strony cieszę się widząc, jak poszerza się grono Forumowiczów, którym coraz bliżej do świadomego kolekcjonerstwa, a nawet do numizmatyki. Z drugiej strony, nie mniej cieszą mnie pojawiające się na forum nowe twarze. Osoby zadające pytania trywialne i banalne, co często denerwuje część stałych bywalców. A przecież trzeba się cieszyć z tego, że nasze hobby staje się coraz bardziej popularne. Dzięki temu znajdują się ludzie, którzy piszą dla nas katalogi i inne książki, produkują klasery, holdery, lupy i wszystko, co uważamy za niezbędne.

Dla osób, dla których jedynym kontaktem z monetami było płacenie w sklepie przygotowałem małą instrukcję obsługi. Chciałbym, aby dzięki niej mogli szybciej otrzymywać odpowiedzi na swoje pytania i aby odpowiedzi te były pełniejsze i bardziej zrozumiałe.

Szanowna właścicielko / Szanowny właścicielu monety, która jest dla Ciebie zagadką; monety, której wartość chcesz poznać. Zanim zadasz pytanie na forum, przeczytaj tych kilka zdań:

  • Obraz jest wart więcej, niż tysiąc słów. Zamiast pisać: "mam monetę, po jednej stronie jest jakiś facet w koronie..." pokaż na forum zdjęcia albo skany monety. Zdjęcia, bo moneta ma dwie strony i każda z nich jest bardzo ważna.

  • Monetę można zeskanować - zwłaszcza jeśli masz skaner typu CCD, z lampą, która nagrzewa się przez pewien czas. Tylko takie skanery są w stanie odwzorować trójwymiarową monetę. Płaskie skanery CIS nadają się do skanowania dokumentów. Aby zeskanować monetę, należy ułożyć ją na szybie skanera, wykonać skanowanie wstępne (PRESCAN, PREVIEW), a następnie ograniczyć obszar skanowania do kwadratu niewiele szerszego od średnicy monety, ustawić rozdzielczość na 600 DPI (skan barwny) i zapisać otrzymany plik na dysku. Operacje powtarza się dla drugiej strony monety. W nazwach plików lepiej nie umieszczać polskich liter z "ogonkami".

  • Lepszy efekt daje użycie aparatu cyfrowego. Większość z nich ma funkcję MAKRO umożliwiającą wykonywanie zdjęć niewielkich obiektów z małej odległości. Zamiast lampy błyskowej, lepiej dobrze oświetlić monetę bocznym światłem.

  • Aby umieścić pliki ze zdjęciami na naszym serwerze przejdź na stronę Upload plików na serwer e-numizmatyka.pl i za pomocą opcji PRZEGLĄDAJ wybierz zdjęcie monety którą chcesz zidentyfikować. Później naciśnij przycisk UPLOAD ZDJĘCIA. Pliki trafią na nasze serwery. Jednocześnie zostanie wygenerowany adres, który należy wpisać w treści wiadomości umieszczanej na forum.

  • Aby zdjęcie zostało zaakceptowane, plik nie powinien mieć więcej niż 100 kB. Szerokość zdjęcia nie powinna przekraczać 800 pikseli. Aby uzyskać takie wartości trzeba posłużyć się programem graficznym. Polecam darmowy do zastosowań domowych, zgrabny programik IrfanView. Bez trudu można spolszczyć jego interfejs - na wskazanej stronie są linki do wielu plików językowych. Podstawowe informacje o programie można znaleźć w sieci.

  • Podstawa to:

    • odrzucenie niepotrzebnego tła

    • W lewym dolnym narożniku znajdziemy wymiary zdjęcia w pikselach: szerokość x wysokość. Możemy je zmienić naciskając klawisze Ctrl-R i wpisując nowe wartości w odpowiednie pola. Trzymając wciśnięty lewy klawisz myszki rysujemy kwadrat wokół monety.

    • Po naciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl-Y otrzymamy

    • Naciśnięcie klawisza S uruchamia funkcję "Zapisz jako...".

    • Wielkość pliku można regulować przemieszczając suwak w okienku opcji po prawej stronie. Im mniejsza wartość tym mniejszy rozmiar pliku (pamiętajcie, że im bardziej skompresowany plik, tym mniej wyraźne staje się zdjęcie). Odpowiedni stopień kompresji należy dobrać doświadczalnie.

  • Zdjęciu powinny w niektórych przypadkach towarzyszyć dodatkowe informacje. Szczególnie jest to ważne w przypadku monet antycznych i średniowiecznych. Na takich monetach nie umieszczano informacji o nominale monety. Nie pisano, że to jest denar, a to obol. Nominał zależy od wagi i średnicy monety. Średnicę zmierzyć można byle linijką. Aby ustalić wagę, być może trzeba będzie odwiedzić jakiś sklep (najlepiej jubilerski).

  • Jeśli z jakichś powodów nie masz możliwości pokazania zdjęć na forum, nie wszystko stracone. Monetę trzeba dokładnie opisać. Najlepiej przepisać z niej wszystkie napisy. Mogą Ci się wydawać niezrozumiałe. Nie przejmuj się tym, nie próbuj interpretować tych napisów, bo może się okazać, że są to zupełnie inne słowa, niż Ci się wydawało. Nie zapomnij o wadze i średnicy - teraz to jeszcze bardziej ważne.

  • Nie obrażaj się, jeśli zamiast odpowiedzi w formie "to jest ....., wartość wynosi...." otrzymasz link do strony. Najczęściej spotka Cię to, kiedy umieścisz na forum zdjęcia lub opisy bardzo wielu monet. To samo nastąpi, gdy bez pokazania zdjęcia zapytasz o monetę, której wartość bardzo mocno zależy od stanu zachowania. Na wskazanej stronie zapewne znajdziesz notowania wielu egzemplarzy monety takiej, jak Twoja. Odszukasz wtedy na stronie monetę, której stan jest najbardziej do niej zbliżony i dzięki temu poznasz jej najbardziej prawdopodobną wartość.

Tekst został napisany 3 stycznia 2008 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl (w okrojonej formie)

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/INSTRUKCJA-OBSLUGI.html