przebywanie, podróżowanie z bratem męża

PYTANIE: Jaka jest sytuacja kobiety, kiedy jej mąż zaprasza swego brata na obiad, czy je z nimi obiad, czy może im podawać? Czy brat męża jest mahramem kobiety? Czy może z nim podróżować?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Wolno żonie podawać jej mężowi i jego gościom, jeśli ma na sobie kompletny hidżab i nic z jej ciała nie może być widziane. Wolno jej również siedzieć z nimi tak długo, jak długo nie przebywa ona sam na sam z mężczyzna, który nie jest jej mahramem, nie ma miejsca rozwiązłe wystawianie się na pokaz ani nie mają miejsca inne rzeczy wiodące na pokuszenie. Odnośnie jedzenia z nimi, jeśli wiąże się z tym odkrywanie jakiejś części jej ciała, wówczas nie powinna z nimi jeść. Brat męża nie jest mahramem. Rożne typy mahramów zostały opisane w Koranie […], na tej podstawie nie wolno jej z nim podróżować.

Odnośnie powagi kwestii mężczyzn nie będących mahramem kobiety, zwłaszcza krewnych męża, wchodzących do pomieszczeń w których są kobiety i faktu, że wiele ludzi traktuje tę kwestię niezbyt poważnie, oto kilka słów ostrzeżenia i rady:

Ostrzeżenie wobec krewnych nie będących zabronionymi kobiecie (nie będących jej mahramami) wchodzących do pomieszczenia w którym przebywa kobieta, pod nieobecność jej męża.

Niektóre domy nie są wolne od obecności krewnych męża, którzy nie są mahramami jego żony. Mogą oni mieszkać z nim z wielu powodów, mogą to być jego bracia, którzy studiują lub są kawalerami. Mężczyźni ci wchodzą do domu i nie jest to rzecz dziwna, ponieważ są znani sąsiadom jako krewni głowy domu. Sąsiedzi wiedzą, że to jest brat, bratanek lub wuj. Takie swobodne podejście prowadzić może do wielu niemoralnych czynów, które zasługują na przekleństwo Allaha ze względu na granice, które On przepisał, a których się nie przestrzega. Podstawową regułą regulującą tą kwestię powinien być hadis Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim): "Wystrzegajcie się wchodzenia do kobiet." Ansar zapytał: "Wysłanniku Allaha, co myślisz o krewnych męża?" Powiedział: "Krewni męża to śmierć." [Buchari, Fath al-Bari, 9/330]

al-Nałałi, oby Allah był dla niego miłosierny, powiedział: "Ten hadis odnosi się do wszystkich krewnych męża za wyjątkiem jego ojca i synów, którzy są mahramami dla jego żony i ona może być z nimi sam na sam; ich nie określa się jako "śmierć." To odnosi się do brata, siostrzeńca, bratanka, wuja, kuzyna i innych krewnych męża, których wolno byłoby jej poślubić, gdyby nie była mężatką. Ponieważ ludzie zwyczajowo traktują tę kwestię dość lekko, i może zdarzyć się, że mężczyzna będzie siedział sam z żoną swego brata (choć jest to mu zabronione), krewny ze strony męża jest połączony ze śmiercią. I to jemu najbardziej spośród mężczyzn nie będących mahramami kobiety należy uniemożliwiać czynienie tego.

Wyrażenie 'krewni męża to śmierć' może mieć kilka znaczeń, np.:

    • siedzenie sam na sam z bratem męża może prowadzić do zguby w religii, jeśli skutkuje grzechem;

    • może prowadzić do faktycznej śmierci, jeśli zostanie popełniony czyn niemoralny, który wymaga kary kamienowania;

    • może to być przyczyną nieszczęścia kobiety, jeśli zazdrość jej męża doprowadzi do rozwodu;

    • należy obawiać się przebywania sam na sam z kobietą, która nie jest zabroniona mężczyźnie tak bardzo, jak bardzo obawia się śmierci;

    • przebywanie sam na sam z kobietą, która nie jest mężczyźnie zabroniona jest tak straszne jak śmierć.

Wszystko to wynika z faktu, że islam chce uchronić rodziny i domostwa, i stanąć na przeszkodzie temu, co może prowadzić do ich upadku, zniszczenia. Cóż powiecie teraz, po tym jak usłyszeliście ostrzeżenie Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) o tych mężach, którzy mówią swoim żonom: "Jeśli mój brat przyjdzie, a mnie nie będzie, wprowadź go do pokoju gościnnego" lub kobiecie, która mówi do gościa (mężczyzny): "Wejdź do pokoju gościnnego" – kiedy nie ma nikogo innego poza nią w domu? Do tych, którzy za wymówkę biorą kwestie zaufania oraz mówią rzeczy w stylu: "Ufam mojej żonie i ufam memu bratu czy memu kuzynowi," mówimy: nie ufaj zbytnio ani zbytnio nie wątp, tylko pamiętaj o hadisie: "Kiedy mężczyzna siedzi sam na sam z kobieta (która nie jest mu zabroniona) szatan jest trzecim miedzy nimi" [al-Tirmizi, 1171] Dotyczy to zarówno jak najbardziej pobożnych i prawych ludzi, jak i tych niemoralnych, i islam nie czyni wyjątku w takich kwestiach.

Poważny problem

Jest to problem: mężczyzna bierze kobietę za żonę i sprowadza ją do swego rodzinnego domu, gdzie ona żyje z nim szczęśliwie, potem jego młodszy brat zaczyna wchodzić do niej pod nieobecność męża i zaczynają rozmawiać w czuły czy nawet namiętny sposób. To prowadzi do dwóch rzeczy: ona zaczyna odczuwać niechęć do swego męża i przywiązywać się do jego brata, ale nie może rozwieść się z mężem ani zrobić tego, co chciałaby z drugim. Jest to straszna udręka. Taka historia przestawia jeden aspekt zepsucia (deprawacji), poza którym są inne rodzaje, które sięgają poziomu niemoralnego prowadzenia się i dzieci z nieprawego łoża.

W odpowiedzi na drugie pytanie - kobiecie nie wolno podróżować z bratem męża, albowiem on nie jest jej mahramem (nie jest jej zabroniony). Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Kobieta nie powinna podróżować, chyba że z mahramem, i żaden mężczyzna nie powinien wchodzić do kobiety, chyba że jest z nią jej mahram." [al-Buchari 1729] Do warunków, które musi spełniać mahram by podróżować z kobietą należą: powinien być to ktoś, kogo nigdy nie może ona poślubić, czyli – dziad, ojciec, brat, wuj ze strony ojca, itp. A Allah wie najlepiej

Uwaga od tłumacza (tekstu arabskiego na angielski) – mahram odnosi się do krewnego z którym łączą kobietę więzi krwi, z którym małżeństwo jest jej definitywnie zabronione – jest to ojciec kobiety, brat, syn, wuj itp.

Sziech Muhammed Salih Al-Munadżdżid

Przekład Umm Sultan