Definicja udhija i orzeczenia na ten temat

Pytanie: Co rozumie się przed udhija (ofiara ze zwierzęcia)? Czy jest to obowiązek, czy sunna?

Odpowiedź: Chwała Allahowi.

Słowo udhija oznacza zwierzę z grupy 'an'aam (tj. wielbłąd, krowa, owca lub koza), które jest zarzynane podczas dni Eid al-Adha ze względu na Eid i jako akt czci, z intencją zbliżenia się przez to do Allaha.

Jest to jeden z rytuałów islamskich nakazanych w Księdze Allaha i w sunnie Jego Wysłannika (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), a także według konsensusu uczonych.

W Koranie:

    1. Allah mówi (interpretacja znaczenia): {Módl się przeto do twego Pana i składaj ofiary} [Al-Kauthar, 108:2].

    2. Allah mówi (interpretacja znaczenia): {Powiedz (Muhammadzie): Zaprawdę, moja salah (modlitwa), moja ofiara, moje życie i moja śmierć są dla Boga, Pana 'Aalamiin (ludzi, dżinów i wszystkiego, co istnieje). On nie ma żadnego współtowarzysza. To mi zostało nakazane i ja jestem pierwszym z tych, którzy się poddali całkowicie} [al-An'am, 6:162-163]. Słowo nusuk (przetłumaczone tu jako ofiara) oznacza poświęcenie; taka jest opinia Sa'ida ibn Dżubajra. Zostało powiedziane, że oznacza to wszelkie akty czci, włącznie ze składaniem ofiary, co ma szerszy zakres.

    3. Allah mówi (interpretacja znaczenia): {Dla każdego narodu ustanowiliśmy obrzędy religijne, aby ludzie wspominali imię Boga nad zwierzęciem z trzody, które On im dał jako zaopatrzenie. Bo Bóg wasz - to Bóg Jeden! Jemu więc poddajcie się całkowicie (w islamie). Obwieszczaj (Muhammadzie) radosną wieść Muchbitun [tym spośród prawdziwie wierzących w islamski monoteizm, którzy są posłuszni Allahowi i pokorni)} [Al-Hadżdż, 22:34].

W Sunnie:

    1. Zostało przekazane w Sahih al-Buchari (5558) i Sahih Muslim (1966), że Anas ibn Malik (oby Allah był z niego zadowolony) powiedział: "Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim złożył w ofierze dwa białe barany z czarnymi łatami. Zarżnął je własnoręcznie, powiedział 'Allahu akbar' i położył swą stopę na ich szyjach".

    2. Zostało przekazane, że 'Abdullah ibn 'Umar (oby Allah był z niego zadowolony) powiedział: "Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) został w Medynie przez dziesięć lat, składając ofiarę (każdego roku w Eid)". Zrelacjonował Ahmad, 4935; at-Tirmizi, 1507; sklasyfikowany jako hasan (dobry) przez al-Albaniego w Mishkaat al-Masaabeeh, 1475.

    3. Zostało przekazane od 'Uqby ibn 'Amir (oby Allah był z niego zadowolony), że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rozdzielił zwierzęta ofiarne pomiędzy swych Towarzyszy i 'Uqba dostał owcę, która miała sześć miesięcy. Powiedział: "O Wysłanniku Allaha, dostałem owcę, która ma sześć miesięcy". On odpowiedział: "Złóż ją w ofierze". Zrelacjonował al-Buchari, 5547.

    4. Przekazał al-Bara' ibn 'Azib (oby Allah był z niego zadowolony), że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Ktokolwiek składa ofiarę po modlitwie, ten wypełnił swe rytuały (świąteczne) i podążył drogą muzułmanów". Zrelacjonował al-Buchari, 5545.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) składał ofiary i tak samo robili jego Towarzysze (oby Allah był z nich zadowolony). Powiedział też, że ofiara jest drogą muzułmanów. Dlatego muzułmanie są całkowicie zgodni co do tego, że jest ona w islamie nakazana, co powiedział niejeden uczony. Jednak uczeni poróżnili się co do tego, czy jest to sunna mu'akkada (mocno zalecana), czy obowiązek, którego nie wolno zaniedbać. Większość uczonych jest zdania, że jest to sunna mu'akkada. Jest to pogląd asz-Szafa'iego, Malika i Ahmada zgodnie z jego najbardziej znanym poglądem. Inni byli zdania, że jest to obowiązek. Taki pogląd miał Abu Hanifa i jest to jeden z poglądów przekazanych przez Ahmada. Pogląd ten podzielał również Ibn Tajmija, który powiedział: "Jest to jeden z poglądów przekazanych w madhabie Malika, albo zdaje się być poglądem Malika". Z Risaalat Ahkaam al-Udhiyah wa’l-Dhakaah autorstwa Ibn ‘Usajmina (oby Allah się nad nim zmiłował).

Szejch Muhammad ibn 'Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłowiał) powiedział: "Udhija to sunna mu'akkada dla tych, którzy są zdolni ją wykonać, tak więc człowiek powinien złożyć ofiarę od siebie i członków swej rodziny"

Fataawa Ibn ‘Uthaymeen, 2/661.

Przekład: Monika M.

źródło: >Islam Q&A