aura mężczyzny a klatka piersiowa

PYTANIE: Dlaczego aura mężczyzny obejmuje obszar od pępka do kolan, i nie obejmuje klatki piersiowej, która jest najbardziej atrakcyjną częścią ciała mężczyzny dla kobiet? Niektórzy uczeni powiedzieli, że jest tak ponieważ kobiety postrzegają dotykowo, a mężczyźni wzrokiem. Zatem, dlaczego Prorok zabronił Aiszy siedzieć z nim, kiedy odwiedził go Ibn Umm Maktum, który był niewidomy? I dlaczego Allah objawił werset: {Proroku, powiedz twoim żonom i twoim córkom i kobietom wierzących aby spuszczały spojrzenia}?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Po pierwsze: W pytaniu znajduje się błąd odnośnie hadisu i przytoczonego wersetu, na który musimy zwrócić uwagę zanim odpowiemy na pytanie. Odnośnie hadisu, nie wspomina on Aiszy, a co więcej nie jest on autentyczny (sahih).

Umm Salama przekazała, że była z Wysłannikiem Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) i Majmuna. Powiedziała: „Kiedy z nim byłyśmy, przyszedł do niego Ibn Umm Maktum. To było po tym, kiedy nakazano nam przestrzegać hidżabu (zasłaniać się), zatem Wysłannik Allaha powiedział: ‘Zasłońcie się przed nim.’ Powiedziałam: ‘Wysłanniku Allaha, czyż nie jest on niewidomy i nie może nas zobaczyć ani rozpoznać?’ Wysłannik Allaha powiedział: ‘Czy wy jesteście niewidome? Nie widzicie go’” [at-Tirmizi, 2778; Abu Dałud, 4112; isnad tego hadisu obejmuje Nabhan – wyzwoleńca Umm Salama, który jest madżhul. Został uznany za słaby (daif) przez al-Albani w Irwa al-Ghalil, 1806]

Odnośnie przytoczonego wersetu, pytający wymieszał dwa wersety:

Pierwszy (interpretacja znaczenia):

[Koran 33:59] {Proroku! Powiedz twoim żonom i twoim córkom, i kobietom wierzących[1], aby narzuciły swoje okrycia (dżalabibihinn[2]) na całe ciała[3] to jest najbardziej odpowiednie, aby były znane (jako zacne kobiety) i nie były obrażane; Allah jest Przebaczający, Najbardziej Litościwy.}

I drugi (interpretacja znaczenia):

[Koran 24:30-31] {Powiedz wierzącym: niech spuszczają skromnie spojrzenia i niech zachowują czystość. To dla nich będzie przyzwoitsze. […]Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości...}

Po drugie: Odnośnie kobiety oglądającej mężczyznę, który nie jest jej mahram, odpowiedzieliśmy już w innej fatwie, iż jest do dozwolone pod warunkiem, iż nie wywołuje pożądania lub pokusy (fitna). Fakt, iż aura mężczyzny obejmuje obszar od pępka do kolan nie oznacza, iż wolno mężczyźnie ukazywać klatkę piersiową przed innymi mężczyznami, a tym bardziej kobietami. Choć klatka piersiowa nie jest częścią aury, odkrywanie jej jest rzeczą, która nie przystoi mężczyźnie i jest jedną z czynów niemoralnych.

Należy zauważyć, iż jeśli czynienie czegoś dozwolonego doprowadzi do zła, rzecz ta jest wówczas niedozwolona, ze względu na zło, do którego prowadzi. Jeśli odkrycie klatki piersiowej przez mężczyznę przyczyni się do pokusy (fitny) lub otworzy drzwi złu, wówczas z tego powodu powinno być niedozwolone (zabronione).

Ubranie jest przypisane z wielu powodów, między innymi: jest w zgodzie z fitra (naturalnym usposobieniem, inklinacją, naturą człowieka); jest ozdobą, ochroną przed gorącem i zimnem oraz zakrywa aurę przed wzrokiem innych. Kiedy Allah przypomniał Swym sługom o błogosławieństwach, jakimi ich obdarzył tworząc ubranie, które ich okrywa, zwrócił również uwagę na inny rodzaj odzienia, który jest lepszy, a jest nim szata pobożności, bogobojności i cnoty (taqła).

Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 7:26-27] {O synowie Adama! My zesłaliśmy wam ubranie, aby zakrywało waszą nagość, i ozdoby; lecz szata bogobojności jest lepsza. Takie są znaki Allaha. Być może, oni sobie przypomną! O synowie Adama! Niech was nie skusi szatan, jak wówczas gdy wyprowadził waszych rodziców z Ogrodu, zdejmując z nich ubiór, by im ukazać ich nagość. […]!}

Szeich Abd al-Rahman al-Sadi powiedział: „Potem przypomniał im o błogosławieństwie, którym ich obdarzył czyniąc dla nich łatwym uzyskanie ubrania, które jest niezbędne, i ubrania, które jest noszone w celu przyozdobienia się. To samo odnosi się do wszystkich rzeczy, jedzenia, napojów, środków transportu, małżonków, itd. Allah uczynił łatwym dla Jego sług uzyskiwanie tego, co niezbędne, i tego co jest dodatkowe, i mówi On im, że nie jest to rzecz szukana sama w sobie, raczej Allah zsyła ją po to, by pomóc im oddawać Mu cześć i zachować posłuszeństwo. Mówi On: {lecz szata bogobojności jest lepsza} - niż odzienie materialne, albowiem szata pobożności, bogobojności pozostaje z człowiekiem i nie niszczy się. To odnosi się do piękna duszy i serca. Odnośnie szat zewnętrznych – ich celem jest ukrycie aury i czasami przyozdobienie, i nie służą innym celom niż te dwa. [..] Sformułowanie {Takie są znaki Allaha. Być może, oni sobie przypomną!} - oznacza, że zostało to wam wspomniane o ubraniu, abyście pamiętali o tym, co wam przynosi korzyści i o tym, co wam szkodzi, i abyście przy pomocy okryć zewnętrznych osiągnęli szatę pobożności, prawości. [Tafsir al-Sadi, str. 248] A Allah wie najlepiej.

Islam Q&A

[1] kobietom wierzących – tzn. żonom, córkom, matkom itp. wierzących muzułmanów

[2] Dżalabiîbihinn – w arabskim to połączenie dwóch wyrazów dżalabib (okrycia) + hinn (ich); jest to liczba mnoga od dżalab (okrycie)

[3] zasłoniły się całkowicie, poza oczami lub jednym okiem