aura kobiety w obecności brata, matki i siostry

PYTANE: Jak określa się aurę między kobietą a jej bratem? Czym jest aura między dziewczyną i jej matką lub siostrą?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Po pierwsze: aurę kobiety w obecności mężczyzn mahram, jak ojciec, brat, bratanek/siostrzeniec, stanowi całe jej ciało oprócz tego, co zwykle odkrywa, jak twarz, włosy, szyja, przedramiona, stopy. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 24:31] {i nie okazywały swoich ozdób, poza tymi, które są oczywiste, i narzucały swoje zasłony (chumur) na całe dżujub i nie odsłaniały swoich ozdób, chyba że swoim mężom, swoim ojcom, ojcom swoich mężów, swoim synom, synom swoich mężów, swoim braciom i synom swoich braci, synom swoich sióstr i ich kobietom}

Tak więc Allah pozwolił kobietom, by pokazywały swe ozdoby w obecności męża i mężczyzn mahram. Słowo ozdoba oznacza tu miejsce, na którym nosi się ozdoby: miejsce na pierścionek to dłoń, na bransoletkę – przedramię, na kolczyk – ucho, na łańcuszek – szyja i pierś, a na bransoletkę na nogę – noga.

Abu Bakr al-Dżassas (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział w swym tafsirze: „Oczywiste znaczenie wskazuje, że jest dozwolone pokazać ozdobę mężowi i tym, którzy zostali wymienieni w wersecie, jak ojciec, itd. Powszechnie wiadomo, że oznacza to miejsca, na których noszone są ozdoby, jak twarz, dłoń, ręka, co pociąga za sobą, iż dozwolonym jest dla osób wymienionych w wersecie patrzeć na te miejsca, na których noszone są ukryte ozdoby, jak powiedziano na początku wersetu, że obcy (mężczyźni nie-mahram) mogą jedynie widzieć zewnętrzne ozdoby, a mężom i mężczyznom mahram wolno patrzeć na ukryte ozdoby kobiety. Przekazano od Ibn Masud i al-Zubajr, że odnosi się to (ukryte ozdoby) do kolczyków, łańcuszków na szyję, bransoletek i łańcuszków na nogę.

To odnosi się zarówno do męża jak i do innych, którzy zostali wymienieni wraz z nim. Ogólne znaczenie pociąga za sobą, że dla wspomnianych w wersecie dozwolonym jest patrzeć na miejsca, na których noszone są te ozdoby, tak jak dozwolone jest to dla męża.”

Al-Baghałi (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: „Słowa Allaha, Wywyższony niech będzie {i nie okazywały swoich ozdób} oznaczają, że nie powinny pokazywać swoich ozdób mężczyznom nie-mahram. Chodzi tutaj o ukryte ozdoby, jako że istnieją dwa rodzaje ozdób: jawne i ukryte. Do ukrytych zaliczają się łańcuszki na nogę, henna na stopach, bransoletki na nadgarstku, kolczyki i łańcuszki na szyję. Nie wolno jest kobietom pokazywać ich, ani obcym (mężczyznom nie-mahram) na nie patrzeć. A ozdoba oznacza tutaj miejsce, na którym jest noszona.”

W Kaszszaf al-Qina (5/11) czytamy: „Mężczyzna może również patrzeć na twarz, szyję, dłoń, stopę, głowę i łydkę kobiety, która jest jego mahram. Zgodnie z tym przekazem al-Qadi powiedział: ‘Dozwolonym jest (patrzeć na) to, co zwykle jest pokazywane, jak głowa i dłonie do łokci.’”

Ci mahram różnią się pod względem stopnia zażyłości i ryzyka pokusy (fitny). Dlatego kobieta może pokazać przed swym ojcem to, czego nie może pokazać synowi jej męża.

Al-Qurtubi (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: „Allah wspomniał najpierw mężów, a potem wspomniał mężczyzn mahram i określił ich wszystkich jako równych jeśli chodzi o pokazywanie ozdób. Lecz mogą się oni różnić tym, co jest w ich sercach. Bez wątpienia, bezpieczniejszym jest dla kobiety odkryć się przed swym ojcem lub bratem, niż przed synem męża (synem z innego małżeństwa – przyp. tłum.). Obszar, który wolno jej pokazać może być różny, więc może pokazać przy ojcu to, czego nie wolno jej pokazać przed synem swego męża.”

Po drugie: Wśród znawców fiqh (fuqaha) ustalono, że aurę kobiety w obecności innej kobiety stanowi obszar między pępkiem a kolanami, czy kobieta ta to jej matka, czy siostra (...). Nie jest dozwolone, by kobieta patrzyła na obszar między pępkiem a kolanami innej kobiety, oprócz koniecznych przypadków, jak zabieg medyczny itp.

Nie oznacza to, że kobieta może siedzieć pośród innych kobiet z odkrytym całym ciałem poza obszarem między pępkiem a kolanem. Nikt tak nie czyni poza kobietami, które są rozwiązłe i niedbałe, lub niemoralne i czyniące zło. Słowa uczonych: „Aura to obszar między pępkiem a kolanem” nie powinny być niewłaściwie rozumiane, ponieważ nie oznaczają one, że tak kobiety powinny się zawsze ubierać i pokazywać między swymi siostrami i przyjaciółkami. Żadna mądra osoba nie zaakceptowałaby tego i nie do tego wzywa zdrowa ludzka natura (fitra).

Kobiety powinny się raczej ubierać między sobą w ubrania, które je właściwie okryją i będą wyrazem ich wstydliwości i godności. Nie powinny pokazywać nic poza tym, co ukazują, kiedy pracują lub usługują innym, jak głowa, szyja, przedramiona, stopy, o czym wspomnieliśmy wyżej omawiając przypadek mężczyzn mahram. [...]

Prosimy Allaha, by poprowadził nas i ciebie. I Allah wie najlepiej.

Islam Q&A

Przekład: Iman