aborcja po obdarzeniu płodu duszą

PYTANIE: Jakie są postanowienia odnośnie aborcji po piątym miesiącu ciąży?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Fuqaha sunnickich szkół islamskich (madhab) są zgodni co do tego, że jest zabronione (haram) zabijanie płodu po tym, jak została w niego tchnięta dusza, to jest po 120 dniach od zapłodnienia. Nie jest dozwolone zabicie go pod żadnym pozorem, z wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża mogłaby doprowadzić do śmierci matki.

Różnice pomiędzy fuqaha dotyczą aborcji w okresie przed tchnięciem duszy w płód. Po tym, jak dusza jest w niego tchnięta, fuqaha są zgodni, że płód stał się istotą ludzką, a dusza, która ma swą godność, musi być szanowana. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

{My obdarzyliśmy szlachetnością synów Adama...} [al-Israa’ 17:70]

I mówi On (interpretacja znaczenia):

{…Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi. A ten, kto przywraca do życia człowieka, czyni tak, jakby przywracał do życia wszystkich ludzi.…} [al-Maa'idah 5:32]

Malicki faqih, Ibn Dżizzi, przekazał w al-Qawaneen al-Fiqhiyyah, że istnieje zgoda uczonych, iż jest zabronione wykonywanie aborcji po tym, jak dusza została tchnięta w płód. Powiedział on: „Kiedy łono przyjęło spermę, jest zabronione (haram) ingerowanie w nie. Gorsze jest (czynienie tego), gdy została ona uformowana; a jeszcze gorsze, jeśli została w niego tchnięta dusza, gdyż jest to postrzeganie jako zabijanie duszy, zgodnie z konsensusem uczonych.” (al-Qawaaneen al-Fiqhiyyah, 141)

Podobnie powiedziane zostało w Nihaayat al-Muhtaaj: “Zakaz staje się mocniejszy w miarę zbliżania się do czasu, gdy w płód została tchnięta dusza, gdyż jest to zbrodnia. Wtedy, gdy przybrał on kształt ludzki i położna może to wymacać, musi być w pełni chroniony.” (Nihaayat al-Muhtaaj, 8/442)

Autor al-Bahr al-Raa’iq oświadczył, że gdy niektóre z cech płodu stają się wyraźne, jest on postrzegany jako dziecko. Autor al-Binaayah powiedział: „Nie jest dozwolone ingerowanie w płód po tym, jak pewne cechy stają się wyraźne. Jeśli można go odróżnić od (fazy) alaqah (skrzep), powinien być uważany za posiadający duszę, a nie ma wątpliwości, że nienaruszalność duszy jest chroniona, zgodnie z konsensusem uczonych, poprzez tekst Koranu.”

Dlatego jasnym jest dla nas, że aborcja po tym, jak w płód została tchnięta dusza, jest zbrodnią, której nie wolno popełnić, z wyjątkiem przypadku skrajnej konieczności, ale nie, kiedy konieczność jest jedynie wyobrażeniem; to znaczy tam, gdzie konieczność jest udowodniona. Oznacza to przypadki, kiedy przetrwanie płodu postawiłoby życie matki, zauważając jednak, że postęp w nowoczesnej medycynie i możliwości naukowe dostępne dzisiaj, aborcja w celu ocalenia życia matki staje się rzadkością.

Ahkaam al-Janeen fi’l-Fiqh al-Islami; Umar ibn Muhammad ibn Ibraaheem ‘Aamir

przekład: Monika M.