wybory a muzułmanie

PYTANIE: W przyszłym roku czekają nas wybory, czy możemy głosować w Islamie? Niepokoi mnie trochę fakt, iż mógłbym zagłosować na niemuzułmanów, a ci wprowadzą nie islamskie prawa w Południowej Afryce. Proszę o pomoc, gdyż Dżamiat w JHB (Johannesburgu) rozmieścił we wszystkich meczetach ogłoszenie, iż musimy się zarejestrować. Kwestią sporną dla mnie jest to, że my wszyscy będziemy głosować na niemuzułmanów, którzy nas nie reprezentują, jak również będą wprowadzać prawa jak prawo aborcji, prostytucji, zezwolenie na spożycie alkoholu. Czy głosowanie jest więc dozwolone?

ODPOWIEDŹ: Przed omówieniem kwestii, czy muzułmanom wolno będzie czy nie, głosować w nadchodzących wyborach generalnych, właściwym byłoby rozpatrzyć znaczenie głosowania w świetle szariatu.

Wybory nie powinny być postrzegane z lekceważeniem jedynie jako gra czy ziemski wyścig, gdzie jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Nie powinny być postrzegane wyłącznie jako zwycięstwo czy przegrana w kategoriach ziemskich i materialnego zysku. Pod całym aparatem i mechanizmem głosowania oraz procesem wyborczym kryje się również duchowy aspekt dotrzymania lub pogwałcenia Boskich praw szariatu

W świetle szariatu, na oddających głosy ciąży brzemię bardzo ważnych obowiązków, a mianowicie:

1 - Głosowanie jest formą świadectwa (oddania szahada):

Po pierwsze, głosowanie jest świadectwem (zaświadczeniem o czymś). Głosując na pewnych kandydatów lub partie, głosujący - w sposób pośredni - zaświadczają o wiarygodności kandydata lub partii. My, jako głosujący, zaświadczalibyśmy o tym, że partia, na której korzyść oddajemy nasze głosy jest zdolna do tego, by dobrze funkcjonować w zakresie wartości i idei islamu. Partia zrobi wszystko, co w jej mocy i będzie walczyć o zachowanie i przetrwanie naszych islamskich wierzeń, praw, norm i wartości. Nie będzie stawać na przeszkodzie naszej wierze i miejscom oddawania czci. Da nam wolność i prawo do stosowania zasad i sądów w sprawach religijnych zgodnie z osobistym prawem muzułmanów. Zachowa islamskie wartości, takie jak zwalczanie ucisku, propagacja dobrego charakteru, pokoju i harmonii między ludźmi.

2 - Wybór „mniejszego zła”:

Jeśli znajdujemy się w wyjątkowej sytuacji, gdzie wszystkie partie są niemuzułmańskie, a partie sekularne nie będą w stanie zagwarantować nam wszystkich islamskich wymogów i żądań w całości, naiwnością byłoby tego oczekiwać. Być może niektóre partie mogłyby służyć poprzez zagwarantowanie większości z nich, w którym to przypadku wyborca mógłby optować na rzecz decyzji mniej szkodliwej wobec religii. Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Ten, kto staje w obliczu dwóch przełomowych decyzji, powinien podjąć tą, która jest mniej szkodliwa.” [Kashful-china Lil-Ajluni tom 2, 322 oraz Asrarul-Mar-fuah, Mulla Ali Qari 323]

3 - Głosowanie na partię mniej zdolną do wypełnienia praw muzułmanów jest sprzeniewierzeniem (amana):

Skoro widzimy, że głosowanie jest złożeniem zeznania (oddaniem szahada) i bycie świadomym, iż konkretna partia będzie się bardziej skłaniać ku wypełnieniu naszych islamskich praw, nie głosowanie na tę partię będzie równoznaczne z grzechem i sprzeniewierzeniem w oczach szariatu. Oddanie głosu na partię, która jest mniej życzliwa wobec sprawy islamu nie tylko oznacza złożenie fałszywego zeznania (które jest grzechem), lecz oznacza również bycie instrumentem i narzędziem ciągłego zniszczenia i zepsucia spowodowanego przez tę partię jeśli chodzi o kompletne zlekceważenie islamskich wartości i idei.

4 - Głosowanie a łapówkarstwo (riszła):

Powinno się również przyjąć do wiadomości fakt, iż w rzeczywistości stało się normą wyborów, skorumpowaną normą, iż w celu przyciągnięcia wyborców, partie skłaniają się ku oferowaniu łapówek w zamian za głosy. Owe łapówkarstwo powinno być odrzucone z pogardą na jaką zasługuje. Głosowanie powinno być oparte na całkowitej uczciwości i szczerości, w którym powinno się dawać pierwszeństwo utrzymaniu pochodni islamu. Honor i godność muzułmanów powinny być zachowane cały czas. Religia islamu (din-ul-islam) powierzona nam przez Allaha Taala powinna być widziana nie tylko jako dar (dobrodziejstwo), lecz również jako wielka odpowiedzialność; dlatego też powinno się wykazać najwyższą ostrożność i uwagę w utrzymaniu jej prestiżu na wysokim poziomie. Nie można zrezygnować z islamskiej etyki z powodu ochłapów tego świata. Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) ostrzegł nas w hadisie, że nadejdzie czas, kiedy muzułmanin sprzeda swoją religię za kilka miedziaków. Stąd, jeśli muzułmanin korzysta z prawa głosu, powinien to uczynić mając na względzie konsekwencje w życiu przyszłym i nie traktować tego jako coś, co trzeba zrobić bez przemyślenia tylko dlatego, że jest to obyczajem czasów lub dlatego, że można w ten sposób osiągnąć jakieś ukryte zamiary.

5 - Głosowanie jest formą wstawiennictwa (szafat)

Kolejnym aspektem związanym z głosowaniem jest to, że jest ono formą wstawiennictwa. Innymi słowy, wyborca wstawia się za konkretną partią, by zajęła pozycję, z której może sprawować władzę, by zdobywać religijne i inne podstawowe prawa dla ludu. Odnośnie wstawiennictwa Koran oznajmia (interpretacja znaczenia):

[Koran 4:85] {Kto wstawia sie w dobrej sprawie, ten będzie miał w niej udział; a ktokolwiek wstawia się w złej sprawie ten będzie miał jej podwójne obciaążenie.}

Idealnym wstawiennictwem w procesie elektoralnym byłoby wstawienie się za partią uważaną za najbardziej sprzyjającą zachowaniu zwłaszcza praw islamskich, a ogólnie praw człowieka. Niewłaściwe i mylne wstawiennictwo oznacza głosowanie i wstawienie się za partia, która byłaby nieżyczliwa zasadom i wymogom Islamu. Na przykład, niedozwolonym byłoby głosować na partię, która okazuje całkowitą obojętność wobec prawa osobistego islamu lub/i kurczowo trzyma się średniowiecznego kierunku dyskryminacji na podłożu rasowym czy koloru skóry; jako że taka polityka i doktryna całkowicie kłóci się z naukami islamu. Wstawianie się za taką partią oznacza bycie narzędziem ucisku i niesprawiedliwości.

6 - Głosowanie nie może być pomocą w niesprawiedliwości:

Allah Taala mówi w Koranie (interpretacja znaczenia):

[Koran 5:2] {Wspomagajcie sie wzajemnie w pobożnosci i bogobojności. A nie wspomagajcie się wzjamnie w grzechu i wrogości.}

[Koran 28:17] {Nie chcę być pomocnikiem grzeszników}

Komentując ostatni werset Allamah Qurtubi (oby Allah się nad nim zmiłował) pisze w swym tafsirze: „ Ata (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział odnośnie tego wersetu, że nie jest dozwolonym wyświadczać jakiejkolwiek przysługi tyranowi i ciemiężycielowi.”

Następnie Allamah Qurtubi (oby Allah się nad nim zmiłował) przystępuje do zacytowania hadisu, w którym Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Ktokolwiek idzie z osobą uciskaną, by pomóc w jej problemach, Allah Taala w Dniu Qijama utrzyma stopy tej osoby mocno osadzonymi na al-Sirat podczas gdy stopy innych będą się chwiały. Z drugiej strony, ten który idzie z ciemiężycielem, by pomóc mu w promowaniu aktów niesprawiedliwości, Allah Taala sprawi, że jego stopy będą się chwiały na al-Sirat w Dniu, w którym inne stopy również będą chwiejne.”

Po zacytowaniu tego hadisu, Allamah Qurtubi (oby Allah się nad nim zmiłował) reasumuje: „Jedynie chodzenie (czy rozmowa, negocjacje jeśli o to idzie) z ciemiężycielem nie jest samo w sobie przestępstwem ani grzechem (szczególnie jeśli powodem jest odwiedzenie ciemiężyciela od niesprawiedliwych czynów); ale staje się grzechem, kiedy zaczyna się mu pomagać w szerzeniu ucisku i tyranii ponieważ to stanowi jawne, wielkie naruszenie.” [Tafsir-e-Qurtabi tom 7, 4979]

W hadisie Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) dał poważne ostrzeżenie w odniesieniu do ucisku: „Ktokolwiek uciska swego brata (na tym świecie), czy to w formie przywłaszczenia sobie czyjegoś majątku, czy w jakikolwiek inny sposób, powinien wynagrodzić mu stratę; zanim nadejdzie Dzień (Dzień Qijama), w którym nie będzie żadnego dirhama lub dinara (pieniędzy) do jego dyspozycji, którymi mógłby się wykupić. Wtedy (tego Dnia) wynagrodzenie ziści się w postaci dobrych uczynków odebranych ciemiężycielowi (współmiernie do wyrządzonej niesprawiedliwości) i oddanych. W wypadku gdyby ciemiężyciel nie miał dobrych czynów na swoim koncie, wtedy grzechy uciskanej osoby zostaną wzięte i rzucone w ciemiężyciela.” [Sahih Buchari; Miszkat str .4351]

7 - Głosowanie jest formą przedstawicielstwa:

Głosowanie wiąże się również z zasadą przedstawicielstwa. Głosując na konkretną partię, wyborca w istocie wskazuje na partię, która reprezentuje jego Islamskie prawa i prawa człowieka. Również w tym przypadku, trzeba postępować z najwyższą ostrożnością. Za możliwą do reprezentacji partię powinna być uważana jedynie ta, która może walczyć o wprowadzenie naszych islamskich praw. Niewłaściwa reprezentacja w końcu doprowadzi do zepsucia i deprawacji, nie będzie się ograniczać jedynie do jednostek, lecz będzie miała szerszy efekt na wspólnotę muzułmanów jako całość.

8 - Głosowanie jest formą porady (maszłara):

‘Szura’ znaczy ‘dawać radę’. W ten sposób przyszły wyborca deklaruje swoją sugestię odnośnie tego, kto w jego opinii ma największe prawo do otrzymania głosu.

DŻamiatul Ulama (Transval and Natal)

przekład: Iman