zalety modlitwy za Proroka

PYTANIE: Jakie są zalety modlitwy za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) oraz jak i kiedy powinno się wznosić błogosławieństwa dla Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim)?

ODPOWIEDŹ: Chwała niech będzie Allahowi Panu Światów: i niech Allah błogosławi i ześle pokój na Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) i jego Rodzinę i Towarzyszy.

Allah nakazał nam przesyłanie błogosławieństw dla Proroka Muhammada (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) Powiedział:

{Zaprawdę, Bóg i Jego aniołowie błogosławią Proroka! O wy, którzy wierzycie! Módlcie się za niego i pozdrawiajcie pozdrowieniem pokoju! (as-salamu alaikum).} [Koran 33:56]

Jest wiele hadisow zaświadczających o dużym znaczeniu modlitwy za Proroka (pokój i błogosławieństwoAllaha z nim). Miedzy innymi jest hadis przekazany przez Muslima, Abu Dawuda i At-Tirmiziego od Abu Hurajry, który przekazał od Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) że ten powiedział: „Kto modli się za mnie raz, temu Allah pobłogosławi dziesięć razy".

Ahmad przekazał od Abu Hurajry, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedzial: „Módlcie się za mnie, bo jest liczone, wynagradzane jak danie jałmużny (zakat), i proście Allaha o udzielenie mi najwyższej pozycji w Raju".

Abdur-Rahman Ibn Awf powiedział, że spytali Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim): „Wysłanniku Allaha, podczas modlitwy tak długo byłeś w pokłonie, że obawialiśmy się, że Allah zabrał Twoja dusze". Prorok odpowiedział: „Gabriel przyszedł do mnie i dal mi dobra nowinę, że Allah, chwała Mu, powiedział: »Kto śle błogosławieństwa dla ciebie, Ja będę mu błogosławił a ten kto śle pozdrowienie pokoju na ciebie, Ja ześle pozdrowienie pokoju na niego«. Wiec byłem długo w pozycji pokłonu z wdzięczności dla Allaha". [Ahmad i inni]

Najlepszym czasem do modlitwy za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) są dzień i noc w piątek według hadisu przekazanego przez Aws Ath-Thaqafi, który powiedział: „Najlepszym z dni jest piątek, tego dnia Adam (pokój z nim) został stworzony i tego dnia umarł, tego dnia zatrąbi trąba i tego dnia wszyscy (którzy są w niebiosach i na ziemi) zamrą. Wiec módlcie się za mnie mnie tego dnia jako, że wasze modlitwy są mi przedstawione." [Ahmad, An-Nasaa'ii i Abu Dawud]

Modlitwa za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) jest jednym z obowiązków jakie musza być spełnione w życiu. W Tafsirze (wyjaśnienie Koranu), Ibn Kathiir przekazał: „Niektórzy uczeni twierdzą, że jest obowiązkiem choć raz w życiu modlić się za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) w świetle powyższego wersetu z Koranu. A najlepiej modlić się za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) o każdym czasie i w każdej sytuacji".

Ogólnie mówiąc modlitwa za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) jest także aktem poddania Allahowi i jest zalecana jako że przynosi laski i błogosławieństwa dla modlącego się. Ten który tego nie czyni jest nieszczęśliwy.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Nieszczęśliwy jest ten, w którego obecności jest wymieniona moja osoba, a on nie śle modlitwy (pozdrowienia pokoju) dla mnie". [Ahmad od Ali Ibn Abi Talib]

Odnośnie du'a po modlitwie za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) lub robieniu oznaczona ilość dua za Niego – nic w tej kwestii nie zostało przekazane.

Co zostało ustanowione, to modlitwa za Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przed dua i po składaniu dziękczynień Allahowi, niech Mu będzie chwała, według hadisu przekazanego przez Abu Dawuda, At-Tirmizi'ego i An-Nasaa'ii'ego od Fudhalaha Ibn Ubaid, który powiedział: Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) raz słyszał człowieka, który wznosił prośby bez wychwalania Allaha i bez recytowania błogosławieństw do Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim). Wtedy Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), powiedział: „Człowiek ten postąpił nierozważnie". Następnie zawołał go (lub kogoś innego) i powiedział: „Jeżeli ktoś wznosi prośby to powinien zacząć od wychwalania Allaha, a potem pomodlić się za Proroka, a następnie poprosić Allaha o to czego pragnie".

Więcej na ten temat w książce "Al-Athkaar" autorstwa an-Nawawi’ego oraz "Sahih At-Targheeb and At-Tarheeb". A Allah wie najlepiej.

Przekład: Dorota