kiedy i jakie dua należy wznosić przerywając post

PYTANIE: Prośby tego, kto pości zostaną spełnione, kiedy przerywa on post, a zatem kiedy powinien wznosić prośby – przed, podczas czy po przerwaniu postu? Czy są jakieś dua, o których przekazano od Proroka lub możecie polecić w tym czasie?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Zadano to pytanie szeichowi Muhammadowi ibn Uthajmin (oby Allah byl dla niego miłosierny), który powiedział: "Dua należy wznosić przed iftar (posiłkiem przerywającym post), o czasie magrib, ponieważ to łączy słabość i pokorę, i ponieważ człowiek wciąż pości. Sa to sposoby, aby nasze prośby zostały spełnione. Po przerwaniu postu, człowiek jest zrelaksowany i szczęśliwy, i może stać się niedbały. Ale jest hadis od Proroka (pokój i blogoslawienstwo Allaha z nim), który, jeśli jest autentyczny (sahih), wskazuje na to, że dua można wznosić po przerwaniu postu. Mówi on:

„Pragnienie ustalo, zyly są wilgotne, a nagroda zapewniona, jeśli taka wola Allaha."

"Dhahaba al-zama' wa abtalat al-`uruuq wa thabata al-adżr in sza Allaah"

[Abu Dawud, 2357, al-Daaraqutni, 25. Ibn Hajar powiedzial w al-Talkees al-Habeer (2/202): al-Daraqutni powiedział, że łańcuch przekazicieli jest autentyczny (sahih)]. uznany za hasan przez al-Albaniego w Sahiih Sunan Abi Dawood, 2066]. To może tylko znaczyć – po przerwaniu postu.

Podobnie, przekazano, że jeden z Towarzyszy powiedział: „Allahu, dla Ciebie pościłem i Twoim zaopatrzeniem przerwałem mój post". (Allaahumma laka sumtu wa `ala rizqika aftartu) [Abu Dawud, 2358; jest to hadis mursal, a zatem jest słaby (daif). Al-Albani uznał go za słaby w bin Dawwad (510)]

A zatem możesz modlić się do Allaha i wznosić prośby (dua) takie, jakie uważasz za stosowne.

Szeich Muhammad ibn Uthajmin (al-Liqaa' al-Shahri, 8)

Przekład Umm Sultan