Udhija - ile powinno się zjeść, a ile wydać

Pytanie: Co powinniśmy zrobić z (mięsem z) udhija (zwierzęcia ofiarnego)? Czy powinniśmy je podzielić na trzy części, czy na ćwiartki?

Odpowiedź: Chwała Allahowi.

Osobie składającej ofiarę zostało przepisane, by zjadła część mięsa, część oddała jako dar, a część jako jałmużnę, ponieważ Allah mówi (interpretacja znaczenia):

{Jedzcie i nakarmcie nimi (tj. tymi zwierzętami) nieszczęśliwych, biednych} [Al-Hadżdż, 22:28].

{...jedzcie z nich i nakarmcie al-qani'a (biednego, który nie prosi) i al-mu'tara (biednego, który prosi)} [Al-Hadżdż, 22:36].

Zostało przekazane od Salamy ibn al-Akła' (oby Allah był z niego zadowolony), że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Część zjedzcie, część dajcie innym i część przechowajcie". Zrelacjonował al-Buchari. Dawanie części innym obejmuje zarówno dawanie w prezencie bogatym, jak i dawanie ubogim jako jałmużnę.

Przekazała 'A'isza (oby Allah był z niej zadowolony), że Prorok (pokój i błogosławieńtswo Allaha z nim) powiedział: "Część zjedzcie, część przechowajcie, a część dajcie jako jałmużnę". Zrelacjonował Muslim.

Uczeni (niech Allah się nad nimi zmiłuje) poróżnili się odnośnie ilości, jaka powinna zostać zjedzona i rozdana jako dar oraz jałmużnę. Kwestia ta jest bardzo obszerna, lecz najlepszym sposobem jest zjedzenie jednej trzeciej, danie jednej trzeciej w prezencie i danie jednej trzeciej jako jałmużnę. To, co możemy zjeść, możemy również przechowywać, nawet przez długi okres czasu, tak długo, jak spożycie tego nam nie zaszkodzi, z wyjątkiem czasu głodu, kiedy to nie jest dozwolone przechowywanie tego przez dłużej niż trzy dni, ze względu na hadis Salamy ibn al-Akła' (oby Allah był z niego zadowolony), który powiedział: Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: "Ktokolwiek z was składa ofiarę, ten nie powinien pozostawić niczego z niej w swym domu na dłużej niż trzy dni". Następnego roku spytano: "O Wysłanniku Allaha, czy powinniśmy zrobić to, co w zeszłym roku?", a on odpowiedział: "Część zjedzcie, część dajcie innym, a część przechowajcie, gdyż ubiegłego roku ludzie mieli trudny czas i chciałem, byście pomogli (potrzebującym)". Zgodny [tj. występujący zarówno w Sahih al-Buchari, jak i w Sahih Muslim - przyp. tłum.].

Jeśli chodzi o zezwolenie na jedzenie i podarowanie mięsa ze zwierzęcia ofiarnego, nie ma znaczenia, czy ofiara jest dobrowolna, czy obowiązkowa, ani czy złożona jest w imieniu osoby żyjącej czy zmarłej, czy też jako wypełnienie woli, ponieważ osoba wypełniająca czyjąś wolę zastępuje tę osobę, a osoba, która wyraziła wolę zjadłaby, podarowała i dała jako jałmużnę. Także dlatego, że jest to zwyczaj wśród ludzi, a zwyczaj ten zgodny jest z tym, co zostało powiedziane.

W przypadku osoby, która została wyznaczona do złożenia ofiary, jeśli ten, kto ją wyznaczył dał jej zgodę na zjedzenie tego i rozdanie części jako dar lub jałmużnę, albo jeśli wskazuje na to analogia czy zwyczaj, osoba ta może to zrobić; w przeciwnym razie powinna oddać to temu, kto ją wyznaczył i ten człowiek będzie odpowiedzialny za rozdzielenie mięsa.

Jest zabronione (haram) sprzedawanie jakiejkolwiek części udhija (zwierzęcia ofiarnego), bez względu na to, czy jest to mięso, czy jakaś inna część, włącznie ze skórą. Rzeźnik nie powinien dostać żadnej części z tego w zamian za swoją pracę, ponieważ byłoby tak, jak gdyby się to sprzedało. Jeśli jednak ktoś da rzeźnikowi część z tego jako dar albo jako jałmużnę, wówczas może on dysponować tym jak zechce, sprzedając to czy robiąc z tym coś innego, jednak nie powinien on sprzedawać tego osobie, która mu to dała.

Przekład: Monika M.

źródło: >Islam Q&A