2004-04

LISTA INTERNETOWYCH PRZEBOJÓW NUMIZMATYCZNYCH - CZĘŚĆ DRUGA

Kiedy kilka tygodni temu zaprezentowałem w tym miejscu kilka interesujących stron numizmatycznych przyszło do mnie sporo listów. Kilka z nich wskazywało na inne, warte odwiedzin zakamarki internetu. Większość jednak zawierała prośby o wskazanie witryn z informacjami potrzebnymi moim korespondentom. Wynika z tego, że wyszukiwanie informacji w sieci nie zawsze bywa proste. Być może z powodu bariery językowej. Tym razem zrezygnuję z ustalania hierarchii. Wszystkie wskazane niżej witryny uważam za godne polecenia z powodu obfitości prezentowanego materiału i wiarygodność.

ROSJA

Rosyjskie strony internetowe mają ugruntowaną pozycję na liście przebojów "warezowych" - to wiemy od dawna. Okazuje się, że jakość rosyjskich stron numizmatycznych jest równie wysoka. Niestety, dla znacznej części potencjalnych użytkowników barierą nie do pokonania jest język i rosyjski alfabet. A szkoda.

www.numizmatik.ru

Co jest na tej stronie? Chyba łatwiej powiedzieć, czego brakuje. Wśród wielu, wielu działów (linki na żółtym tle, po lewej stronie) mamy:

  • Nowinki - krótkie notatki - z podaniem źródeł - na temat nowych emisji z całego świata i innych wydarzeń ze świata kolekcjonerów pieniądza papierowego i metalowego.

  • Biblioteka - właściwie czytelnia - do dyspozycji mamy mnóstwo artykułów na tematy numizmatyczne

  • Klub - wizytówki kolekcjonerów

  • Forum, aukcje, sklep - chyba wszystko jasne

  • Ogłoszenia - oferty, listy potrzeb

  • Wyceny monet - tylko dla zarejestrowanych użytkowników (rejestracja darmowa) - wyceny monet całego świata, z ilustracjami. Jest tu ciekawa opcja - podane ceny, to zazwyczaj ceny uzyskane na aukcjach internetowych, użytkownik może je komentować wybierając wśród opcji: za dużo, za mało, OK - w rezultacie mamy coś więcej, niż tylko wycenę, która czasem bywa przypadkowa (jak to na internetowych aukcjach).

  • Katalogi monet i banknotów

www.numizmat.net

Niespodzianka. Rosyjskojęzyczna strona prezentująca monety i tokeny Anglii, Wielkiej Brytanii i Imperium Brytyjskiego. Dobra! Są ładne zdjęcia, katalogi z wycenami. Na dodatek jest wspaniała książka: THE PROVINCIAL TOKEN COINAGE OF THE 18th CENTURY BY R. DALTON & S.H. HAMER przedstawiona w postaci skanów kolejnych stron.

www.charm.ru

www.zeno.ru

Tu z kolei mamy dwia serwisy poświęcone monetom Dalekiego Wschodu, ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Na dodatek angielskojęzyczne! Godne polecenia ze względu na świetne zdjęcia. Niezastąpione, kiedy usiłujemy zidentyfikować te dziwne monetki z kwadratowym otworem w środku.

Niektóre z nich pochodzą z Wietnamu. I na to znajdzie się sposób:

ANNAM AND ITS MINOR CURRENCY. by ED. TODA.

Mamy tu internetowe wydanie książki E. Toda - książki prawie stuletniej, ale do dziś aktualnej. Jedynym minusem są rysunki monet zamiast zdjęć i brak wycen. Plusem, i to wielkim, jest "Cash coins of Vietnam 968 - 1945. Online Identifier" - wystarczy wskazać myszką ideogramy widoczne na naszej monecie (w dowolnej kolejności), żeby zobaczyć rysunek i opis monety. Kliknięcie w rysunek przenosi nas na odpowiednią stronę katalogu Tody.

Anglia

W pytaniach zadawanych przez Was na forum E-numizmatyki bardzo często pojawiają się monety angielskie. Nic więc dziwnego, że musiałem w końcu trafić na

Coins of England and Great Britain - formerly 'Coins of the UK' - by Tony Clayton

Strona z pozoru siermiężna, ale bardzo pożyteczna. Wszystkie ilustracje pokazują się dopiero po kliknięciu w odnośnik - dzięki temu strona ładuje się bardzo szybko. Jest znakomita, jeśli poszukujemy informacji o cenach (wyceny w funtach).

Spośród monet imperium brytyjskiego najbardziej interesują Was złote suwereny (tak przynajmniej wynika z częstotliwości pytań o nie na forum). I w tym zakresie można w sieci znaleźć bardzo wiele informacji. Najlepsza jest chyba ta strona:

www.goldsovereigns.co.uk

Szczególnie pożyteczny jest odnośnik "List of Dates Available" - pod którym znajdziemy kompletny wykaz suwerenów z lat 1817-2000 oraz odnośniki do konkretnych ofert, oczywiście z wycenami oraz ilustracjami presentującymi poszczególne warianty rysunków.

Monety egzotyczne

Bardzo często mamy kłopot z nowymi monetami z egzotycznych państw, zwłaszcza, gdy wszystkie widoczne na nich napisy wykonano w całkowicie nam obcym alfabecie. Jest w internecie wiele miejsc, które mogą nam pomóc w ich identyfikacji. Pierwszym z nich, które chciałbym polecić jest:

WORLD COIN IDENTIFIER

Wygląda to tak:

Na stronie jest pięćdziesiąt zdjęć monet z informacją o kraju pochodzenia. W większości przypadków uda się nam na ich podstawie ustalić skąd pochodzi nasz okaz. A jeśli nie, to mamy jeszcze w odwodzie:

Stronę Artura Ejsmonta

Ta strona niestety zniknęła.

Zadziwiająca sprawa. Największym rynkiem numizmatycznym w Europie są chyba Niemcy. Tak przypuszczam, chociaż możliwe jest, że palma pierwszeństwa należy do Anglii. Z pewnością jednak numizmatyka niemiecka należy do europejskiej czołówki. Jak więc wytłumaczyć, że tak trudno trafić na niemieckie strony z katalogami monet wybitych przed 1873 rokiem? Próba znalezienia takich stron zawsze kończy się wizytą na www.ebay.de. Czyżby niemieccy kolekcjonerzy nie mieli zwyczaju bezinteresownego dzielenia się swoją wiedzą?

Na zakończenie jeszcze jedno ciekawe miejsce, szczególnie dla miłośników monet antycznych.

Reprinty (dostępne on-line) literatury numizmatycznej

W dziale "Roman coins" mamy dostęp do klasycznego katalogu Cohena: Henry Cohen, Description historique des monnaies frappées sous l'Empire Romain. W tej chwili udostępniono tomy od I do V, następne trzy mają zostać wkrótce dodane.

A może by tak ktoś udostępnił w sieci na podobnej zasadzie katalog E. Czapskiego? Prawa autorskie już chyba wygasły?

Tekst został napisany 21 stycznia 2004 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Lista-internetowych-przebojow-numizmatycznych-czesc-II.html