Zmiana miejsca pobytu podczas ramadanu a zakończenie postu

Pytanie 1: Jeśli zaczynam pościć w moim kraju, a następnie podróżuję podczas Ramadanu do innego kraju, gdzie miesiąc ten rozpoczął się dzień później, czy pod koniec miesiąca - jeśli poszczą oni przez trzydzieści dni - powinienem pościć wraz z nimi, jeżeli wtedy mój post będzie trwał trzydzieści jeden dni?

Odpowiedź: Chwała Allahowi. Jeżeli jakaś osoba podróżuje z jednego kraju, gdzie rozpoczęła poszczenie wraz z początkiem miesiąca, do innego kraju, gdzie Eid al-Fitr nadchodzi później, wówczas powinna ona kontynuować post i nie powinna go kończyć zanim oni (tj. tamtejsi muzułmanie - przyp. tłum.) skończą.

Zapytano szejcha Ibn Baaz (oby Allah się nad nim zmiłował):

Pochodzę ze wschodniej Azji, gdzie miesiące hidżri (kalendarza muzułmańskiego) zaczynają się dzień później niż w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Mam zamiar wyjechać z mojej ojczyzny podczas Ramadanu. Rozpocząłem post w Arabii Saudyjskiej, jednak pod koniec miesiąca będziemy mieć przeposzczone trzydzieści jeden dni. Jak brzmi orzeczenie na temat naszego postu? Ile dni powinniśmy pościć?

Odpowiedział on:

Jeśli rozpoczynasz post w Arabii Saudyjskiej czy gdziekolwiek indziej, a następnie pościsz przez resztę miesiąca w swojej ojczyźnie, zakończ post wtedy, kiedy oni (tzn. twoi rodacy – przyp. tłum.) kończą, nawet jeśli będzie to więcej niż trzydzieści dni, ponieważ Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Post zaczyna się w dniu, kiedy pościcie (zaczynacie pościć), a koniec postu nadchodzi w dniu, kiedy kończycie pościć”. Jeśli jednak nie ukończyłeś dwudziestu dziewięciu dni tego miesiąca, wówczas musisz go dopełnić, ponieważ miesiąc nie może trwać mniej niż dwadzieścia dziewięć dni.

Zapytano szejcha Muhammada al-Salih al-Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłował):

Jak brzmi orzeczenie odnośnie kogoś, kto rozpoczyna post w jakimś kraju muzułmańskim, a następnie jedzie do innego kraju, gdzie ludzie rozpoczęli post później niż ci z pierwszego kraju, jeśli podążanie za nimi będzie się wiązać z tym, że osoba ta będzie pościć dłużej niż trzydzieści dni, albo odwrotnie?

Odpowiedział on:

Jeśli ktoś podróżuje z jednego kraju muzułmańskiego do innego, a zakończenie postu ma miejsce później w kraju, do którego przyjechał, wówczas powinien on kontynuować post wraz z nimi (tj. tamtejszymi muzułmanami - przyp. tłum.), aż zakończą oni poszczenie, a ofiara (al-adha) to dzień, w którym ludzie składają ofiarę. Osoba ta powinna tak postąpić, nawet jeśli będzie pościć dłużej o dzień lub więcej. Podobnie jak w przypadku, gdy podróżuje ona do kraju, gdzie zachód słońca wypada później; osoba ta powinna kontynuować post do zachodu słońca, nawet jeśli dodałoby to dwie, trzy lub więcej godzin do jej postu. Odnosi się to także do tego, gdy podróżuje ona do innego kraju, gdzie nie ujrzano jeszcze nowiu księżyca, ponieważ Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nakazał nam nie rozpoczynać ani nie kończyć postu, dokąd nie ujrzymy nowiu. Powiedział on: „Pośćcie, kiedy go zobaczycie, i kończcie post, kiedy go zobaczycie”.

Jeśli chodzi o odwrotny przypadek, kiedy ktoś podróżuje z kraju, gdzie miesiąc kończy się później, do kraju, kiedy koniec miesiąca nadchodzi wcześniej, osoba ta powinna skończyć post razem z nimi (tj. tamtejszymi muzułmanami – przyp. tłum.) i później odrobić jeden dzień, a jeśli opuści dwa dni, musi odrobić dwa dni. Jeśli kończy post po dwudziestu ośmiu dniach, musi odrobić dwa dni, jeśli miesiąc ten miał po trzydzieści dni w obu krajach, albo odrobić jeden dzień, jeśli w obu krajach lub w jednym z nich miał on dwadzieścia dziewięć dni.

Majmoo’ Fataawa al-Shaykh Ibn Usajmin, 19/ pytanie nr 24.

Zadano mu jeszcze pytanie:

Ludzie mogą powiedzieć: Dlaczego mówisz, że osoba ta musi pościć więcej niż trzydzieści dni w pierwszym przypadku, a odrobić stracone dni w drugim?

Odpowiedział on:

Musi odrobić stracone dni postu w drugim przypadku, gdyż miesiąc nie może trwać krócej niż dwadzieścia dziewięć dni, zaś powinna pościć więcej niż trzydzieści dni, gdyż nie ujrzano jeszcze nowiu księżyca. W pierwszym przypadku mówimy: Zakończ post, nawet jeśli nie ukończyłeś dwudziestu dziewięciu dni, ponieważ ujrzano już nów księżyca, a gdy go ujrzano, trzeba zakończyć post, nie wolno pościć pierwszego dnia miesiąca Szałłal. Jeśli pościłeś mniej niż dwadzieścia dziewięć dni, musisz dopełnić do tej liczby. Jest to coś innego niż w pierwszym przypadku, kiedy dla ciebie nadal trwa Ramadan, kiedy przybywasz do kraju, gdzie nie ujrzano jeszcze nowiu księżyca. A jeśli wciąż trwa dla ciebie Ramadan, to jak mógłbyś zakończyć post? Musisz swój post kontynuować. Jeśli miesiąc staje się dla ciebie dłuższy, wówczas jest to jak dodatkowe godziny w ciągu dnia.

Majmoo’ Fataawa al-Shaykh Ibn Usajminn, 19/ pytanie nr 25.

A Allah wie lepiej.

przekład: Monika M.

Pytanie 2: Muzułmanin pościł przez cały Ramadan i uczestniczył także w modlitwie świątecznej w dniu Eid Al-Fitr. Następnie pojechał na wschód i dotarł do swojego kraju. Następnego dnia w jego kraju nadal trwał Ramadan. Czy musi on znowu pościć, tak jak ludzie w jego kraju, czy skoro pościł przez cały Ramadan przed wyruszeniem w podróż, nie ma potrzeby, by nadal pościł wraz z ludźmi w jego kraju?

Odpowiedź: Chwała Allahowi. Zapytano szejcha Ibn Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłował) o człowieka, który pości dwadzieścia dziewięć dni i uczestniczy w Święcie (Eid) trzydziestego dnia w kraju, w którym pościł, a następnie rankiem w dniu święta podróżuje do innego kraju, nie poszcząc, jednak odkrywa, że tamtejsi ludzie poszczą. Czy powinien zatem pościć, czy też nie pości, zważywszy na to, że jest to dzień Eid?

Odpowiedział on: Nie powinieneś się powstrzymywać od jedzenia i picia, ponieważ zakończyłeś swój post w sposób prawidłowy. Zatem w twoim przypadku jest to dzień, w którym wolno ci jeść i pić i nie musisz się od tego powstrzymywać. Jeśli nie widziałeś słońca w jednym kraju, a następnie pojechałeś do innego kraju, gdzie zobaczyłeś słońce zanim zaszło, nie musisz tego dnia pościć.

Zapytano go też: Czy jeśli zaczniemy pościć w Arabii Saudyjskiej, a następnie wyjedziemy do swojej ojczyzny we wschodniej Azji podczas miesiąca Ramadan, gdzie ten muzułmański (hidżri) miesiąc nadchodzi dzień później, to czy powinniśmy pościć trzydzieści jeden dni, a jeśli oni poszczą dwadzieścia dziewięć dni, to czy powinniśmy zakończyć nasz post, czy nie?

Odpowiedział on: Jeśli jakaś osoba podróżuje z kraju, w którym pościła na początku miesiąca, do kraju, gdzie Eid al-Fitr wypada później, powinna kontynuować swój post i nie zakańczać go, dokąd tamtejsi ludzie tego nie zrobią. Jest wtedy tak, jak w przypadku, gdy osoba podróżuje ze swojego miasta w miejsce, gdzie zachód słońca jest później; powinna ona kontynuować swój post aż do zachodu słońca, nawet jeśli będzie to trwać dwadzieścia godzin, chyba że przerwie swój post ze względu na podróż, do czego jest uprawniona. Działa to także w drugą stronę, czyli gdyby jakaś osoba podróżowała do miejsca, gdzie ludzie zakończyli post zanim dopełniła ona trzydziestu dni – powinna przerwać post razem z nimi, a jeśli miesiąc miał trzydzieści dni, powinna odrobić jeden dzień; gdy zaś miał dwadzieścia dziewięć dni – nie musi niczego robić. Powinna go odrobić, jeśli pościła krócej niż miesiąc, zaś jeśli pościła dłużej niż miesiąc, to pościła dłużej. A Allah wie lepiej.

Majmoo’ al-Fataawa, 19.

przekład: Monika M.