opóźnianie modlitwy, by wypełnić jej warunek

PYTANIE: Czy jest dozwolone opóźnienie modlitwy, aby wypełnić jeden z jej warunków, na przykład jeśli opóźnia się modlitwę ze względu na brak dostępu do wody i trzeba wyciągnąć wodę (np. ze studni, w celu wykonania ablucji)?

ODPOWIEDŹ: Poprawny pogląd brzmi, że nie jest dozwolone opóźnienie modlitwy poza czas, w którym obowiązuje w żadnym wypadku. Jeśli człowiek obawia się, że upłynie jej czas, powinien odmówić ją w takim stanie w jakim się znajduje, nawet jeśli wypełnienie warunku (w tym przypadku wyciągniecie wody do ablucji) można zrealizować w krótkim czasie (po upływie czasu modlitwy), zgodnie ze Słowami Allaha (interpretacja znaczenia):

[Koran 4:103] {Zaprawdę, modlitwa obowiązuje wierzących w ustalonych godzinach.}

Podobnie, Prorok zdefiniował czas modlitw, i to nakłada obowiązek odmawiania ich w wyznaczonym dla nich czasie. Również, gdyby było dozwolonym czekanie na wypełnienie warunku (np. ablucji), przypisanie (wykonania) tajammum (ablucji za pomocą czystego pyłu ziemi) nie byłoby właściwe, ponieważ człowiek może uzyskać wodę po tym czasie (tzn. zasadne jest w islamie przypisanie wykonania tajammum jako ablucji – substytutu łudu - jeśli nie można w czasie obowiązywania modlitwy uzyskać wody do łudu – przyp. tłum.). I nie ma różnicy w opóźnieniu modlitwy przez długi czy krótki czas, ponieważ obie te sytuacje dotyczą opóźnienia modlitwy poza czas ją obowiązujący. Jest to preferowana opinia szeicha islamu Ibn Taimija (oby Allah się nad nim zmiłował).

Fatawa Arkanul-Islam. Szeich Muhammad bin Salih al-Usajmin

Przekład Umm Sultan