odwiedziny grobów i recytacja sury Otwierającej

Odwiedziny na grobach są Sunną, którą zalecił Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), po tym jak uprzednio jej zabronił. Potwierdzają to jego słowa: „Zabroniłem wam wcześniej odwiedzać grobów, ale teraz możecie je odwiedzać, albowiem przypominać będą wam o Życiu Przyszłym.” A zatem, odwiedzanie grobów – w celu przypomnienia o życiu przyszłym - jest Sunną. Kiedy człowiek odwiedza zmarłych - którzy spoczywają w grobach i którzy byli z nim jeszcze wczoraj (w nieodległej przeszłości) na ziemi, jedli to co on je, pili to co on pije i korzystali z życia na tym świecie, a teraz zależni są od swoich uczynków; jeśli postępowali dobrze, ich sytuacja będzie pomyślna, jeśli źle, będzie zła – zastanawia się nad życiem, jego ulotnością i koniecznością zwrócenia do Allaha, zaprzestania nieposłuszeństwa i konieczności podporządkowania się nakazom Stwórcy. Zaleca się dla tych, którzy odwiedzają groby, recytację suplikacji, którą recytował Prorok i uczył jej ludzi.

„As-salamu alajkum dara qałmin muminin, ła inna in sza’Allahu bikum lahiqun. Jachamullahul-mustaqdimina minna łal-mustachirîn. Nasalullaha lana ła lakumul-afijata. Allahumma la tahrimna adżrahum, ła la taftinna badahum, łaghgfir lana ła lahum.”

(„Pokój Allaha z wami, w miejscu spoczynku wierzących, i my, z wolą Allaha, za wami podążymy. Oby Allah zlitował się na tymi z nas, którzy umarli wcześniej i umrą później. Prosimy Allaha za nas i za was, o przebaczenie. Allahu! Nie odmawiaj nam ich nagrody i nie doświadczaj nas po nich i przebacz i nam i im.”) [Sahih Muslim, Księga Modlitwa Dżanaza – żałobna]

Nie zostało przekazane od Proroka, że recytował surę al-Fatihah kiedy odwiedzał groby, a zatem recytacja sury al-Fatiha sprzeczna jest z tym, co ustanowił Prorok.

Odnośnie wizytowania grobów przez kobiety - jest to niedozwolone albowiem Prorok przeklął kobiety, które odwiedzają groby i tych, którzy biorą je za miejsca czci. A zatem wizyta na cmentarzu dla kobiety nie jest dozwolona – to znaczy jeśli wychodzi z domu z intencją odwiedzin grobów. Aczkolwiek jeśli przechodzi ona przez cmentarz, nie mając intencji odwiedzin grobów, nie zgrzeszy - jeśli zatrzyma się i przekaże pozdrowienie pokoju – mieszkańcom grobów, używając suplikacji, której Prorok nauczył muzułmanów. A zatem, jest różnica odnośnie kobiet między tą, która wychodzi z domu z intencją odwiedzin grobów i tą, która przechodzi przez cmentarz bez intencji odwiedzin. Pierwsza czyni coś, co nie jest dozwolone, a druga nie popełnia grzechu.

Szeich Muhammad bin Salih al-Usajmin, Fatawa Arkan-ul-Islam

PYTANIE: Asalam Alajkum. Moja przyjaciółka odwiedza grób swojej kuzynki i mówi, że w ten sposób radzi sobie z utratĄ bliskiej sobie osoby. Czy islam zaleca i zachęca do odwiedzania cmentarzy i recytowania tam Koranu?

ODPOWIEDŹ: Walajkum As-Salam ła Rahmatu Allah ła Barakatuh. Powinno być oczywiste, ze islam zachęca do odwiedzania grobów, ponieważ przypomina to nam o życiu pozagrobowym. Kiedy ktoś odwiedza grób, powinien odmówić modlitwę (dua) za zmarłego i prosić Allaha o wybaczenie dla niego.

Odnośnie pytania, Szeich Ahmad Kutty, były wykładowca i uczony w Instytucie Islamu w Toronto, Ontario, Kanada stwierdza: Odwiedzanie grobów jest zalecaną sunną Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), który powiedział: „W przeszłości zabroniłem Wam odwiedzania grobów, ale teraz Wam pozwalam, bo to przypomina Wam o życiu pozagrobowym.”

Innymi słowy, w pierwszych dniach islamu nie zalecano muzułmanom odwiedzania grobów z powodu możliwości uczynienia czegoś niezgodnego z nauka islamu (szirk), jako że Arabom wciąż były bliskie praktyki pogańskie: czczenie idoli, posągów, grobów itp. Ale kiedy islamska wiara w Jedynego Allaha (tałhid) ugruntowała się i ludzie przyswoili sobie prawdę o islamie, zanikł strach przed tym, że muzułmanie powrócą do praktyk czczenia grobów; od tego momentu pierwotny zakaz został zniesiony i zezwolono muzułmanom na odwiedzanie cmentarzy. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nie tylko zezwolił, ale także uczynił krok dalej i zachęcał, by to czynić z powodu oczywistych korzyści z tym związanych. Po pierwsze, przypomina to ludziom o ich ostatecznym miejscu spoczynku. Po drugie, pomaga pamiętać o zmarłych i modlić się za nich. Allah mówi nam w Koranie, że prawdziwie wierzący to ci, którzy modlą się do Allaha tymi słowami (interpretacja znaczenia):

[Koran 59:10] {Nasz Panie, wybacz nam i naszym braciom, którzy przed nami uwierzyli w Ciebie i nie pozostawiają w naszych sercach urazy przeciwko wierzącym. Panie nasz, Ty Jesteś pełen laski, Miłosierny.}

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zalecał akt odwiedzania grobów jako swoją sunnę i demonstrował to poprzez własną praktykę. Wiemy, że zwykł odwiedzać groby swoich Towarzyszy i modlić się za nich. Pewnego razu, kiedy Aisza, ukochana żona Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) zobaczyła go wracającego z cmentarza, spytała: Gdybym to ja odwiedzała groby, co powinnam powiedzieć? Odpowiedział: „Módl się tymi słowami: ‘Pozdrowienie pokoju dla was, wierni mieszkańcy tego miejsca. Bez wątpienia my dołączymy do was wkrótce. Oby Allah wybaczył nam i wam i wszystkim muzułmanom.’”

Zatem, w odpowiedzi na pytanie, nie powinnaś protestować, jeśli Twoja przyjaciółka nie przesadza z odwiedzinami. Jest to w porządku i zalecane, o ile nie przekracza granic wyznaczonych przez prawo islamskie (szariat). Zakazane jest: opłakiwanie dłużej niż trzy dni zmarłego, o ile nie był to mąż; zbytnie oddawanie się jękom i lamentom. Jednak możemy modlić się za zmarłych w zwykły sposób i prosić o miłosierdzie Allaha dla nich każdego dnia naszego życia. Podczas odwiedzania grobów nie ma nic złego w czytaniu Koranu i modleniu się za zmarłego. Według tradycji, niektórzy spośród członków as-Salaf as-Salih czytali surę Otwierającą (al-Fatiha) i fragmenty sury Krowa (al-Baqara) podczas odwiedzin grobów. Modlę się do Allaha, aby wybaczał nam i wszystkim braciom i siostrom w wierze, którzy żyli przed nami i aby usunął złośliwość i urazy z naszych serc. Amen. Allah Wszechmogący wie najlepiej.