2007-40

WIKI

Dawno, dawno temu, kiedy na świecie żyły jeszcze ostatnie smoki i pierwsze mamuty, napisałem: "W jednym z najbliższych artykułów postaram się pokazać, jakie możliwości kryje Wikipedia i w jaki sposób można ją wykorzystać dla naszych potrzeb." Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Trzeba coś o Wikipediii napisać. Wszystkie cytaty, które nastąpią w dalszej części tego tekstu pochodza z Wikipedii.

Najlepsze objaśnienie zasad obowiązujących przy tworzeniu Wikipedii i korzystaniu z niej znajduje sie oczywiście w... Tak jest, w Wikipedii: Wikipedia:Pięć filarów - Wikipedia, wolna encyklopedia. Możliwości, które dał nam język XHTML idealnie wręcz nadają się do tworzenia stron realizujących odwieczne marzenie wszystkich encyklopedystów - przejrzyste, jednoznaczne i łatwe "w obsłudze" wzajemne powiązanie różnych informacji. Jakże często szukając informacji w tradycyjnych, drukowanych encyklopediach natykamy się na odsyłacze, np. "Siłownik -> patrz serwomotor". Pół biedy, jeśli odsyłacz kieruje do tego samego tomu. Gorzej, jeśli trzeba sięgać po tom następny, a później jeszcze jeden, i jeszcze jeden...

Pod tym względem, korzystanie z Wikipedii jest komfortowe (mówiąc jak najoględniej) ponieważ wszystkie powiązania między poszczególnymi elementami treści realizowane sa błyskawicznie.

Pora na wyjaśnienie nazwy. Jej drugi człon -pedia pochodzi z greki i oznacza po prostu wykształcenie (wiedzę). Pierwszy człon, Wiki- pochodzi od hawajskiego zwrotu wiki wiki, oznaczającego bardzo szybko. Autorem pojęcia jak i samej koncepcji jest Ward Cunningham. Wikipedia jest jednym z tysięcy serwisów wykorzystujących technologię Wiki. Największym z nich jest angielska Wikipedia. Polska Wikipedia jest jedną z największych wiki (w czerwcu 2007 roku była czwartą, co do wielkości Wikipedią na świecie). Jak z niej korzystać? Najlepiej przeprowadzić "rozpoznanie bojem". Proponuję jako punkt startowy tę stronkę: Moneta - Wikipedia, wolna encyklopedia. Dla porównania zajrzyjmy do Wikipedii angielskiej: Farthing (British coin) - Wikipedia, the free encyclopedia.

Prawda, że łatwo i przyjemnie wędruje się po Wikipedii? Na każdej ze stron rzuca się w oczy taka zachęta: " To jest tylko zalążek artykułu związanego z numizmatyką. Jeśli potrafisz, rozbuduj go." będąca jednocześnie zbiorem odnośników dających możliwość prawie nieograniczonych zmian w treści. Dlaczego prawie nieograniczonych? Dlatego, że w pierwszym z pięciu jej filarów zawarto takie ustalenia:

"Wikipedia nie jest słownikiem, miejscem do zamieszczania tekstów źródłowych, propagowania swojego światopoglądu, gazetą, miejscem gdzie można bezpłatnie umieszczać strony WWW, miejscem do pisania artykułów promocyjnych, zbiorów wspominek, eksperymentem w zaprowadzaniu anarchii lub demokracji, kolekcją odnośników (zarówno wewnętrznych i zewnętrznych). Nie jest także miejscem do zamieszczania własnych opinii, argumentów i doświadczeń osobistych - wszyscy autorzy muszą przestrzegać zasady nie przedstawiania twórczości (dociekań, badań itp.) własnej (no original research). Wszyscy autorzy powinni dążyć do maksymalnej precyzji i zgodności z faktami."

Powyższe ograniczenia powodują, że Wikipedia jest dobrym miejscem do poszukiwania informacji o postaciach i wydarzeniach historycznych lecz nie bardzo nadaje się do stworzenia sieciowego katalogu numizmatycznego. Wikipedia nie, ale mechanizm Wiki tak. Próbują to wykorzystać nasi sąsiedzi zza Odry: Hauptseite - Numispedia. Bardziej podoba mi się jednak projekt realizowany przez kolekcjonerów zgromadzonych wokół portalu forumancientcoins.com Homepage - NumisWiki, The Collaborative Numismatics Project. To już prawie to, o co chodzi! Raczkuje Wiki poświęcona monetom średniowiecznym: Main Page - MedievalcoinageWiki.

Na stronach e-numizmatyka.pl też można natknąć się na link o zachęcającym tytule NUMIKOPEDIA. Niestety nie prowadzi on do Wiki w pełnym tego słowa znaczeniu. Pozwala jedynie na tworzenie i edytowanie ilustrowanych notatek, które mogą zawierać linki do innych stron, ale linki te tworzy się wykorzystując składnię języka HTML, a nie mechanizmy Wiki. Przy odrobinie wysiłku można to całkiem nieźle spożytkować. Miałem zamiar posłużyć się w tym miejscu przykładem znakomitej strony będącej internetowym wcieleniem klasycznego dzieła "Die Saurmasche Münzsammlung". Niestety, można na razie podziwiać jedynie komunikat: "The domain someoldcoins.org has expired." Pozostaje tylko mieć nadzieję, że strona odżyje gdzieś w sieci.

Niniejszym, "w gratisie", jak mawiają akwizytorzy na moim osiedlu, oferuję Państwu pomysł na własny "komin" (to z kolei powiedzonko mojego Wuja). Śmiem twierdzić, że ciężka praca włożona w stworzenie portalu realizującego internetowy katalog monet w oparciu o mechanizmy oferowane przez oprogramowanie typu Wiki może po pewnym czasie zaowocować sukcesem, również w materialnym sensie.

Na deser fragment Wiki - dzieło kolegów z forumancientcoins.com:

Tekst został napisany 6 grudnia 2007 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/WIKI.html