recytowanie Koranu w łazience

PYTANIE: Czy jest dozwolone recytowanie Świętego Koranu w łazience (bez zabierania Księgi ze sobą do łazienki, tj. z pamięci)?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Koran jest najlepszą księgą jaką znała kiedykolwiek ludzkość, ponieważ jest Słowem Pana Wszechświatów zesłanym przez godnego zaufania ducha (anioła Gabriela) do serca Wysłannika, by odtąd wyprowadzić ludzkość z ciemności ku światłu i poprowadzić ją drogą prostą.

[Koran 41:41-42] {[...] a przecież to jest Księga wspaniała! Nie przenika do niej fałsz z żadnej strony. To jest objawienie pochodzące od Mądrego, Godnego Chwały!}

Istnieje zbiór zasad dotyczących tej Księgi, na które powinniśmy zwracać uwagę, kiedy ją recytujemy. Jedną z tych zasad jest recytowanie Koranu w miejscu czystości. Imam al-Nałałi (oby Allah się nad nim zmiłował) w swej cennej książce al-Tibjan opisał niektóre z zasad, jakie muzułmanin powinien przestrzegać podczas recytacji Koranu. Wspomniał kwestię recytacji Księgi Allaha w łazience oraz toalecie i zacytował opinie uczonych na ten temat. Powiedział: „Jest zalecane, by recytować Koran w miejscu właściwym i czystym.” Stąd wielu uczonych rozumie, że jest zalecane, by recytować/czytać Koran w meczecie, gdyż jest zarówno miejscem właściwym, jak i czystym.

Jeśli chodzi o recytowanie Koranu w łazience, opinie czy jest to czynem niepożądanym (makruh) są podzielone:

1 - Nasi towarzysze - tj. Szafais powiedzieli, że nie jest to makruh. Przekazał to Abu Bakr ibn al-Munzir w al-Ishraf za Ibrahim al-Nachai i Malikiem, jest to również pogląd Aty.

2 - Niektórzy uważają to za makruh, jak np.: Ali Abi Talib (oby Allah był z niego zadowolony). Zostało to przekazane przez Ibn Abi Dałuda. Ibn al-Munzir przekazał od grupy Następców (Tabiin), w której skład wchodzą: Abu Łail Szaqiq ibn Salama, al-Szubi, al-Hasan al-Basri, Machul, Qubajsa ibn Zuajb, i od Abu Hanifa (oby Allah był z nich zadowolony), że al-Szubi powiedział: „Jest makruh recytować Koran w trzech miejscach: łazience, toalecie...” Zostało przekazane, że Abu Majsara powiedział: „Allah nie powinien być wspominany w nieczystych miejscach.”

Zapytano szeicha Ibn Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłował): „Czy jest dozwolonym wspominanie Allaha (zikr) w łazience?”

Odpowiedział: „Człowiek nie powinien wspominać swego Pana w łazience, ponieważ jest to miejsce do tego nieodpowiednie. Jeśli wspomina go w sercu nie ma w tym nic złego, lecz nie powinien wymawiać słów na glos. Lepiej wstrzymać się ze wspominaniem Allaha do czasu opuszczeniu łazienki. Jeśli chodzi o miejsca wykonania ablucji (łudu), które są na zewnątrz toalety (toaleta nie znajduje się w jednym pomieszczeniu z umywalką – przyp. tłum.), to nie ma nic niewłaściwego we wspominaniu w tym miejscu Allaha. [Madżmu Fatawa Ibn Usajmin, 11/109]

Islam Q&A

przekład: Alina Abu-Zaitoun