kwota alimentów na dzieci pod opieką matki

PYTANIE: Moja żona i ja jesteśmy rozwiedzeni, mamy czworo dzieci, syna lat 8, córkę lat 4,5, córkę lat 3, i małego dziewięciomiesięcznego chłopca. Jak wysoka jest kwota alimentów? Proszę wziąć pod uwagę fakt, iż ich matka jest zamożna.

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Po pierwsze: utrzymanie dzieci jest obowiązkiem ojca, zgodnie z konsensusem uczonych, niezależnie od tego, czy matka jego dzieci jest nadal jego żoną, czy się z nią rozwiódł, oraz niezależnie od tego, czy żona jest biedna czy bogata. Kobieta nie ma obowiązku wydawania na dzieci, kiedy ich ojciec żyje.

Kobieta, z którą mąż się rozwiódł i rozwód może zostać odwołany (jest to pierwszy lub drugi talaq) musi mieć zapewnione utrzymanie i zamieszkanie podczas jej iddah (okresu oczekiwania na uprawomocnienie się rozwodu), ale kiedy jej iddah się kończy, jeśli nie jest ona w ciąży, nie ma do tego prawa.

W przypadku, kiedy opieka nad dziećmi zostaje przydzielona matce (rozwódce), wówczas utrzymanie dzieci jest obowiązkiem ojca, a matka, która karmi piersią dziecko może domagać się zapłaty (dla siebie) za karmienie dziecka piersią.

Utrzymanie dzieci obejmuje zapewnienie miejsca zamieszkania, napoi, pożywienia, ubrania i wykształcenia, oraz wszystkiego czego one potrzebują w miarę rozsądku (bez rozrzutności), w zależności od stopnia zamożności męża (ojca dzieci), ponieważ Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 65:7] {Niechaj bogaty wydaje stosownie do swego dostatku; a ten, którego środki są ograniczone, niechaj wydaje stosownie do tego, czym obdarzył go Allah. Allah nie obciąża nikogo ponad to, czym go obdarzył. Allah da wam po trudnościach, ukojenie.}

Jest to rożne w zależności od kraju oraz (sytuacji) człowieka (mężczyzny). Jeśli mąż jest bogaty, wówczas jego wydatki muszą być stosownie do jego stopnia zamożności, a jeśli jest biedny lub średnio zamożny, wówczas powinien wydawać tyle, ile jest w stanie w zależności od jego sytuacji. Jeśli oboje rodzice uzgodnią określoną kwotę pieniężną, małą czy dużą, to już zależy od nich; a jeśli się poróżnią tym, kto powinien podjąć w tej kwestii decyzję jest qadi (sędzia w sądzie islamskim).

Po drugie: Jest dozwolonym dla rozwódki proszenie męża o zapłatę za karmienie jej dziecka, zgodnie z konsensusem uczonych. Ibn Qudamah (oby Allah by dla niego miłosierny) powiedział: „Karmienie dziecka piersią powinien aranżować (tzn. ponosić koszta) tylko ojciec, i nie powinien zmuszać matki dziecka do kamienia piersią, jeśli jest ona rozwiedziona. Nie jest nam znana różnica opinii w tej kwestii.” [al-Mughni 11/430] Powiedział również: „Jeśli matka chce karmić piersią dziecko w zamian za zapłatę, ma ona do tego więcej prawa, niezależnie od tego, czy ojciec może znaleźć inną kobietę, która wykarmi dziecko piersią za darmo.” [Al-Mughni 11/431]

Szeich al-Islam Ibn Tajmijah (oby Allah był dla niego miłosierny) powiedział: „Odnośnie zapłaty za karmienie piersią, ona ma do tego prawo, zgodnie z konsensusem uczonych, albowiem Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran, 65:6] {A jeśli karmią piersią wasze dziecko, dajcie im wynagrodzenie}

[za: al-Fataawa al-Kubra 3/347] Allah wie najlepiej.

Islam Q&A

Przekład Umm Sultan