jak wykonać tajammum

Tajammum to substytut łudu lub ghusl, kiedy min. wierny nie ma dostępu do wody lub z nie może jej użyć, składa się nań uderzenie dłońmi o substancje naturalna stanowiącą powierzchnię ziemi - ziemię, piasek i przetarcie dłońmi twarzy a potem obu rąk do nadgarstków lub przedramion (uczeni różnią się co, do kolejności).

SPOSÓB WYKONANIA TAJAMMUM

1) należy mieć intencję usunięcia nieczystości

2) wyrecytować tasmija: „Bismillahi”

3) uderzyć obiema dłońmi o czystą ziemię

4) przetrzeć twarz

5) znowu uderzyć dłońmi o ziemie i potrzeć ręce do przedramion.

Ibn Umar przekazał, ze Prorok powiedział: „Tajammum to dwa uderzenia: jedno dla twarzy i jedno uderzenia dla rak (przedramion) po łokcie” [At-Tirmizi] [...] Większość uczonych utrzymuje, ze dwa uderzenia są wymagane dla tajammum, po jednym należy przetrzeć twarz, a po drugim przetrzeć ręce po łokcie. Niektórzy uczni jednak, uważają, ze wystarczy jedno uderzenie (o ziemie – przyp. tłum.) po którym przeciera się twarz i ręce - taki pogląd podzielali al-Buchari i Ahmad, jednakże pierwszy pogląd większości uczonych, jest przeważający i lepszy dla tych, którzy przedsiębiorą środki ostrożności i chronią się przed złem, ze względu na powyższy hadis od Ibn Umara.

„Simplified islamic jurisprudence based on Quran and Sunna”

PYTANIE: Czym jest sa’id lub ziemia, która jest warunkiem ważności tajammum?

ODPOWIEDŹ: Wspomniany sa’id lub ziemia, która jest warunkiem ważności tajammum jest czysta (ziemia) lub kurz, i rzeczy, które należą do ziemi (substancje naturalne) takie jak: piasek, kamienie, żwir, itp. Wszechmocny Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 4:43] {wykonajcie tajammum za pomocą czystej ziemi]

Leksykolodzy zgodnie utrzymują, ze arabski termin „sa’id” (tłumaczony w Koranie jako ziemia) odnosi się do (materiału stanowiącego) powierzchnię ziemi, niezależnie od tego, czy składa się ona z kurzu czy nie. Zgodnie z tym, jeśli trudno choremu znaleźć kurz do tajammum, może zetrzeć kurz ze ściany, muru obok niego lub z podłogi, jeśli nie są one wykonane z drewna, i użyć tego kurzu do tajammum. Taka sama zasada dotyczy człowieka, który jest uwięziony. I Allah wie najlepiej.

„Simplified islamic jurisprudence based on Quran and Sunna”

PYTANIE: Czy wolno wykonać tajammum (pocierając rękoma) o ścianę?

ODPOWIEDŹ: Jeśli na ścianie jest ziemia (piasek, itp.) wolno wykonać tajammum pocierając o nią dłońmi. Aczkolwiek, jeśli nie ma na niej ziemi (piasku, itp.), wówczas jest jedynie akceptowane wykonanie tajammum za pomocą ziemi, piasku. Zob. więcej fatwa poniżej. Allah wie najlepiej.

PYTANIE: W jaki sposób wykonać tajammum?

ODPOWIEDŹ: Najbardziej bezpieczna opinia uczonych islamu odnośnie tajammum jest taka, iż obowiązkowym jest w tajammum uderzenie o ziemie (czysta ziemie) obiema dłońmi i przetarcie nimi najpierw twarzy a potem obu dłoni. Taka opinie podzielał Imam Ahmad i wielu innych uczonych, łącznie z al-Chattabi, który przekazał to od

uczonych hadisu. Dowodem na to jest hadis przekazany przez al-Buchari od Abdurrahman Ibn Abza. Mężczyzna przyszedł do Umara bin al-Chattab i powiedział: „Stałem się dżunub, ale nie było dostępnej wody.”

Ammar bin Jasir powiedział Umarowi: „Czy pamiętasz, jak ty i ja (zostaliśmy dżunub, kiedy) byliśmy w podroży i ty nie modliłeś się, ale ja przetoczyłem się po ziemi i modliłem? Powiadomiłem o tym Proroka i on powiedział: ‘Wystarczyłoby gdybyś zrobił tak’, Prorok uderzył lekko o ziemie obiema dłońmi, zdmuchnął kurz i przetarł obiema dłońmi twarz i ręce.” Allah wie najlepiej.

ODPOWIEDŹ: Szeich Jusuf al-Qâsim wyjaśnia: „Obowiązkowe akty podczas tajammum są cztery, co do dwóch zgodni są wszyscy uczeni, to jest: przetarcie twarzy i przetarcie obu dłoni do przegubów/nadgarstków czystą ziemią (piaskiem, itp.). Dwa co do których nie ma zgody: określona kolejność (czy twarz pierwsza czy druga) i dopełnienie aktu tajammum w jednym ciągu, bez przerwy." [...] Sunna tajammum: Jest sunną rozpoczęcie tajammum od wypowiedzenia imienia Allaha („Bismillahi”). Również wykonanie czynności podczas tajammum w kolejności i bez przerwy uznawane jest za sunnę przez tych uczonych w prawie, którzy nie uznają ich za obowiązkowe.

ODPOWIEDŹ: „[...] jeśli nie można znaleźć ani wody ani substancji naturalnej - ziemia, piasek [...] ani samemu ani za pomocą innej osoby, wówczas regułą jest, iż ci, którzy nie mogą wykonać ablucji (ghusl czy łudu) ani suchej ablucji [tajammum] powinni odmówić modlitwę w takim stanie w jakim są. Aczkolwiek uczeni różnią się w tej kwestii.”

PYTANIE: Czy kurz użyty do tajammum musi być z/na ziemi?

ODPOWIEDŹ: "Najbardziej autorytatywna opinia brzmi, ze nie jest warunkiem tajammum, aby był kurz. W rzeczy samej, jeśli człowiek wykona tajammum o ziemie (piasek, skale - przyp. tłum.) to dla niego wystarczy, niezależnie od tego czy jest na niej kurz czy nie. A zatem, jeśli na ziemie spadnie deszcz, człowiek powinien uderzyć o ziemie rękoma i przetrzeć twarz i dłonie, nawet jeśli na ziemi nie ma kurzu zgodnie ze słowami Allaha (interpretacja znaczenia): [Koran 5:6] {i wykonujcie tajammum czysta ziemia i pocierajcie nią twarze i dłonie}, i ponieważ Prorok i jego Towarzysze podróżowali do miejsc, gdzie nie było piasku, i padały na nich deszcze i wykonywali tajammum tak, jak nakazał im Allah."

Sziech ibn Usajmin; „Fatawa arkanul-islam” (Fatwy dotyczące filarów islamu)