niemuzułmanin w meczecie

PYTANIE: Mamy w .....centrum islamskie i - w ramach propagowania islamu - organizujemy lekcje dla niemuzułmańskich chłopców i dziewcząt, ale niektórzy bracia nie zgadzają się na to, ponieważ, jak twierdzą, niemuzułmanie nie mogą wchodzić do meczetu. Ale meczet jest najlepszym miejscem na wyjaśnienie zagadnień islamu dla muzułmanina. Prosimy o wyjaśnienie zasad dotyczących tej kwestii

ODPOWIEDŹ: Nie ma zakazu wchodzenia do meczetów dla niemuzułmanów, zwłaszcza jeśli jest to korzystne dla islamu. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 9:28] {Wy, którzy wierzycie! Zaprawdę, muszrikun (niewierni) są nieczyści, a zatem, niechaj po tym roku nie zbliżają się do Świętego Meczetu (w Mekce) }

Znaczenie tego wersetu określa niemuzułmanów jako nieczystych (nadżas), a nakazuje, by nie zbliżali się oni do Świętego Meczetu (al-Masdżid al-Haram w Mekce) po tym roku; nie należy umożliwiać im również wykonania hadżdż lub umry, gdyż, jak zrelacjonowano w hadisie, Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przekazał te wersety w Mekce (interpretacja znaczenia):

[Koran 2:114] {Nie przystoi aby tacy ludzie, wchodzili do nich (meczetów Allaha) jak tylko z obawą}

Ten werset również nie ustanawia dowodu na to, że należy zabraniać niemuzułmanom wchodzenia do meczetów, ponieważ werset ten odnosi się do tych, którzy dominowali nad meczetami i mieli władzę, jak wspomniano odnośnie okoliczności objawienia tego wersetu. [...]

Pewnego razu Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) trzymał Sumama Ibn Usal, niemuzułmanina, w jego meczecie przez trzy dni. To jest dowód na to, że niemuzułmanin może wejść do meczetu. Chattabi (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: „To jest dowód pozwalający niemuzułmaninowi na wejście do meczetu, jeśli zachodzi ku temu potrzeba.” Abu Hurajra przekazał: „Żydzi przyszli do Proroka, kiedy był w meczecie.” Chcielibyśmy zwrócić twoją uwagę na odseparowanie mężczyzn od kobiet lub ustalenia dla nich wizyty o określonym czasie. A Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

PYTANIE: Pracuję w agencji turystycznej. Czasami naszymi klientami są innowiercy, którzy chcą zwiedzić meczety. Czy mogą oni wejść do meczetu?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi, Panu Światów i pokój i błogosławieństwo z naszym prorokiem Muhammada i jego Rodziną i Towarzyszami.

Uczeni islamu (fuqaha) nie podzielają takiej samej opinii odnośnie pozwolenia niemuzułmaninowi na odwiedziny w meczecie. Hanbalici uważają, że jest to zabronione za wyjątkiem budowania i utrzymania meczetów. Malikici również uważają, że zabronionym jest dla niemuzułmanina wejście do meczetu, chyba że istnieje ku temu poważna przyczyna np. są robotnicy muzułmańscy, ale niemuzułmanin wie lepiej jak wykonać pracę lub prosi o mniejsze wynagrodzenie. Szafiici uważają, że niemuzułmanin może wejść do meczetu, jeśli otrzyma pozwolenie muzułmanina. Hanafici uważają, że dozwolonym jest niemuzułmanom wejście do meczetu za pozwoleniem lub bez pozwolenia muzułmanina. Ta różnica opinii dotyczy wszystkich meczetów, poza Meczetami w Mekce i Medynie, do których odnoszą się inne regulacje. Sądzimy, iż lepiej jest powstrzymać niemuzułmanów przed wchodzeniem do meczetów, jeśli wiemy, iż jedynym celem ich wizyty jest podziwianie architektury. To nie przynosi islamowi żadnych korzyści. Aczkolwiek, jeśli wpuszcza się ich do meczetów po to, by ich nauczać i by poznali islam, wówczas jest to dozwolone. [...]

PYTANIE: Czy odwiedziny meczetu przez niemuzułmanina są zabronione? Mieliśmy taką sytuację: do meczetu przyszli dwaj niemuzułmanie, aby posłuchać kazania w piątek. Kiedy nastał czas modlitwy, podnieśli się i modlili z nami (wykonywali wszystkie ruchy). Czy to jest w porządku? Słyszałem, że Prorok spotykał się z niemuzułmanami w meczecie w Medynie. Proszę o poradę.

ODPOWIEDŹ: Uczeni nie są zgodni co do kwestii zasad odwiedzin meczetu przez niemuzułmanina. Nasz pogląd, na islamweb, jest taki, iż jest dozwolonym dla niemuzułmanina wchodzenie do meczetu - za wyjątkiem Świętego Meczetu w Mekce - jeśli zachodzi ku temu potrzeba lub korzyść taka, jak wzywanie go do islamu. Dowodem na to jest fakt, iż Prorok wysłał oddział zbrojny, aby pojmał Sumama Ibn Usal z plemienia Hunajfa, i przywiązano go w meczecie, kiedy wciąż był niewiernym. [al-Buchari i Muslim] A zatem, jest to dowód na to, że niemuzułmanin może wejść do meczetu. Co więcej, Said Ibn al-Mussajjib powiedział: „Abu Sufjan wchodził do meczetu w Medynie, kiedy nie był muzułmaninem, a Umar Ibn Łahab wszedł do meczetu, aby zabić Proroka, który był w środku i Allah poprowadził go do islamu.” [...] Nie ma nic złego w tym, by ci mężczyźni weszli do meczetu, aby przysłuchiwać się piątkowemu kazaniu. To może poprowadzić ich do przyjęcia islamu, a zatem nie jest stosownym wyproszenie ich z meczetu. Jeśli chodzi o modlitwy z wami - kiedy nie są oni muzułmanami - w zasadzie powinno się im to uniemożliwić, zwłaszcza, jeśli wiadomym jest, że kpią z religii. Jeśli jednak ci dwaj mężczyźni odczuwają prawdziwą potrzebę przyjęcia islamu, uznajemy, że byłoby rozsądniej i korzystniej dla islamu pozwolić im na wykonywanie modlitwy na końcu rzędów, zachęcając ich do przyjęcia islamu. Poza tym, należy pokazać im korzyści islamu i nagrodę jaką otrzymają, kiedy go przyjmą. Należy wyjaśnić im, że kiedy przyjmą islam, będą mieli takie same prawa jak muzułmanie i muszą wypełniać takie same obowiązki. A Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

ODPOWIEDŹ: „Jeśli niewierni proszą o wejście do meczetu, aby zobaczyć jak modlą się muzułmanie, jeśli nie maja przy sobie nic co mogłoby zanieczyścić meczet, i nie ma wśród nich kobiet ubranych w prowokujący sposób. [mogą wejść do meczetu].”

ODPOWIEDŹ: [...] Uczeni podzieli się odnośnie tego, czy dozwolonym jest dla niemuzułmanina wejście do meczetu bez potrzeby, takiej jak np. budowa meczetu. Al-Charszi ze szkoły malikickiej mówi: „Jest zabronionym dla niemuzułmanina wejście do jakiegokolwiek meczetu, nawet jeśli muzułmanin opiekujący się nim zezwoli na to. Jest tak, ponieważ prawo, aby wpuścić kogoś do meczetu przynależy tylko Allahowi, chyba że zachodzi konieczność taka jak budowa. Ale ta opinia sprzeczna jest z opinią szkoły szafiickiej.” W rzeczy samej, szkoły szafiicka, hanbalicka i hanaficka zgodne są co do tego, że niemuzułmanin może wejść do meczetu. Ale dwie pierwsze (szafiicka i hanbalicka) czynią wyjątek co do meczetu Haram (w Mekce), zaś ostatnia (hanaficka) uznaje, że niemuzułmanin może wejść do każdego meczetu, łącznie ze Świętym Meczetem. [...] Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

ODPOWIEDŹ: Uczeni nie są jednomyślni co do kwestii odwiedzin innowiercy w meczecie.

1 - Ahnaf zezwalają na wejście niemuzułmanina do wszystkich meczetów, bez wyjątku, opierając się na zezwoleniu Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) na wejście do meczetu udzielonemu delegacji niemuzułmanów z Saqif. Uważają również, że nieczystość niemuzułmanina odnosi się do ich wiary, tzn. ich ciała nie są nieczyste. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 9: 28] {O wy, którzy wierzycie! Zaprawdę, muszrikun są nieczyści (nadżasun). Zatem niech nie zbliżają sie do Świętego Meczetu (w Mekce) po tym roku…}

Ahnaf uważają, że słowa {niech nie zbliżają się do Świętego Meczetu (w Mekce)} dotyczą sytuacji, kiedy ci czynią to z arogancją, nago lub przybywają, by nią zawładnąć (dokonać podboju – przyp. tłum.).

2 - Inna grupa muzułmańskich uczonych uważa, że wolno niemuzułmaninowi wejść do wszystkich meczetów, za wyjątkiem Świętego Meczetu w Mekce, jak również jakiegokolwiek innego meczetu w granicach Haram (sanktuarium) chyba, że otrzymali na to pozwolenie. Taka jest opinia szkoły szafiickiej, oraz Ahmada i niektórych naśladowców szkoły hanbalickiej. Ali (oby Allah się nad nim zmiłował) kiedy stał na minbarze zobaczył zaratusztrianina wchodzącego do meczetu, zszedł i wyprowadził go z meczetu, ponieważ ten wszedł bez pozwolenia. Również Prorok pozwolili mieszkańcom Taif, przed przyjęciem islamu, wejść do meczetu. Said Ibn al-Musaib powiedział: „Abu Sufjan wchodził do meczetu w Medynie przed przyjęciem islamu. Umar Ibn Łahab wszedł do meczetu Proroka, aby go zabić, ale Allah poprowadził jego serce do islamu.”

3 - Według Ahmada, nie jest dozwolonym dla niemuzułmanina wejście do jakiegokolwiek meczetu i al-Mirdałi zapewnił, że jest to poprawna opinia w szkole myśli Ahmada. Według Ibn Qudama: 'Powyższa opinia opiera się o hadis, w którym Abu Musa przyszedł do Umara Ibn al-Chattab niosąc zestawienie rachunków Abu Musy. Umar poprosił Abu Musę, aby zaprosił człowieka, który wykonał zestawienie. Abu Musa powiedział: 'On nie wchodzi do meczetów'. Umar zapytał: 'Dlaczego?'. Odpowiedz brzmiała: ‘On jest chrześcijaninem’. To wydarzenie udowadnia, że wiadomym było między nimi, iż niemuzułmanie nie wchodzą do meczetów. Mówią oni również, że skoro stan nieczystości, miesiączka i połóg zabraniają muzułmaninowi/muzułmance wejścia do meczetu (sali modlitwy), zatem politeizm jest mocniejszym powodem, aby tego zabraniać. Oto, co Umar Ibn Abdul-Aziz napisał do jego przedstawicieli w muzułmańskim kraju (interpretacja znaczenia):

[Koran 9: 28] {… A zatem niechaj nie zbliżają się do Świętego Meczetu (w Mekce)…}

Inny werset wspierający powyższy punkt widzenia (interpretacja znaczenia):

[Koran 24: 36] {W domach (meczetach), które polecił wynieść Allah (utrzymywać w czystości, honorować), w nich wspomina się Jego Imię}

Wchodzenie niemuzułmanów do meczetów zaprzecza celowi, dla którego są one budowane. Zapisano w Sahih Muslim: „Meczetom nie przystoją (należy chronić je przed) uryna, nieczystości..” A niemuzułmanin jest nieczysty. Inny hadis: „Jest zabronionym kobiecie, która miesiączkuje lub nieczystemu mężczyźnie wchodzenie do meczetu.” A niewierny nie jest czysty. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 9: 28] {Zaprawdę, muszrikun (niemuzułmanie) są nieczyści (nadżasun). …}

4 - Czwarta grupa uważa, że jest haram dla niemuzułmanina wejście do meczetu, chyba że jest ku temu poważna potrzeba. To jest pogląd uczonych szkoły malikickiej. Niektórzy uczeni rozróżniają miedzy zimmi a niemuzułmaninem, który jest w stanie wojny z muzułmanami.

Tutaj, stwierdzamy, że przeważająca opinia w tej kwestii, brzmi, iż jest dozwolonym dla niemuzułmanina wejście do wszystkich meczetów za wyjątkiem Świętego Meczetu w Mekce, tak długo, jak długo zachodzi ku temu potrzeba lub przynosi to korzyść dla muzułmanów i islamu. Zapisane jest w zbiorach al-Buchariego i Muslima, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) posłał grupę jeźdźców ku Najd i oni przyprowadzili mężczyznę z plemienia Banu Hanifa zwanego Sumama Ibn Usal. Towarzysze Proroka przywiązali go do słupa w meczecie.

W hadisie w zbiorze Muslima czytamy, że Prorok zostawił Sumama przez jeden dzień w meczecie, a potem zapytał go: „Sumama! O czym myślisz?” Sumama odpowiedział: „Jak już powiedziałem, jeśli mnie uwolnisz, będę wdzięczny, a jeśli mnie zabijesz, wiedz, że zabiłeś mężczyznę wysokiego rangą. A zatem, jeśli chcesz więcej pieniędzy, damy ci to, czego chcesz.” Wiec Prorok zostawił go. Następnego dnia, Prorok zapytał go: „Sumama! O czym myślisz?” Odpowiedz brzmiała tak, jak wcześniej. Prorok polecił Towarzyszom uwolnić go. Sumama poszedł do ogrodu palm daktylowych i obmył się w nim. Potem wszedł do meczetu i powiedział: „Zaświadczam, że La Ilaha Illa Allah i Muhammad jest Wysłannikiem Allaha! (przyjął islam).”

Aczkolwiek zwracamy uwagę na zasady, których trzeba przestrzegać: mężczyźni nie mogą przebywać razem z kobietami, zwłaszcza w meczecie, i kobiety muszą przestrzegać pełnego hidżabu. A zatem, nie jest niczym złym, jeśli mężczyźni i kobiety dyskutować będą oddzielnie (w oddzielnych grupach). Powinna być miedzy nimi bariera, jeśli ma miejsce rozmowa miedzy mężczyznami a kobietami [...], ponieważ Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rozmawiał z chrześcijanami z Nadżran i przedstawił im islam. A Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Przekład Umm Sultan