2007-20

POWRÓŻYĆ, POWRÓŻYĆ...

Zachęcony sukcesem na niwie przepowiadania przyszłości postanowiłem znowu pobawić się w prognostyka.

Jakim sukcesem? A proszę bardzo! Chyba tylko najstarsi górale pamiętają jeszcze ten artykuł. Napisałem go 12 listopada 2002 roku i był to mój dziewiętnasty artykuł dla e-Numizmatyki. Tak, proszę Państwa, w przyszłym tygodniu minie równiutkie 5 lat od daty napisania dla Was pierwszego tekstu. Ale to nie o tym miałem pisać. Wróćmy do naszych baranów, czyli woreczków menniczych z monetami obiegowymi. Jeżeli ktoś pięć lat temu uwierzył mi i zainwestował tysięc złotych w woreczki mennicze (no powiedzmy dwa tysiące, bo ja skromnie proponowałem odkładać po 50 monet), to dzisiaj...

Sprawdźmy na Allegro:

Ile to jest warte? Tyle, ile zechce zapłacić nabywca - w tym przypadku było to 79,00 zł.

Wystarczyło wystawić aukcję na Allegro

Przykładowe notowania z ostatniego miesiąca:

  • 1 GROSZ 1997 WORECZEK MENNICZY(100SZT) = 430,00 zł

  • 1 złoty 1993-Woreczek menniczy 3szt = 163,00 zł

  • 1 GROSZ 1991 ROK WORECZEK MENNICZY = 375,00 zł

  • 1 GROSZ 1990 - WORECZEK = 843,00 zł

I tak dalej, i tak dalej. Jak widać, ze 103 złotych zrobiło się 1811 - słownie jeden tysiąc osiemset jedenaście. Przykład może nie najlepiej wybrany, bo połowę zysku dał woreczek z grosikami z 1990 r. ale przyrost wartości zestawu, który zaproponowałem, wyniósł mniej więcej po 100 % rocznie od włożonego kapitału. To jest coś! Za dziesięć tysięcy można dziś polecieć na Seszele i siedzieć tam prawie miesiąc. A minęło zaledwie pięć lat.

I co, nadaję się na wróżbitę, czy nie?

No to teraz zerknę na dno filiżanki po właśnie skończonej kawie i pospekuluję sobie na temat przyszłości aukcji internetowych. Rynek został już podzielony. Silni przetrwali, słabsi odpadli z wyścigu choć niektórzy jeszcze udają, że żyją. Analitycy z serwisu AUKCJEPL.INFO informują, że w chwili gdy piszę te słowa, trwa w sieci 2.293.960 aukcji z czego prawie 80,5% przypada na Allegro, 10,5% na eBay.pl, 7,5% ma Świstak i 1% Kiermasz. Reszta to plankton.

Ilość, to nie wszystko. Ważniejsze, że w losowej próbie 600 aukcji na Allegro aż 30,5% stanowią aukcje, w których ktoś zalicytował i na jedną taką aukcję przypada 3,3 oferty. Analogiczne wskaźniki dla eBay.pl wynoszą 5,7% i 2,5 oferty, a dla Świstaka 0,8% i 1 oferta. W rubrykach dla Kiermaszu są same zera.

Żeby sprawdzić, jak wygląda to nie dla próbki losowej, ale dla aukcji numizmatycznych trzeba próbować liczyć samodzielnie. Zaglądam na Kiermasz i dane się potwierdzają: numizmatyka PL + numizmatyka świat = 14.717 aukcji z czego zaledwie 61 z ofertami (0,4%). Kiermasz umiera.

Świstak - na numizmatyce ma 14.166 aukcji. A ile z nich zasłużyło na oferty? JEDNA! Szkoda liczyć procenty. Numizmatyczny Świstak, to fikcja.

eBay.pl - 11.051 aukcji, ale z ofertami tylko 34. Cieniutko.

Allegro - w numizmatyce mamy teraz 27.625 aukcji, z czego aż 8.100 z ofertami. Allegro w numizmatyce ma 30% aukcji z ofertami - w tej wąskiej dziedzinie kolekcjonerskiej wskaźnik jest taki sam, jak dla całego portalu! Proszę się więc nie dziwić i nie obruszać, gdy na pytania o wartość monet zadawane na forum e-Numizmatyki, odsyłam Państwa na Allegro, do analizy aukcji zakończnonych. Co godzinę na Allegro.pl kończy się około 250 aukcji numizmatycznych. Po odliczeniu aukcji z nieosiągniętą ceną minimalną można założyć, że co godzinę zawiera się na numizmatyce około 50 transakcji - i tak przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku (chyba, że cos nawali).

Moim zdaniem, QXL Poland Sp. z o. o., właściciele Allegro mogą spać spokojnie, eBay, zresztą też, ale raczej za sprawą możliwości handlu z całym światem. Nie zdziwiła by mnie natomiast wiadomość o przejęciu Allegro przez wielkiego brata zza oceanu. Podobnie stało się w Szwecji, gdzie znakomity portal aukcyjny TRADERA trafił w ręce eBay, nie tracąc nazwy, wygladu i popularności. Proszę sprawdzić: Tradera - Mynt & Sedlar. Nie wykluczam podobnego scenariusza, z tym, że kwota transakcji powinna zdecydowanie przewyższyć szwedzką eBay Inc. - eBay Acquires Sweden's Tradera.com. Allegro jest przecież jedną z lepiej rozpoznawalnych marek w Polsce.

Jak widać, rynek internetowych aukcji numizmatycznych jest w Polsce silnie zmonopolizowany i co może dziwić, monopol ten właściwie nie przynosi nam szkód. Zgromadzenie w jednym miejscu wielkiej liczby sprzedawców i nabywców spowodowało, że handel jest skuteczny. Towar przechodzi z ręki do ręki. Jakość usług świadczonych przez Allegro jest często kwestionowana, ale powodowane nią przejścia "do konkurencji" prędzej, czy później kończą się powrotem - nie da się handlować bez klientów.

Aukcje stacjonarne, "żywe" też mają się dobrze. Tu podział rynku ukształtował się w oparciu o, brzydko mówiąc, zasoby ludzkie. Aukcyjna firma numizmatyczna może działać tylko wtedy, gdy dysponuje odpowiednimi fachowcami. W naszych warunkach, fachowcami tymi są zazwyczaj właściciele domów aukcyjnych. To niezbyt liczne grono tworzy może nie hermetyczną, ale raczej zamkniętą grupę i trudno będzie w tej chwili wypromować nową, poważną firmę aukcyjną. Trudno o dobre monety, które trzeba przecież przez jakiś czas przetrzymać (bo aukcje robi się zwykle raz albo dra razy w roku), trudno o dobry termin w kalendarzu. Łatwiej stworzyć dziś sklep numizmatyczny. Czy tradycyjny, czy sieciowy nie ma znaczenia. I takie działania dają się obserwować. Nawiasem mówiąc, wiele sklepów powstało na bazie działalności handlowej prowadzonej na Allegro.

Pole do popisu widzę dla osób z rzetelną wiedzą numizmatyczną, ale nie związanych z handlem numizmatami. Przykład gliwickiej firmy gradingowej (GCN) dowodzi, że rynek dojrzał. Kolekcjonerzy doceniają korzyści płynące z należytej oceny i zabezpieczenia monet. Doceniają na tyle, ze nie zrażają ich wyłapywane co jakiś czas wpadki GCN - "dziwne językowo" opisy monet, czasem ewidentne błędy w identyfikacji i mniej ewidentne błędy w ocenie autentyczności i stanu monet. "Trumienki" sprzedaja się dobrze i pora chyba na powstanie firmy konkurencyjnej. Po zbudowaniu należytej reputacji, taka firma to finansowy samograj.

Wspomnicie moje słowa. Najpóżniej, za 5 lat.

Tekst został napisany 13 czerwca 2007 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/POWROZYC-POWROZYC....html