Czas składania ofiary ze zwierzęcia (udhija)

Pytanie: Kiedy powinno się zarżnąć zwierzę ofiarne?

Odpowiedź: Chwała Allahowi.

Czas złożenia ofiary ze zwierzęcia zaczyna się po modlitwie świątecznej w dniu Eid al-Adha, a kończy się o zachodzie słońca trzynastego dnia miesiąca zul-hidżdżah. Zatem na złożenie ofiary są cztery dni: dzień Eid al-Adha i trzy dni po nim.

Lepiej jest wstrzymać się ze złożeniem ofiary do czasu po modlitwie świątecznej, jak zwykł to robić Wysłannik (pokój i błogosłowieństwo Allaha z nim), a następnie pierwszą rzeczą jaką zjadał w dniu święta było mięso z jego ofiary.

Ahmad (22457) przekazał, że Burajda (oby Allah był z niego zadowolony) powiedział: Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nie wychodził w dniu (Eid) al-Fitr, zanim nie zjadł, oraz nie jadł w dniu (Eid) al-Adha, dokąd nie wrócił, następnie jadł ze swej ofiary.

Al-Zajla’i zrelacjonował w Nasb al-Raaja (2/221), że Ibn al-Qattan sklasyfikował go (tj. ten hadis – przyp. tłum.) jako mocny (sahih).

Ibn al-Qajjim (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział w Zaad al-Ma’aad (2/319):

‘Ali ibn Abi Talib (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: "Dni złożenia ofiary to Dzień Ofiarowania (jałm al-nahr) i trzy dni po nim". Jest to pogląd imama z ludzi Basry, al-Hasana; imama ludzi z Mekki, ‘Ata’y ibn Abi Raba; imama ludzi z Syrii, al-Ałza’iego; i imama uczonego w zakresie hadisów, al-Szafa’i (oby Allah się nad nim zmiłował). Był to także pogląd, który popierał Ibn al-Mundhir. Te trzy dni są wyszczególnione, gdyż są to dni Miny, dni kamienowania (rzucania kamykami w filary w Minie podczas pielgrzymki – przyp. tłum.) (Dżamraat) i dni Taszriq (11, 12, 13 dzień zul-hidżdżah – przyp. tłum.). W tych dniach post jest zabroniony. Zostało przekazane poprzez dwa łańcuchy przekazu (isnad), które się nawzajem wspierają, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Cała Mina jest miejscem ofiary, a wszystkie dni al-taszriq są dniami składania ofiary". Koniec cytatu.

Hadis ten został sklasyfikowany jako sahih przez al-Albaniego w al-Silsilah al-Saheehah, 2476.

Szejch Ibn ‘Usajmin powiedział w Ahkaam al-Udhiyah odnośnie czasu składania ofiary:

Jest to od modlitwy świątecznej w Dniu Ofiarowania aż do zachodu słońca ostatniego z dni al-taszriq, czyli trzynastego dnia miesiąca zul-hidżdżah. Zatem są cztery dni na złożenie ofiary: dzień Eid po modlitwie i trzy dni po nim. Ktokolwiek zarzyna swą ofiarę przed zakończeniem modlitwy świątecznej lub po zachodzie słońca trzynastego (dnia miesiąca zul-hidżdżah – przyp. tłum.), tego ofiara jest nieważna... Jeśli jednak ma on usprawiedliwienie na opóźnienie tego do momentu po dniach al-taszriq, na przykład zwierzę uciekło i nie stało się tak z powodu zaniedbania ze strony składającej ofiarę, i osoba ta znalazła je dopiero gdy czas ten upłynął, albo jeśli osoba ta wyznaczyła kogoś, by wykonał to (tj. zarżnął zwierzę ofiarne – przyp. tłum.) w jej imieniu, a ten ktoś zapomniał i czas ten upłynął, wówczas nie ma niczego złego w złożeniu ofiary po zakończeniu się wyznaczonego czasu, ponieważ istnieje usprawiedliwienie, analogicznie do faktu, że gdy ktoś zaśpi i opuści modlitwę lub zapomni o niej, wówczas powinien odmówić tę modlitwę kiedy tylko się obudzi lub sobie o niej przypomni.

Dozwolonym jest złożenie ofiary w tym (wyznaczonym – przyp. tłum.) czasie nocą lub za dnia, jednak lepiej jest za dnia, a dzień Eid po dwóch kazaniach (chutba) jest najlepszym czasem. Każdy dzień jest lepszy niż kolejny, ponieważ jest to opóźnianie czynienia dobra. Koniec cytatu.

W Fataawa al-Lajnah al-Daa’imah (11/406) czytamy: Dni ofiary dla pielgrzymów wykonujących qiran (pielgrzymkę większą i mniejszą [umra i hadżdż] jednocześnie – przyp. tłum.) lub tamattu’ (wykonanie mniejszej pielgrzymki [umra] a następnie pielgrzymki większej [hadżdż]) i dla osób składających ofiarę (udhija) są cztery: dzień Eid i trzy dni po nim. Czas składania ofiary kończy się, kiedy słońce zachodzi czwartego dnia, zgodnie z najpewniejszą opinią uczonych. Koniec cytatu.

Przekład: Monika M.

źródło: >Islam Q&A