czas trwania połogu

PYTANIE: As-salamu alaikum. Moje pytanie dotyczy oczyszczenia (taharah) kobiety po porodzie. Moja żona krwawiła po urodzeniu dziecka dokładnie 56 dni, tzn. 16 dni dłużej niż zwykle. Niektórzy mówią, że mógł to (krwawienie po 40 dniach – przyp. tłum) być jej okres (dawrah), inni że jest to istihaadah. Inni, że jest to istihadah i miesiączka razem. Mamy książkę Szejch Muhammada bin Saleh Al-Uthajmiin „Al-dima’a al-tabiijah”, ale nie rozumiemy, co ma on na myśli. Jak możemy rozpoznać, czy jest to miesiączka czy nie? Dżazaka Allāhu khairan.

ODPOWIEDŹ: Chwała Allāhowi. Istnieje różnica opinii wśród religijnych uczonych odnośnie maksymalnego czasu trwania nifaas (krwawienia połogowego). Niektórzy uczeni mówią, że wynosi on czterdzieści dni (40), inni, że sześćdziesiąt (60), a jeszcze inni, że nie ma ograniczenia jeśli chodzi o maksymalną ilość dni połogu (nifaas) kobiety. Najbardziej rozpowszechnioną opinią jest, że najdłuższej połóg może trwać 40 dni, na podstawie tego, co przekazano od Umm Salamah, która powiedziała: „Za czasów Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), nufasaa’ (kobieta w połogu) pozostawała w połogu przez czterdzieści dni.”

At-Tirmidhi przekazał: „Istnieje jednomyślna zgoda między religijnymi uczonymi spośród Suhaabah (Towarzyszy) oraz at-Tabi’uun (Następców; tych, którzy spotkali jedynie Towarzyszy Proroka, sallallahu 'alaihi wa sallam, a nie samego Proroka), że nufasaa’ nie modli się przez czterdzieści dni, chyba że zobaczy tuhr (że przestała krwawić) przed końcem czterdziestu dni. Powinna wtedy (jeśli zobaczy, że przestała krwawić przed końcem 40 dni – przyp. tłum) wykonać ghusl (rytualną kąpiel) i zacząć się ponownie modlić. Większość uczonych religijnych mówi, że kobieta powinna zacząć się modlić nawet jeśli wciąż krwawi po upływie czterdziestu dni i jest to opinia fuqahaa’ (znawców prawa) min. Sufjan Ath-Thawri, Ibn al-Mubarak, al-Szafi’i, Ahmad i Ishaq.” [Sunan al-Tirmidhi, hadis 139]

Ten sam hadis został przekazany przez Imama Ahmada, Abu Dawud, Ibn Madżah i Al-Darami i został on sklasyfikowany jako hasan przez al-Albaniego w Irwaa’ Al-Ghaliil, nr 201. Al-Albani poparł ten przekazł innym Hadisem przekazanym przez Abu Dawuda od Umm Salamah, która powiedziała: „Żona Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) pozostawała w (stanie) nifaas przez czterdzieści nocy, a Prorok nie prosił jej by odrobiła modlitwy, które opuściła podczas nifas.”

Ibn Madżah przekazał również, że Anas, oby Allah był z niego zadowolony, przekazał, że „Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) wyznaczył dla kobiety pozostającej w połogu okres czterdziestu dni, chyba że osiągnie tuhr (zobaczy, że przestała krwawić) przed upływem tego okresu.” [Irwaa’ al-Ghaliil, 223-222/1]

Dlatego, jeśli kobieta doświadczająca krwawienia poporodowego odbyła czterdzieści dni i wciąż krwawi, uznajemy tę krew za istihaadha (krwawienie z macicy między miesiączkami), które nie powstrzymuje kobiety od wykonywania modlitwy ani postu, chyba że koniec tych czterdziestu dni zbiega się z jej regularną miesiączką; w tym przypadku powinna uznać krew za krwawienie miesiączkowe.

I Allah wie najlepiej.

Szeich Muhammed Salih Al-Munadżdżid

przekład: Iman