sekcje zwłok zwierzęcych do celów akademickich

PYTANIE: Czy dozwolone jest muzułmanom robić sekcje na zwierzętach, jak myszy, żaby do celów akademickich? Jeśli jest to dozwolone, jaki jest wyrok odnośnie świń oraz dotykania ludzkich kości?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Nie ma nic złego w przeprowadzaniu sekcji na zwłokach zwierzęcych i insektach, itd., do celów akademickich/naukowych, ponieważ płyną z tego jasne korzyści. To samo odnosi się do sekcji zwłok ludzkich do nauki, pod warunkiem, że ciało nie jest ciałem muzułmanina, ponieważ nienaruszalność muzułmanina po jego śmierci jest taka sama jak za życia. Jest w porządku poddawać sekcji świnie w celach akademickich, lecz jest to nadżis (nieczystość), więc nie dotykajcie go bezpośrednio (bez użycia rękawic np. – przyp. tłum. arab-ang.). Jeśli musicie dotknąć je bezpośrednio, to jest w porządku, musicie umyć potem ręce. Nie ma nic złego w dotykaniu ludzkich kości jeśli są dostępne, ponieważ człowiek nie staje się nieczysty (nadżis) kiedy umiera.

Szejch Abd al-Karim al-Chudajr

przekład: Katarzyna Kluza

PYTANIE: Czy dozwolone jest poddać sekcji żaby, kiedy wymagane jest to do nauki? Niedokonanie sekcji może pociągnąć za sobą niezaliczenie przedmiotu lub pozbawienie studenta kredytów, co uniemożliwi mu bycie wśród najlepszych uczniów w klasie, i w ten sposób nie dostanie się na stanowisko asystenta profesora w szkole wyższej.

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Wyrok odnośnie tej sprawy zależy od przeanalizowania dwóch ważnych kwestii:

Po pierwsze: Wyrok odnośnie zabijania żab i co stwierdzili odnośnie tego uczeni. Opinie uczonych różnią się w tej kwestii i istnieją dwa poglądy:

1. Że jest to makruh (znienawidzone). Jest to pogląd szkoły maliki i niektórych uczonych szkół szafii i hanbali. Patrz Al-Tamhid (15/178); Szarh al-‘Umdah autorstwa Ibn Tajmijah (3/148).

2. Że jest to haram (zabronione). Jest to pogląd szkół hanafi, szafii i hanbali, oraz Ibn Hazma, i jest to pogląd preferowany również przez Szejcha al-Islam Ibn Tajmijah. Patrz Muszkil al-Athaar autorstwa al-Tahhaawi (2/35); Al-Madżmu’ (9/29); al-Mughni (9/338); al-Muhalla (7/225); al-Fataawa al-Kubra (2/139).

Dowodem na to jest przekaz od Abd al-Rahmana ibn Usman (oby Allah był z niego zadowolony), wg którego lekarz zapytał Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) o używanie żab w medycynie, a Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zakazał zabijania ich (przekazał Abu Dawud, sklasyfikowany jako autentyczny (sahih) przez al-Nawawi w Al-Madżmu’ (9/34)).

Wspomnieliśmy już, że jest to preferowany pogląd (...).

Po drugie: Jeśli sekcja na żabach jest konieczna, in sza Allah nie ma w tym grzechu. Uczeni orzekli, że dozwolonym jest dokonanie sekcji ciała muzułmanina do celów śledztw kryminalnych lub medycyny prewencyjnej. [...]

Jest więc bardziej prawdopodobne, że dozwolonym jest poddać sekcji zwłoki zwierząt – które są mniej nienaruszalne niż ludzi – do celów naukowych, jeśli istnieje taka potrzeba. [...]

Należy zauważyć, że student musi odpowiednio traktować zwierzęta, które poddaje sekcji; powinien je całkowicie znieczulić i pospieszyć z zabiciem ich, jak tylko zakończy sekcję, ponieważ Prorok (sallallahu 'alaihi wa sallam) powiedział: “Allah nakazał wprawę we wszystkich rzeczach, więc jeśli zabijacie, zabijajcie dobrze, a jeśli zarzynacie, zarzynajcie dobrze (dokładnie). Niech jeden z was zaostrzy ostrze i oszczędzi cierpienia zwierzęciu”. [Muslim, 1955]

Zapytano Szejcha Ibn Usajmin w Fataawa al-Haram al-Makki (1166): “Studiujemy na uniwersytecie, na wydziale nauk, podziały biologiczne. Podczas naszych studiów musimy robić sekcję na zwierzętach, jak żaby, szczury itp., do celów nauki. Jakie jest orzeczenie odnośnie takich sekcji?”.

On odpowiedział: “Jeśli istnieje ku temu potrzeba, nie ma nic złego w robieniu sekcji, aczkolwiek należy zrobić dla tego zwierzęcia coś, by nie czuło żadnego bólu podczas sekcji, i należy mieć na uwadze, że w przypadku zwierząt, które są nieczyste (nadżis) po śmierci, należy się oczyścić”.

I Allah wie najlepiej.

Islam Q&A

przekład: Katarzyna Kluza