2004-37

PRZYSZŁOŚĆ

Na początek drobne wyjaśnienie - uzupełnienie w sprawie konkursu, którym zakończyłem tekst BRIC-A-BRACK. Podsumowanie konkursu pojawi się około 9 listopada.

Mówi się, że pieniądz rządzi światem, ale stwierdzenie to jest prawdziwe dla okresu historii ludzkości obejmujacego niespełna trzy tysiące lat. Przez większość tego czasu pieniądz miał formę materialną - był kawałkiem metalu, papieru, tworzywa sztucznego. Coraz częściej słyszymy, że w niedługiej przyszłości pieniądz materialny zostanie wyparty przez pieniądz wirtualny. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Pomysłów jest wiele, niektóre już w życie wprowadzono, inne mają opracowane podstawy teoretyczne, a nie zostały wdrożone jedynie z powodu niedoskonałości techniki (co może jednak nastąpić szybciej, niż nam się wydaje).

Z kart płatniczych i kredytowych korzystaja na świecie setki milionów ludzi, w samej Polsce ich ilość osiągnęła w tym roku około 20 milionów, między innymi za sprawą hipermarketów i stacji benzynowych. Kartami płacimy za towary i usługi - na miejscu i na odległość. Podobnie przedstawia sie sytuacja w zakresie bezgotówkowych transakcji zlecanych z domu albo firmy, telefonicznie albo przez Internet. Karty służą głównie do regulowania dużych płatności, a więc nam, kolekcjonerom monet nie "szkodzą", powody do narzekania moga mieć "banknociarze". Przy pomocy internetowych przelewów zdarza mi sie dokonywać płatności kwot niskich i bardzo niskich - zarezerwowanych dotąd dla bilonu. To pierwszy krok w kierunku eliminacji pieniądza zdawkowego z obrotu.

Kolejnym krokiem, też mamy go już za sobą, są płatności dokonywane przy pomocy telefonii komórkowej. Drobne opłaty albo datki możemy wnosić wysyłając wiadomości SMS. Tak nam to już spowszedniało, że nie uświadamiamy sobie nawet tego, że naciskanie klawiszy telefonu jest równoznaczne z sięganiem po portmonetkę.

Hipermarkety są poligonem doświadczalnym następnej nowinki technologicznej - inteligentnych etykiet i systemu odczytujących je automatycznych czytników. Po przejechaniu wózkiem z zakupami przed takim czytnikiem, połączony z nim komputer wyliczy należność. Co stoi na przeszkodzie aby ten sam komputer "ściągnął" wyliczoną kwotę z karty nowej generacji, której nie będziemy musieli nawet wyjmować z kieszeni? Tak przecież już od kilku lat płacimy za korzystanie z wyciągów narciarskich. Problemem jest bezpieczeństwo takich transakcji, wie o tym każdy narciarz, który miał pecha i zgubił swoja kartę, albo miał szczęście i taką zagubiona kartę znalazł. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie kodów PIN, bardziej skomplikowanym automatyczna identyfikacja właściciela karty - na podstawie odcisku palca, wyglądu tęczówki oka albo brzmienia głosu. Przy zapewnieniu pewnego założonego poziomu niezawodności identyfikacji połączonej z szybkością i jakością bezprzewodowej transmisji danych nawet karty stana się niepotrzebne. Wszystko to jest już w zasięgu naszej technologii. Zaporą są tylko koszty wprowadzenia.

Swego rodzaju kartami płatniczymi, a konkretniej kartami przedpłaconymi, są karty telefoniczne do automatów ulicznych i karty służące do doładowywania kont telefonów komórkowych. Telefoniczne karty magnetyczne albo chipowe są zresztą wypierane (wraz z automatami telefonicznymi) przez coraz powszechniejsze komórki. Co ciekawe, niemal od samego początku, karty telefoniczne stały się obiektami kolekcjonerskimi. Wydaje się ich katalogi, organizuje giełdy kolekcjonerskie, a ceny niektórych egzemplarzy osiągają poziom niezłych numizmatów.

Kolekcjonuje się również karty płatnicze. Trudniej je zdobyć, ale czy trudności to coś, co może odstraszyć prawdziwego pasjonata?.

Plastikowy pieniądz, tak czasem nazywa się karty płatnicze, dotarł do większości domów w Polsce. Czy jednak wszyscy użytkownicy kart znają ich historię i możliwości, znają swoje prawa i obowiązki instytucji wydających karty oraz czy zdają sobie sprawę ze wszystkich niebezpieczeństw związanych z użyciem kart? Wątpię. Polecam więc uważną lekturę strony KARTYONLINE.

Co nas czeka po zaprzestaniu korzystania z bilonu? Nas kolekcjonerów oczywiście. Jak zwykle - wzrost cen :-)

Obserwujemy to zawsze (no, prawie zawsze), gdy pewna dziedzina staje się tzw. okresem zamkniętym. Nie bije się już monet II Rzeczpospolitej (nie biorę pod uwagę fałszerzy), znamy wszystkie wybite przed wojną rodzaje monet i tylko ograniczenia finansowe mogą sprawić, że nie zgromadzimy kompletu - idealnej, pełnej kolekcji. Im dalej wstecz, tym większa szansa na odkrycie monet, których nikt dotąd nie opisał. Kolekcjonerska żyłka wiązana często z chęcią posiadania wzbogacana jest wtedy emocjami z odkrywaniam nieodkrytego.

Skoro nie będą juz bite monety obiegowe, rozwój kolekcji będzie się mógł odbywać tylko "do tyłu" - nowych monet przecież nie będzie.

A może będą? Wydaje mi się, że nie znikną monety kolekcjonerskie, pamiątkowe, okolicznościowe - wszystko jedno, jak je nazwiemy. Już teraz są one monetami tylko z nazwy. Ich produkcję zleca mennicy bank centralny, ale ich przeznaczeniem są klasery kolekcjonerów, a nie kasy sklepowe. Przypuszczam więc, że przyszłość numizmatyki (rozumianej jako kolekcjonerstwo) to właśnie "lustrzanki". Szczególnie, że już dzisiaj wiele osób nie ma zaufania do pieniędzy, których ani nie widać, ani dotknąć nie można. Szuflada pełna srebra albo złota jest bardziej namacalnym świadectwem stanu posiadania, niż rząd cyfr na wyświetlaczu, który może zniknąć za sprawą wrony, która wpadła w stację trafo, że o terrorystach, hakerach i sfrustrowanych operatorach komputerów nie wspomnę.

Może to zmartwienie raczej naszych wnuków, niż dzieci, ale powinniśmy chyba mieć świadomość zmian czekających Świat. Na razie jeszcze wygrywamy. Na Allegro jest teraz aż 10721 aukcji monet i tylko 2408 aukcji kart telefonicznych, na Kiermaszu 14268 aukcji monet i 1667 kart telefonicznych i zanosi się na to, że taki stan rzeczy jeszcze długo się utrzyma, ale...

Na deser świeży nabytek:

Takie piękne brzydactwo wpadło mi ostatnio w ręce. Mennica? Z pewnością nie warszawska.

Tekst został napisany 20 października 2004 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Przyszlosc.html