2006-28
CO W SIECI PISZCZY
Poprzedni artykuł z tego cyklu napisałem w styczniu, dziewięć miesięcy temu. To czas w zupełności wystarczający, by na świecie pojawił się nowy człowiek. W internetowej rzeczywistości, to niemal epoka. Czy pojawiło się coś nowego, wartego polecenia?
Próbując zidentyfikować pewną średniowieczną, niemiecka monetkę trafiłem na przezacną stronę: WALDECKER MÜNZEN. Ucieszyła mnie bardzo, bo, jak już kiedyś pisałem, Niemcy wyraźnie odstają (na niekorzyść) w ilości wartościowych publikacji internetowych poświęconych numizmatyce.
Autor tej strony, zmobilizowany brakiem kompletnego katalogu pieniędzy wyemitowanych w hrabstwie i księstwie Waldeck (z przyległościami), postanowił wypełnic lukę tworząc katalog sieciowy. Całkiem ładnie mu się to udało. Katalog obejmuje 690 monet oraz 108 banknotów z okresu od wieku XII do XX. Dobre zdjęcia, dokładne opisy - w sumie rzecz naprawdę warta polecenia.
Jeśli już jesteśmy w kręgu niemieckiej numizmatyki, to koniecznie należy wspomnieć o forum dyskusyjnym, na którym zawsze można zasięgnąć informacji co do identyfikkacji lub autentycznosci monety: Numismatikforum. Jeśli poważniej interesujecie się mennictwem niemieckim - włączając okres po wprowadzeniu Euro - nie zapomnijcie o zarejestrowaniu się na tym forum.
Z inicjatywy wspomnianego forum narodziła się Numispedia - numizmatyczna mutacja internetowej wolnej encyklopedii - Wikipedii.
Wikipedia, jako taka, sama zasługuje na osobny artykuł. Proszę zajrzeć: Strona główna - Wikipedia, wolna encyklopedia. Oprócz artykułów dotyczących wiedzy ogólnej, znajdziemy w niej i tematy stricte numizmatyczne, na przykład: Denar - Wikipedia, wolna encyklopedia. Wikipedię może redagować każdy. Instrukcje i porady na temat wprowadzania nowych treści do Wikipedii łatwo znajdziecie na stronie głównej. Warto poświęcić trochę czasu i podzielić się ze światem swoją numizmatyczną wiedzą - szczerze do tego zachęcam. W jednym z najbliższych artykułów postaram się pokazać, jakie możliwości kryje Wikipedia i w jaki sposób można ją wykorzystać dla naszych potrzeb.
Szukając informacji o składzie stopu znanego w angielskiej literaturze pod nazwą "pewter" trafiłem na stronę nieocenionego Tony Claytona:Metals Used in Coins and Medals. Pewnie większość z Was sprawdzała ceny angielskich monet na innej jego stronie. Ta sama skromność formy, to samo bogactwo treści.
Pisałem niedawno o monetach rosyjskich. Z przyczyn geograficzno-historycznych, czy tego chcemy, czy nie, musimy przyjąć, że osoby zajmujące się polską numizmatyką nie mogą uniknąć sięgania po źródła rosyjskie. Oprócz katalogów, które wskazywałem już w poprzednich artykułach, chcę dzisiaj polecić rejestrację na jeszcze jednym forum: www.coins.su. Nie należy zrażać się trudnościami z czytaniem i zrozumieniem - w końcu chińskiego też można się nauczyć, a z rosyjskim jest znacznie łatwiej.
Miłośnikom numizmatyki antycznej polecam stronę Magna Graecia Coins. To bardzo sprawnie działający katalog greckich emisji z terenów Półwyspu Apenińskiego i Sycylii. Piękne fotografie, odnośniki do notowań aukcyjnych - po prostu cudo.
Wystarczy kliknąć na mapie w interesujący nas obszar, później w miejscowość, a później... trudno się oderwać od komputera.
Równie piękne zdjęcia monet, a także medali znajdziecie tu: Napoleonicmedals.org. Tym razem ograniczeniem są ramy czasowe - epoka napoleońska. Jeśli próbujecie zidentyfikować europejską monetę lub medal z okresu 1789 do 1815 - jest duża szansa, że znajdziecie informacje na tej stronie - ułatwieniem jest układ rocznikowy .
Tej strony oststnio nie udaje mi się odnaleźć.
Wracamy do średniowiecznej Europy. Dla znacznej części denarów, wliczając i pierwsze nasze emisje, wzorem były denary dewenterskie. Im między innymi poświęcona jest strona: DAVENTRIAE CoinHouse From Holland, która (niestety) przywita was ludzkim głosem. Później jest znacznie lepiej - dobre zdjęcia i precyzyjne opisy pomogą zidentyfikować wiele średniowiecznych monet. Jeśli ktoś nie poradzi sobie samodzielnie, może skorzystać z pomocy autora strony - wystarczy wysłać e-mail.
Więcej monet średniowiecznych znajdziecie tu: france royal medieval coins england royal medieval coins france england king coins coins of venice coins of the doges medeival chronology day by day chronology. Tytuł strony przydługi, ale zawartość godna uwagi. To rzadki przykład umiejętnego przekazania treści numizmatycznych w kontekście historycznym.
Na zakończenie przypominam o istnieniu Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej udostępniającej pełne wersje ciekawych wydawnictw. Ostatnio zaproponowano Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa - Spis monet polskich bitych po upadku Rzeczypospolitej z podaniem ich cen amatorskich opracowany przez Wiktora Wittyga, wydany w roku 1899 w Warszawie nakładem "księgarni antykwarskiej i handlu numizmatów" B. Bolcewicza.
Niedawno WBC udostępniła kilka pozycji z dziedziny heraldyki, one również mogą okazać się pomocne, na przykład przy próbach identyfikacji monet dominialnych i zastępczych.
Tekst został napisany 13 września czerwca 2006 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl (w okrojonej formie, bo bez aktywnych linków)
https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/CO-W-SIECI-PISZCZY.html