2004-18

INTERNET

Siedzę w domu. L-4. Żona twierdzi, że kiedy już lekarz pozwoli mi pójść do pracy będę musiał zgłosić się do innego lekarza, fachowca od uzależnień. A wszystko przez komputer i stałe łącze. Wczoraj po śniadaniu usiadłem sobie przed monitorem i...

Sprawdzić pocztę. W skrzynce 32 listy, w tym połowa, to oferty środków do powiększania różnych części ciała. Kosz. Co zostało? Subskrypcje nowych aukcji w interesujących mnie działach - sprawdzam, licytuję. Kosz. Co dalej? Prośby o pomoc w identyfikacji monet - katalog, google, odpowiadam. Kosz... O, przepraszam - dwa listy do archiwum - skany ciekawych monet. Jeszcze dwa listy.

- Mam ..., czy jest pan zainteresowany kupnem?

- Dziękuję za ofertę, a ile sobie Pan życzy za te monety?

Zobaczymy, co odpisze, ale to już chyba nie dzisiaj.

Teraz http://e-numizmatyka.pl, a konkretnie forum. Dzisiaj tylko 4 pytania. Katalogi, google - gotowe.

Pora na Allegro - najpierw kafejka numizmatyczna. Ładnie rozwija się dyskusja na temat walki z wystawianiem fałszerstw. O! Jest odpowiedź na moje pytanie o przedwojenne "Sprawozdania Mennicy Państwowej". Niestety, samych sprawozdań nie ma ale "Domel103" podzielił się z nami Komunikatem Muzeum Mennicy Państwowej z 1937 roku i na deser dodał jeszcze bardzo interesujący dokument - cennik monet polskich będących na sprzedaż w antykwariacie Cezarego Wilanowskiego w roku 1884. Czegóż to ludzie nie znajdują w swoich zbiorach! Do tego cennika nie dotarł nawet M. Gumowski - nie ma go w jego bibliografii.

Co nowego na aukcjach? Zaraz, zaraz. Kuchnia, herbatka, teraz można wrócić do klawiatury. I co? Kilka znajomych monet - niektóre widzę chyba już dziesiąty raz, a nabywcy jak nie było, tak nie ma. Może by tak już z tego zrezygnować, przecież wystawianie na Allegro nie jest darmowe! Jedźmy dalej. Są i nowości, no to jeszcze zalicytuję tu, i tu, i tu może też?

Mruga ikonka na pasku - jest nowa poczta. Niech czeka. Teraz pora na Kiermasz. Kafejka - jakoś tu dzisiaj cicho. A co na aukcjach? Tu "starych znajomych" jest więcej, ale tak to już jest jeśli wystawia się za darmo. Wyszukiwarka - słowa kluczowe: odmiana, wariant, destrukt - jest parę ciekawostek. No to licytujemy.

Co w tej poczcie? Spam, spam, spam... kosz!

Policytowałem, teraz trzeba dać taką samą szansę innym. Szuflada (po drodze filiżanka do kuchni), skaner, IrfanView, Uploader Allegro, Kiermaszomat. Gotowe.

Jutro musze wysłać artykuł do E-numizmatyki, a nic mi od dwóch dni do głowy nie przychodzi. Może w sieci natknę się na jakiś temat? No to google. Najpierw kraj. Słowa kluczowe: monety, skarb, numizmatyka, dukat. Nic nowego. No to "coins". "INDIA: A WEBPAGE FOR THE ANCIENT COINS AND MEDIEVAL COINS OF INDIA" - tego jeszcze nie widziałem, a przecież na aukcjach pojawia się sporo monet indyjskich, w tym ciekawe złoto. No to klikamy oglądamy i czytamy. Ładna strona! Do zakładek - przyda się kiedy ktoś zapyta o monety z tego regionu.

Co dalej? Na dole głównej strony pana Dr. Nupam Mahajan, Ph.D., FRNS (ciekawe, co znaczy ten ostatni skrót) jak zwykle: links i NumismaticRing razem z moja ulubiona opcją "Random Site".

Najpierw "links" - ciekawie wygląda tytuł the coins and history of asia - zawartość też niczego sobie - od Chin po Persję. Tylko te zielonkawe literki na czarnym tle. Fuj! Na szczęście dawno zrezygnowałem z IE - wolę Operę - między innymi z powodu kombinacji klawiszy Ctrl+g - i już mam stronkę czarno na białym - da się czytać. Do zakładek - monet z Azji też u nas coraz więcej.

A gdzie nas rzuci los po kliknięciu w "Random Site"? Monedas de Venezuela - tu mnie jeszcze nie było. A szkoda, ładne zdjęcia, są nawet wyceny. Do zakładek.

A może by tak poszperać jeszcze? Wracam do Dr. Nupam Mahajana i znowu "Random Site". Lądujemy na stronie Coins From Ireland. Nieźle, nieźle - szkoda, że tylko od roku 1928 i bez wycen. O przepraszam - jest link do stronki z rzadszymi (również ze względu na stan zachowania) dwudziestowiecznymi monetami Irlandii z wynikami aukcji Ebay.

Do zakładek. I dalej za ciosem - w dziale links znajdujemy kolejny adres Irish Coinage. Tu sięgamy aż do okresu wpływów rzymskich. Rewelacja - świetne zdjęcia, wspaniałe omówienie różnych typów monet średniowiecznych, są wyceny! Do zakładek.

Znowu mruga ikonka - jest nowa poczta. Ale co to? Co to tak pachnie? Obiad? Już?

Obiad wchłonięty, Lekarstwa zażyte. No to do komputerka - poczta czeka, trzeba ludziom odpowiedzieć.

Ktoś zalicytował w mojej aukcji. Któż to taki? Przecież my się już znamy - można spokojnie czekać na zakończenie aukcji.

Co nowego w kafejce? Okazuje się, że nasza mennica, a właściwie jakość jej wyrobów nie jest najlepsza. Ledwo co okazało się, że na "wstąpieniu do unii" rewers na co drugiej monecie jest pod innym kątem w stosunku do awersu, a to samo mamy z "senatem". Przestali zaznaczać orientację stempli w tej naszej mennicy? Jak tak dalej pójdzie, to będzie jak w średniowieczu - kąt awers/rewers będzie zupełnie przypadkowy.

Nic nowego? to wracamy na forum E-numizmatyki - jest pytanie - jest i odpowiedź.

Ale co ja napiszę? Artykuł musi pójść najpóźniej jutro.

Dzwonek do drzwi. Listonosz. Gruba koperta - co my tu mamy? Taka gruba koperta, a w środku takie maleństwo...żona zagląda przez ramię i z niedowierzaniem patrzy na grosz z 1923 r. Rzeczywiście maleństwo, ale za to jakie ładne! Sprzedający obiecywał stan II, i jest stan II, może nawet trochę lepiej :-) No to na skaner z nim. Ale jak to zeskanować? Białe tło - źle, otwarta klapa - klapa, może jakieś barwne tło? No to może jakiś brązik

- no niby nieźle, ale moneta wygląda 17 razy lepiej, niż jej skan!

Koniecznie muszę kupić cyfrówkę. Na razie wracamy na Allegro - trzeba wystawić pozytywny komentarz sprzedającemu - gotowe. Teraz monetka w holder, odpowiedni wpis w katalogu zbioru, numer na holder, holder do pudełka - przy okazji wyjmuję egzemplarz, który do tej pory tam siedział (słaba III) - jutro pójdzie na aukcję. I znowu wracam na Allegro - pora zacząć się rozglądać za aparatem, więc Google "jaką wybrać cyfrówkę" i...

Naprawdę? Już kolacja? Niemożliwe!

Siedzę w domu. L-4. Jeszcze 5 dni. Potem na odwyk...

Tekst został napisany 26 maja 2004 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl (w okrojonej formie)

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Internet.html