2002-23

CO NOWEGO?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Jak zapewne zainteresowanym wiadomo, NBP umieścił w planie emisji monet na rok 2003 monety upamiętniające 10-lecie WOŚP. Oprócz 2-złotówki golden nordic ukaże się srebrna 10-złotówka. Projekty można zobaczyć korzystając z odnośnika na stronie głównej. Dla dziesięciozłotówki przewidziano stosunkowo duży nakład - 47.000 sztuk. Nie wiemy jaka jego część trafi do fundacji Jurka Owsiaka, a jaka zostanie rozprowadzona przez placówki NBP po cenie ustalonej na 36 zł. Wbrew początkowemu wrażeniu, że nakład jest duży może się okazać, że 10 złotych WOŚP stanie się monetą rzadką. Prawdopodobnie znaczna część nakładu trafi w ręce osób "luźno" związanych z numizmatyką. Nie należy oczekiwać, że te monety będą odpowiednio traktowane więc cena egzemplarzy w stanie menniczym powinna rosnąć.

Nawiasem mówiąc, można ostatnio odnieść wrażenie, że polityka emisyjna NBP w zakresie monet kolekcjonerskich jest zbyt optymistyczna. Nakłady monet są jak na polski rynek ogromne (n.p. ponad 50.000 egz. prostokątnej monety Jan Matejko). Podobny trend można było obserwować u Czechów, z tym, że ich bank centralny zadecydował ostatnio o przetopieniu niesprzedanej części nakładu monet zalegających w skarbcu! Kolekcjonerzy zyskują w ten sposób pewność, że realna wartość ich zbioru nie spadnie z dnia na dzień w wyniku rzucenia na rynek zachomikowanych zapasów banku.

Katalogi numizmatyczne

Ukazał się Katalog Monet Polskich 2003 Fischera. Nieco zaskakują wyceny popularnych dwuzłotówek golden nordic. Monety wyceniane w ostatnim Przeglądzie Numizmatycznym na 4 do 5 złotych i po takich cenach sprzedawane w sklepach numizmatycznych oraz na aukcjach nagle zbliżyły się, a niektóre przeskoczyły granicę 10 złotych! W związku z tym obserwuje się pewną dezorientację i trudności w relacjach dostawca-sklep-klient.

Dokąd zmierza rynek numizmatyczny?

Wpadł mi ostatnio w ręce katalog ofertowy dużej, popularnej amerykańskiej firmy numizmatycznej. Nazwy nie ujawniam, ale to, co zaobserwowałem jest chyba zjawiskiem powszechnym. Powszechnym w USA i widocznym już w Polsce.

Już widok okładki wywołał u mnie mieszane uczucia. Co mają wspólnego z numizmatyką: naszyjnik z jednodolarówki rocznik 2002 albo inna współczesna moneta zatopiona w plastik z wkładką z kiczowatym rysuneczkiem przedstawiającym saneczkujące dzieciaki. Na szczęście w środku jest nieco lepiej, ale i tak jest tam "dziwne materii pomieszanie". Mamy tu: narodowe zestawy monet euro, mennicze zestawy rocznikowe USA, wybór roczników obiegowych różnych nominałów, popularne złote monety USA i państw europejskich (m. innymi pruskie 10 marek z 1872 r.), a nawet ateńskie tetradrachmy i biblijne "wdowie grosze". I dobrze. Wszystkie te monety są ładnie sfotografowane i ciekawie opisane - czasem tylko odnosi się wrażenie, że wartość monety to połowa ceny, a drugą połowę trzeba zapłacić za ten właśnie opis.

Niestety, na tym nie koniec. Znaczna część oferowanych towarów, to niestety przegląd najdziwaczniejszej galanterii metalowej, jaką można tylko sobie wyobrazić. Jednocentówki z grawerowanymi mapkami poszczególnych stanów, okolicznościowe ćwierćdolarówki - tyle że pozłacane, monety "ozdobione" hologramami. Jest nawet "obraz" z Titanikiem prującym fale; w obraz wmontowano oryginalną 10-centówkę z roku zatonięcia transatlantyku - 1912.

Czy tego rodzaju wyroby zachęcą kogokolwiek do zainteresowania się numizmatyką? Mam tylko nadzieję, że numizmatycy nie będą dla nich porzucać dotychczasowych pasji.

Publikacje i akcesoria numizmatyczne

Poniższy temat celowo ograniczam do kolekcjonerów-amatorów, pomijając osoby praktykujące numizmatykę, jako naukę pomocniczą historii.

Na podstawie ruchu w dziale "numizmatyka" w największych polskich internetowych serwisach aukcyjnych, na podstawie zainteresowania serwisem e-numizmatyka, na podstawie tłumów przy stoiskach na giełdach i targach staroci można przyjąć, że aktywnym kolekcjonowaniem monet zajmuje się u nas około 50.000 ludzi. Drugie tyle, to zbieracze okazjonalni, z szansami na poważniejsze zaangażowanie w hobby. Na jaką pomoc ze strony profesjonalistów może liczyć to niemałe grono?

Okazuje się, że mamy trzech wydawców popularnych katalogów i dwóch wydawców kwartalników, z których tylko jeden jest dostępny w normalnym rozpowszechnianiu. Prawda, że działają liczne koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wiele z nich wydaje własne periodyki, ale w praktyce ich zasięg jest jednak bardzo ograniczony. Skoncentrujmy się raczej na tym, czego może oczekiwać młody człowiek rozpoczynający numizmatyczną przygodę. Łączny nakład periodyków numizmatycznych jest więcej, niż skromny. Na dodatek wyraźnie rysuje się tendencja do pomijania w nich kwestii podstawowych. Nie ma na rynku żadnego wydawnictwa zawierającego jednocześnie takie informacje:

  • sposoby przechowywania i konserwacji monet,

  • zasady określania stanu zachowania monet z dobrymi ilustracjami pokazującymi popularne monety w różnych stanach,

  • aktualny wykaz sklepów numizmatycznych i domów aukcyjnych.

Katalogi z kolei, to przykład braku konsekwecji autorów. Z pozoru popularne, zawierają jednak bardzo rozbudowane działy monet próbnych, które interesują niewielką tylko część kolekcjonerów. Próżno jednak szukać w nich informacji o spotykanych usterkach bicia albo wariantach stempli, a interesuje się nimi porównywalna, co do wielkości grupa zbieraczy.

Marzy mi się katalog monet opracowany podobnie do niedawno wydanego katalogu banknotów Pana Miłczaka - podstawowa część z kolorowymi, dobrymi fotografiami wszystkich odmian -wydawana powiedzmy raz na 5 lat plus aktualizowana co roku tania broszurka z najświeższymi wycenami.

Nie najlepiej wygląda też sprawa dostępności wszelkiego rodzaju akcesoriów niezbędnych kolekcjonerom: klaserów, szafek, szufladek i kopert na monety; płynów do nieniszczącego mycia i konserwowania monet.

Bardzo chciałbym, żeby znalazł się ktoś, kto zechce na nas trochę zarobić oferując nie tylko monety, ale również wszystkie te "pomoce naukowe".

Tekst został napisany 11 grudnia 2002 i jest nadal dostępny na e-numizmatyka.pl

https://e-numizmatyka.pl/portal/strona-glowna/monety/lista-artykulow/Co-nowego.html