2005-17

NUMIZMATYKA W INTERNECIE - ciąg dalszy

Przyszła pora na kolejny przegląd internetowych witryn numizmatycznych. Stale pojawiają się nowe strony - kolekcjonerzy dzielą się z nami swoja wiedzą - korzystajmy z tego.

Na początek wypada odnotować (i odpowiednio wykorzystać) start polskiej mutacji najsłynniejszego światowego portalu aukcyjnego - eBay. Pod adresem www.ebay.pl znajdziemy witrynę reklamującą się hasłem: "eBay - Ogólnoświatowy Rynek Online". Nas powinien zainteresować dział monety polskie oraz wyszukiwarka.

To wyszukiwarka bardzo uproszczona w stosunku do wersji oferowanej na eBay amerykańskim, niemieckim albo angielskim. Warto jednak z niej korzystać, zwłaszcza że ma ona możliwość wyszukiwania w witrynach eBay na całym świecie. Wystarczy zaznaczyć najniższy z trzech kwadracików. Aby znaleźć interesującą nas monetę, najlepiej wpisać rocznik i nominał w brzmieniu, jak na monecie. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób sprzedawca napisał jakieś słowo, można użyć gwiazdki "*" zamiast jego zakończenia. Chcąc wyszukać oferowane na całym świecie polskie monety wybite w roku 1932 należy wpisać w okienko wyszukiwarki coś takiego "1932 pol*". Na polskim eBay brakuje możliwości wyszukiwania w aukcjach zakończonych. Na witrynach zagranicznych ta opcja dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników, ale okazuje się, że polska rejestracja, niewystarczająca do sprzedawania w USA albo Niemczech, uprawnia do wyszukiwania w aukcjach zakończonych. Wystarczy zaznaczyć "Nur beendete Angebote" albo "Completed listings only" albo "Solo nelle inserzioni scadute" i można przeglądać wyniki aukcji z ostatniego miesiąca.

Polski eBay wystartował dość nieszczęśliwie. Zaoferowano nam usługi mocno ograniczone, za to, za darmo. Niestety, właściciele witryny uznali, że jeśli za darmo, to bez weryfikacji rejestrujących się użytkowników. Zaowocowało to wysypem aukcji dla komentarzy i wieloma próbami zwykłych oszustw. Jak się ich ustrzec? Trzeba ufać raczej osobom zarejestrowanym na witrynach zagranicznych, zweryfikowanym przy pomocy karty kredytowej (takiej prawdziwej). Informacja o miejscu rejestracji użytkownika jest na stronie z jego komentarzami. Warto też zapytać sprzedawcę, którego aukcje nas interesują, o referencje z polskich serwisów aukcyjnych - wielu z nich i tu i tam korzysta nawet z tych samych nicków. Pamiętajcie też, że o ile Allegro ustępuje eBay pod względem niezawodności technicznej, o tyle pod względem skuteczności walki z wystawianymi na sprzedaż fałszywymi monetami Allegro jest górą. Cóż, na eBay obowiązuje filozofia "widziały gały co brały".

Teraz to, co tygrysy lubią najbardziej - zapraszam do odwiedzin na stronie naszego rodaka z USA,

Coins of Poland - the Second Republic 1919-1939 /

Próbne i Obiegowe Monety Polskie z Okresu Miedzywojennego 1919-1939.

Strona ta działała pod adresem http://www.second-republic.com/ niestety od pewnego czasu zniknęła z sieci. Jej wersję archiwalną można znaleźć na stronach web.archive.org

Tytuł strony wyjaśnia wszystko. Można na niej podziwiać wiele niezwykle rzadkich prób i emisji obiegowych z uwzględnieniem wariantów stempli oraz bogaty dział prezentujący efektowne destrukty. Dzięki współpracy z polskimi kolekcjonerami, autor umieścił na swojej stronie ciekawe informacje z przedwojennych czasopism numizmatycznych - cenniki prób oferowanych do sprzedaży przez gabinet numizmatyczny mennicy warszawskiej. Obok skanów ofert zostały umieszczone tłumaczenia ich treści na język angielski, połączone z odnośnikami do zdjęć przedstawiających oferowane monety próbne. Efekt jest znakomity. Autor zapowiada, że witryna będzie stopniowo tłumaczona na język polski.

Poszukując informacji o katalogowych i rynkowych wycenach monet XX wieku z różnych mniej lub bardziej egzotycznych zakątków świata trafiłem na taka stronkę: COUNTRIES OF THE WORLD WHICH ISSUED COINShttp://members.home.nl/vlothuizen/WORLD.HTM. Autor nazwał swoją stronę nieco dziwnie - jest ona jednak bardzo pomocna - zawiera ona często aktualizowany MODERN WORLD COINS CATALOG, czyli katalog nowych monet świata. Katalog nie jest kompletny i nie zawiera zdjęć monet, ale są dobre opisy i wyceny w $ USA dla czterech stanów zachowania większości spotykanych na rynku monet bitych po roku 1900. Tak wygląda początek katalogu monet polskich:

Wyceny bazują oczywiście na katalogu Krausego i czasem odstają od realiów polskiego rynku numizmatycznego - chciałbym móc kupić niektóre nasze monety za podane ceny, zwłaszcza te w najlepszych stanach zachowania. Odwiedzając tę stronę nie będziemy jednak szukać na niej cen polskich monet. Te znamy z naszych katalogów. Jeśli potrzebne nam informacje o wartości monet zagranicznych, to warto na tę stronę zaglądać, szczególnie, gdy planujemy wymianę z zagranicznymi kolekcjonerami. Przyjętym zwyczajem jest korzystanie w takich transakcjach z numeracji i wycen z katalogów Krausego.

I jeszcze jedna strona: RockfordCoinVault. To podstrona witryny amerykańskiej firmy numizmatycznej. Polecam ja Państwu nie ze względu na bogactwo oferty handlowej (bo nawet jej nie sprawdziłem). Na wskazanej stronie znajduje się obszerny słownik fachowych terminów spotykanych w anglojęzycznych wydawnictwach poświęconych numizmatyce. Od opisów stanów zachowania, przez określenia uszkodzeń monet aż po żargonowe nazwy konkretnych emisji (nie tylko z USA). Jeśli w opisach monet w katalogach aukcyjnych albo na eBay natkniecie się na określenia, których znaczenia nie znajdziecie w standardowych słownikach, jest duża szansa, że wyjaśnienie znajdzie się na stronie RockfordCoinVault, warto więc o niej pamiętać.

Tej strony niestety już w sieci nie znajdziecie.

Tekst został napisany 18 maja 2005 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl (w bardzo okrojonej formie)

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Numizmatyka-w-internecie.html