2004-26

Niestety, tego katalogu również już w sieci nie ma.

Katalogi sieciowe

Jeszcze raz wracam do numizmatyki w Internecie. Tym razem skoncentruję sie na sieciowych cennikach. Nie zawsze są to strony efektowne pod względem graficznym. Ważne, że zawierają informacje, które w postaci drukowanych katalogów kosztują czasem po kilkaset złotych.

Na początek proponuję wizytę na niemieckojęzycznej stronie zawierającej pełne wydanie katalogu monet świata XX wieku. Tak, udostępniono pełny katalog: Weltmünzkataloge von G. Schön - wydanie z roku 1999. Jest to ostatnie wydanie tego katalogu z cenami podawanymi w niemieckich markach. A wszystko tutaj: Weltmünzkataloge G. Schön.

Każde państwo, to plik w formacie PDF - najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się zapisywanie tych plików na dysku - w ten sposób będziemy mogli korzystać z katalogu bez konieczności łączenia się z Internetem.

Niestety, tego katalogu już w sieci nie ma.

Na tym samym serwisie znajdziemy też pochodzące z miesięcznika Money Trend katalogi monet Austrii (od 1850), Niemiec (od 1873), Szwajcarii, Hiszpanii. Wszystkie również w plikach PDF. http://www.inkoze.de/download.html

Świetny katalog znajdą kolekcjonerzy monet francuskich. le FRANC III Katalog prezentuje w układzie nominałowym wszystkie emisje od czasów Rewolucji Francuskiej. Każdy nominał zaprezentowano na dobrych zdjęciach, wyceny w dolarach USA podano dla kilku stanów zachowania.

Tytuł zmieniono na e-Franc, a wyceny są w euro.

Mniej efektowny, ale bardzo rzetelny jest katalog monet Anglii i Wielkiej Brytanii na stronie Tony Claytona. Obejmuje monety od końca XVII wieku (panowanie Karola II). Ilustracje nie są połączone pezpośrednio z cennikiem, ale strona jest bardzo treściwa.

Z Anglii krok tylko do Irlandii. Znakomity katalog ze świetnymi zdjęciami, opisami (w tym wariantów) i wycenami przygotował John Stafford-Langan http://www.irishcoinage.com. Wyceniono monety od XIII wieku!

tak wygląda ten katalog

Pozostańmy na północy naszego kontynentu, a konkretnie w Szwecji. Wyceny monet szwedzkich znajduję tutaj.Niestety, ta strona zniknęła

Jest to przy okazji oferta sprzedaży. Niestety nie znam szwedzkiego więc nie wiem czy gdzieś w zakamarkach internetu nie ukrywa się jakaś lepsza strona z monetami tego kraju. Starszych szwedzkich monet najlepiej jednak szukać na aukcjach TRADERA.COM. Nie udało mi się znaleźć godnych polecenia specjalistycznych stron z cennikiem monet Norwegii i Danii. Zaradzić temu mozna zaglądając na stronę firmy Riibe Mynthandel. Stronę z katalogiem monet Finlandii podaję raczej jako ciekawostkę - język fiński jest... fiński. Sami zobaczcie co mam na myśli.

Kierujemy się na południowy wschód, czyli do Rosji. Jest mnóstwo stron poswięconych mennictwu naszych wschodnich sąsiadów. Ceny najczęściej sprawdzam tutaj. Katalog skonstruowano w układzie: rodzaj metalu --> nominał --> chronologia. Poszczególne części otwierają się niezbyt szybko, ale za to mamy wyceny dla kilku stanów zachowania wszystkich monet od roku 1700.

Nieco szybsza oparta na układzie nominałowym jest strona http://coinss.narod.ru. Wyceny dla jednego stanu zachowania podano w dolarach USA.

W sieci opublikowano też katalog monet starej Rosji autorstwa Emeryka Hutten-Czapskiego . Podaję to tylko jako ciekawostkę - cen tam oczywiscie brak.

Najnowsze monety Rosji znajdziecie tutaj, łącznie z licznymi odmianami stempli.

Bardzo sympatycznie prezentują się cenniki monet Węgier oraz Rumunii. Stronki są raczej siermiężne, nie pokazano niestety zdjęć wszystkich monet. Wyceny w dolarach USA dla kilku stanów zachowania.

Monety starej Austrii wyszukuję w ofercie firmy Münzen und Medaillen Handelsgesellschaft mbH. Nie wszystko tam jest oczywiście, ale oferta jest całkiem, całkiem...

Podobną sytuację mamy w przypadku monet włoskich. Na Europie świat się nie kończy. Myślę, że większość internetowych stron numizmatycznych poswięcona jest monetom USA. Najczęściej korzystam z serwisu Coin Price Guide - PCGS. Niestety, cennik nie ma bezpośredniego połączenia z ilustrowaną częścią opisową. Plusem jest aktualność wycen i znakomite opisy.

Troszkę skomplikowany jest dostęp do katalogu monet Kanady. Trzeba wejść na stronę http://www.jandm.com i kliknąć w link oznaczony "CATALOG" w lewym górnym rogu strony. Później wybieramy z menu po lewej stronie link "Canadian Coins". Dopiero wtedy będziemy mogli wybierać poszcególne nominały. Wyceniono kilka stanów zachowania z uwzględnieniem świetnie sfotografowanych wariantów stempli.

Przypomnę jeszcze znaleziony kiedyś katalog monet Wenezueli - kiedyś juz o nim tu wspominałem.

I jeszcze jedno niezastąpione źródło informacji o rynkowych cenach monet - wyszukiwarki na serwisach aukcyjnych. Wystarczy wejść na stronę z aukcjami numizmatycznymi i wpisać w okienko wyszukiwarki... Co tam wpisywać? Najlepiej rocznik. Później wystarczy przejrzeć rezultaty wyszukiwania. W większości serwisów możliwe jest wybranie opcji "szukaj w zakończonych" - wtedy mamy jak na dłoni ceny uzyskane, czyli finalne. Niestety, na ebay.com dostęp do wyników zakończonych aukcji maja tylko uzytkownicy zarejestrowani, a na ebay.de brak takiej opcji.

Jeśli dodamy do tego zwykłe wyszukiwarki (najczęściej korzystam z www.google.com) możemy znaleźć informacje o każdej prawie monecie.

Proponuję skopiowanie tego artykułu na dysk domowego komputera i wykorzystywanie go jako podręcznego spisu treści. Może ułatwi to życie Wam - bo będziecie wiedzieć gdzie i jak szukać, a także mnie, bo zmniejszy się ilość zapytań na forum E-numizmatyki...

Tylko tak żartowałem :-)

Tekst został napisany 10 lipca 2004 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl (w okrojonej formie)

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Katalogi-sieciowe.html