etykieta nazywania dzieci

PYTANIE: Chcę nadać memu sunowi imię. Jakie są wytyczne islamu na ten temat?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Zaprawdę, kwestia nadania imienia jest jedną z najważniejszych kwestii w życiu człowieka, albowiem imię człowieka jest tytułem, który coś o nim mówi, i jest niezbędne do komunikacji między ludzmi. Jest ozdobą i symbolem dla danej osoby, za pomocą którego zwraca się do niego na tym świecie, jak i w Życiu Przyszłym. Jest wskazówką religii, którą wyznaje, i sprawia, iż odczuwa on przynależność do danej wspólnoty religijnej. Daje innym ludziom wyobrażenie o nim, i w pewnym sensie jest niczym odzienie – jeśli jest zbyt długie lub zbyt krótkie, nie wygląda dobrze.

Podstawowa zasada odnośnie imion brzmi, iż są one dozwolone, ale niektóre są zabronione według szariatu (prawa islamskiego) i nie należy ich używać.

Obejmują one (imiona zabronione – haram):

    • imiona wzkazujące na poddaństwo lub oddawnie czci czemukolwiek/komukolwiek innemu poza Allahem,

    • imiona Allaha, które przysługują tylko Jemu

    • imiona, które należą wyłącznie do niewierzących (kuffaar) i nie używa ich nikt inny, np. Abd al-Masih ("sługa Mejsasza")

    • imiona bożków i idoli, którym oddaje się cześć poza Allahem (np. nazywanie kogoś imieniem szatana, itp).

Nie wolno nadawać ludziom wyżej wspomnianych imion, zaprawdę jest to zabronione i każdy, komu nadano takie imię musi je zmienić.

Imiona niezalecane (makruh):

- jest niezalecanym (makruh) używanie imion, które mają odpychające znaczenie, czy to przez wzgląd na fakt, że imię ma brzydkie znaczenie lub może sprawiać, iż inni ludzie będą się z danego człowieka wyśmiewać. Takie imiona sprzeczne są z naukami Proroka (pokój i błogosłąwieńśtwo Allaha z nim), który polecił nam nadawać piękne imiona. Przykłady powyższych (wątpliwych) imion to min. Harb ("wojna"), Hijam – nazwa choroby, na którą cierpią wielbłądy, oraz inne.

- jest niezalecanym (makruh) używanie imion, które mają dwuznaczne lub prowokacyjne znaczenie. To ma miejsce zwłaszcza w przypadku nadawania imion dziewczynkom, które mają podtekst seksualny lub prowokacyjny.

- jest niezalecanym (makruh) nadawnie komuś celowo imienia po ludziach niemoralnych, np. Piosenkarzach lub aktorach/aktorkach. Jeśli noszą oni ładne imiona, jest dozwolonym używanie tych imion, ale intencją nie może być chęć naśladownictwa tych niemoralnych ludzi.

- jest niezalecanym (makruh) nadawanie imion, których naczenia odnoszą się do grzechu – np. Saariq ("złodziej") lub Zalim ("złoczyńca"); oraz nadawnie imion faraonów lub grzeszników (Faraon, Haamaan (imię ministra faraona) oraz Qarun).

- jest niezalecanym używanie imion, nazw zwierząt, które są znane z ich nieprzyjemnych cech np. al-(osioł), al-Kalb (pies), al-Qird (małpa, itp.

- jest niezalecanym używanie imion, które dodawane są do słów "al-Diin" or "al-Islam" (tzn. imiona, które pojawiają się w idafie – konstrukcji genetivu, z tymi wyrazami), np. Nur al-Diin, Szams al-Din, Nur al-Islam, itp. Ponieważ te imiona przypisuja cłowiekowi więcej niż na to zasługuje.

- jest niezalecanym dodawanie jakiegokolwiek słowa do imienia Allaha, za wyjątkiem słowa Abd (sługa), tak jak w imieniu Abd-Allah (Abdullah). Przykłady takich imion: Hasab-Allah, Rahmat-Allah. Podobnie nie jest zalecanym dodawanie jakichkolwiek wyrazów, imion do słowa al-Rasul (Wysłannik).

- jest niezalecanym nadawnie imion aniołów, lub nazywanie ludzio nazwami sur Koranu, takimi jak Ta-Ha, Yaa-Seen, itp. Te imiona są al-Huruuf al-Muqatta'ah (literami, które pojawiają się na początku niektórych sur, i i ch znacznie jest znane tylko Allahowi – przyp. tłum. w tłum na jez. Angielski), nie są one imionami Proroka, zob. Tuhfat al-Mawdud , Ibn al-Qajjima (oby Allah był dla niego miłosierny), str. 109.

Te imiona są niezalecane, niepożądane i jest niepożądanym nadawnie ich komukolwiek. Ale jeśli człowiekowi nadano takie imię, i jest on dorosły i trudno mu jest je zmienić, nie musi tego robić.

Są cztery kategorie imion dobrych:

- pierwsza (najlepsza): imiona Abd-Allah i Abd al-Rahman. Prorok przekazał: "Najbardziej umiłowanymi imionami dla Allaha są Abd-Allah i Abd al-Rahman." [Muslim, Sahih, 1398]

- druga: imiona, które wyrażają poddanie i cześć oddawaną Allahowi: Abd al-Aziz, Abd al-Rahim, Abd al-Malik, Abd al-Ilah, Abd al-Salam, itp.

- trzecia: imiona Proroków i Wysłanników (pokój i błogosłąwieństwo Allaha z nimi). Zaprawdę, najlepszymi z tych imion jest imię Proroka Muhammada, imię Ahmad jest również jednym z jego imoin. Następne to imiona "Wysłanników silnej woli" [za. Al-Ahqaaf 46:35], tzn. Ibrahim (Abraham), Musa (Mojżesz), Iisa (Jezus) oraz Nuh (Noe) (pokój i błogosławieństwo Allaha z nimi), następnie pozostali Prorocy.

- czwarta: imiona pobożnych sług Allaha, przede wszystkim towarszyszy naszego Proroka, jest zalecanym używanie ich imion, ich naśladowanie i nadzieja na wyniesienie statusu.

- piąta kategoria to wszystkie dobre imiona, które mają dobre i przyjemne znaczenie

Dobrą rzeczą jest zwrócenie uwagi na kilka spraw podczas nadawania imion dzieciom, min:

- uznanie faktu, że imię pozostanie z danym człowiekiem na całe jego życie, i może przyprawić człowieka o wstyd lub przysporzyć problemów, co z kolei może sprawić, iż będzie on miał pretencje do rodziców czy tego, kto mu dane imię nadał;

- wybierając imię, powinniśmy spojrzeć na nie z kilku stron, powinniśmy popatrzeć na samo imię i również zastanowić się jak będzie brzmiało, kiedy ten człowiek jest dzieckiem, dorosłym, w podeszłym wieku, ojcem, i jak będzie pasowało dla jego ojca – kiedy ludzie zwracać się będą do niego "Abu....." (Ojciec takiego-a-takiego), i jak będzie pasowało jego synowi, kiedy ludzie zwracać będą się do niego syn takiego-a-takiego;

- wybór imienia jest prawem ojca ponieważ on jest tym, po kim nazywane będzie dziecko (syn takiego-a-takiego, np. Syn Abullaha – ibn Abdullah, córka Abdullaha…). Ale jest zalecanym (mustahabb) aby ojciec skonsultował się z matką dziecka i aby razem podjęli decyzję. W ten sposób uczyni ją szczęśliwą;

- dzieko musi być nazywane po ojcu, nawet jeśli ojciec umarł lub rozwiódł się z matką dziecka, nawet jeśli nie opiekuje się dzieckiem, czy go nie widuje. Jest dosłownie zabronionym nazywanie dziecka po kimkolwiek innym niż jego ojcu, za wyjątkiem sytuacji, w której dziecko począto na skutek cudzołóstwa (broń Boże). W tej sytuacji dziecko powinno nosić nazwisko matki, i nie wolno jest nadawąć mu nazwiska ojca (nazywać go po ojcu).

Szeich Muhammed Salih Al-Munadżdżid

Przekład Umm Sultan