modlitwa chiruga a operacja

PYTANIE: [...] Jak chirurg może odmawiać modlitwy?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

    1. Podstawową zasadą jest, że każda modlitwa powinna zostać odmówiona o właściwym czasie, jak mówi Allah (interpretacja znaczenia): [Koran 4:103] {Zaprawdę, modlitwa została nałożona na wierzących o ustalonych godzinach.}

    2. Jeśli operacja jest długa, lekarz może próbować rozpocząć ją po odmówieniu jednej z modlitw na początku jej wyznaczonego czasu, i próbować skończyć przed końcem czasu następnej modlitwy, aby mógł odmówić każdą modlitwę w ramach jej obowiązującego czasu.

    3. Powinien próbować tak zorganizować swój grafik, na tyle na ile jest to możliwe, aby czas przeznaczony na modlitwę nie zazębiał się z czasem dwóch modlitw pod rząd. Na przykład: może zacząć długą operację wcześnie rano i kontynuować do chwili przed rozpoczęciem czasu modlitwy asr, aby mógł odmówić zuhr o właściwym czasie i również dać sobie kilka godzin nieustannej pracy. Zatem, na przykład, jeśli zaczyna operację o 8.00 rano i kończy o 2.00 po południu, będzie miał 6 godzin na nieprzerwaną pracę, jeśli chce.

    4. Jeśli może pomodlić się o obowiązującym czasie podczas operacji, a inni członkowie grupy chirurgów mogą wykonać jego pracę na zmianę, wówczas powinien to uczynić. Należy się zastanowić, co robią lekarze jeśli potrzebują udać się do łazienki w trakcie operacji? Jeśli organizacja operacji bierze taką sytuację pod uwagę - a wiemy, że niektórzy chirurdzy robią krótką przerwę na odpoczynek lub przekąskę podczas operacji i w tym czasie operację prowadzi inny lekarz - to przecież odmówienie modlitwy jest od tego o wiele ważniejsze.

    5. Jeśli powyższe nie jest możliwe, wówczas nie ma nic złego w połączeniu dwóch modlitw, takich jak zuhr i asr, i odmówienie ich o późniejszym czasie – tzn. o czasie asr.

    6. W bardzo rzadkich przypadkach, kiedy operacja trwa przez bardzo długi czas i czas obu modlitw może upłynąć, np. kiedy chirurg zaczyna operować przed czasem modlitwy zuhr i kończy po upływie czasu modlitwy maghrib, i nie może on opuścić operacji, aby się pomodlić, wówczas powinien modlić się zgodnie z jego sytuacją. Zaprawdę, może on modlić się nawet podczas operacji zaczynając modlitwę od słów: „Allahu Akbar (Allah jest Największy)” recytując Koran i pochylając głowę, by zaznaczyć (tym gestem) ukłon (ruku) i pokłon (sudżud), na tyle na ile może. Powinien odmówić modlitwę zależnie od okoliczności, w których się znajduje a (interpretacja znaczenia): [Koran 2:286] {Allah nie obciąża człowieka ponad jego siły}

Chwała Allahowi, który nie czyni dla nas religii zbyt trudną. [...]

Przekład Umm Sultan