niemuzułmanka jako opiekunka do dzieci

PYTANIE: Jestem pracującą matką dwuletniego syna. Jego opiekunka jest niemuzułmanką i jest prawie niemożliwe, by znaleźć muzułmankę do opieki nad nim, podczas gdy ja jestem w pracy. Mój mąż martwi się, że ponieważ ona przebywa z naszym synem osiem godzin dziennie, jej religia może wpłynąć na nasze dziecko, mimo że mój mąż zabiera go ze sobą do meczetu i uczymy go muzułmańskich zasad, zwyczajów, zachowania. Co radzicie nam zrobić? Jest to trudne, ponieważ ja nie mogę zostać w domu (tj. zrezygnować z pracy – przyp. tłum.).

ODPOWIEDŹ: Dziecko jest błogosławieństwem, jakim Allah obdarzył ludzi. Allah zapyta nas o to błogosławieństwo; czy je chroniliśmy czy zaniedbywaliśmy. Ibn Umar przekazał, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł: „A mężczyzna jest opiekunem swojej rodziny i jest odpowiedzialny za to co jemu podlega, a kobieta jest opiekunką domu swego męża i ona jest odpowiedzialna za to, co podlega pod jej opiekę." [al-Buchari i Muslim] [...] Fakt, że dziecko pozostaje przez tak wiele godzin z niemuzułmanką może mieć ogromny wpływ na jego wiarę i moralność. Jeśli jest on pod takim wpływem w tak młodym wieku, będzie to trudne do naprawienia. Wówczas zarówno żal, smutek, jak i pieniądze zgromadzone przez obojga rodziców będą miały na dziecko niewielki - lub żaden - wpływ. [...] Konkludując, radzimy ci, droga siostro, byś poszukała muzułmanki/muzułmanina do opieki na twoim dzieckiem. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć takiego opiekuna, wówczas twoja opieka nad synem oraz nauczanie go islamskich wartości jest ważniejsza niż twoja praca zawodowa. A Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Przekład: Alina Abu-Zaitoun

ODPOWIEDŹ: [...] Na drodze doświadczenia ludzie odkryli niebezpieczeństwo (przebywania) niemuzułmańskiej opiekunki z muzułmańskim dzieckiem. Dlatego też, nie powinniśmy być pobłażliwi w tych kwestiach. Nie powinniśmy dopuszczać, by dziecko nabywało zakazanych przyzwyczajeń oraz grzeszyć i pozwalać, by miało to miejsce i żałować, gdy jest już za późno. [...]

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Przekład: Alina Abu-Zaitoun