czy posiadanie brody jest obowiązkiem czy sunną

PYTANIE: Czy noszenie brody jest obowiązkiem czy sunną muakkada, tzn zalecaną?

ODPOWIEDŹ 1: Chwała Allahowi, pokój i błogosławieństwo jego Prorokowi. Drogi bracie, obowiązkiem jest zapuszczanie brody. Dowodem na to jest hadis Ibn Umara [Buchari i Muslim], Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Obcinajcie wąsy i zapuszczajcie brodę.” Jest to zdanie hanafitów, malikitów, hanbalitów i dużej części szafiitów. [...]

przekład: Żaneta

ODPOWIEDŹ 2: Golenie brody jest zabronione według najsłuszniejszej opinii uczonych. Niektórzy powiedzieli mi, że istnieje tu konsensus (idżma). Ibn Hazm powiedział, iż istnieje jednomyślność co do obowiązku zapuszczania brody, tak jak Ibn Muflih (al-Fur 1/130). Autor Martib al-Ijm (str. 182) stwierdził, że jest jednomyślna zgoda na to, iż golenie całej brody jest zabronione. Cytuje to ach-Chinqt w komentarzu do Sunan al-Nas.

Jednak lepiej jest powiedzieć, że opinia ta należy do większości, gdyż istnieje rocznica opinii co do tej kwestii u hanafitów i innych. Istnieje kilka hadisów nakazujących zapuszczanie brody. Hadis przekazany przez Buchariego (5892), wg Ibn Umara, Prorok powiedzal: „Odróżniajcie się od niewierzących, zapuszczajcie brodę i obcinajcie (skracajcie) wąsy.” [Znajduje się on tez w Sahih Muslim (259). Istnieje także hadis od Abu Hurajry, przekazany przez Muslima (260)]

Znam tylko jeden argument używany przez tych, aktorzy twierdzą, iż nieposiadanie brody jest tylko niepożądane (makruh), jest to zakaz upodabniania się do niewiernych, a wszystko co bazuje na tym argumencie ma status niepożądany. Jest to jednak opinia sporna, tym bardziej, iż istnieją na ten temat jasne teksty bez dwuznaczności, jak widzimy wyżej.

Co do szariatu i tego co mówi na temat skracania brody, Ibn Abd al Barr powiedział [at-Tamhud 24/145]: “Uczeni różnią się opiniami co do skracania brody. Jedni uważają to za niepożądane (makruh), inni za dozwolone.”

Qadi Ijd powiedział w swoim komentarzu do Sahih Muslima: „Jeśli chodzi o modelowanie (w sensie szerokość/wąskość brody), jest to dobra rzecz, gdyż jest odradzane noszenie tak obfitej i tak upiększonej brody, że bedzie ona przesadnie przyciągać spojrzenia (chuhra), tak samo jak jest odradzane podcinane jej.”

Przodkowie (Salaf) nie ustalili, czy jest jakiś limit w takiej praktyce, czy nie. Niektórzy z nich nie pozwolili rosnąc brodzie tak by stała się chuhra ponieważ ja skracali. Imam Malik nie znosili zbyt długiej brody. Inni ustalili granice: jeśli jest dłuższa niż dwie pięści, należy ja podciąć. Inni natomiast nie znosili skracać brody i robili to tylko w czasie malej lub dużej pielgrzymki (hadżdż) Wśród tych aktorzy podcinali brodę dłuższą niż pięść, znajduje się Ibn Umar, Abu Hurajra, al-Hassan al-Basr, Sad Banu-al-Musajjib, Ahmad bnu Hanbal i inni Salaf. Można wiec podcinać brodę dłuższą niż pięść lub bardzo długą.

Szeich Salman al-Aoda

przekład: Żaneta