kobieta a lekarz/mężczyzna

PYTANIE: Jak brzmi wasza opinia odnośnie kwestii kobiet i lekarzy, i jakiej porady można udzielić siostrom muzułmankom, w tej kwestii?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Niewątpliwie, kwestia kobiet i lekarzy jest bardzo ważną kwestia, i w rzeczy samej przysparza wiele problemów. Aczkolwiek, jeśli Allah błogosławi kobietę pobożnością (taqła) i wiedzą, wówczas uczyni ona wszystko, co w jej mocy i będzie starała się uważnie podchodzić do tej kwestii. Nie powinna przebywać sam na sam z lekarzem, i lekarz (mężczyzna) nie powinien przebywać z kobietą sam na sam. Władze [w Arabii Saudyjskiej] wydały fatwy i dyrektywy, stwierdzające że nie jest to dozwolone. Kobiety muszą również zwracać uwagę na te kwestie, i powinny szukać kompetentnych lekarzy–kobiet. Jeśli znajdą kobietę-lekarza, wówczas chwała Allahowi, nie ma potrzeby ku temu, by udawały się do lekarza-mężczyzny. Aczkolwiek, jeśli kobieta musi udać się do lekarza- mężczyzny, ponieważ nie ma lekarzy-kobiet, wówczas w sytuacji koniecznej, nie ma nic złego w tym, aby ją badał i leczył. Jest to jedna z rzeczy, które są dozwolone w sytuacji koniecznej. Aczkolwiek jeśli kobieta musi odsłonić jakąkolwiek część jej aury, nie powinna tego robić, jeśli jest z lekarzem (mężczyzna) sam na sam; może to uczynić w obecności jej mahrama (mężczyzna, którego nie może nigdy poślubić) lub męża, nawet jeśli dotyczy to odkrycia włosów, głowy, ręki czy stopy, itp. Jeśli musi odkryć jej aurę, wówczas powinien towarzyszyć jej mąż - jeśli jest mężatką, lub inna kobieta, co jest lepsze i bezpieczniejsze, lub powinna być przy tym obecna jedna pielęgniarka lub dwie. Aczkolwiek, jeśli może jej towarzyszyć - poza pielęgniarką - inna kobieta, jest to lepsze i bezpieczniejsze i oddala od podejrzeń. Odnośnie przebywania kobiety - sam na sam - z lekarzem (mężczyzną), nie jest to dozwolone.

przekład: EL.SA.

PYTANIE: Jak brzmi fatwa odnośnie lekarza mężczyzny, leczącego muzułmankę?

ODPOWIEDŹ: Podstawowa zasada brzmi, że jeśli jest możliwość udania się do kobiety-lekarza, wówczas ona powinna zbadać pacjentkę. Jeśli kobieta-lekarz nie jest dostępna, wówczas można udać się do kobiety-lekarza, która nie jest muzułmanką i jest godna zaufania. Jeśli to nie jest możliwe, można udać się do lekarza-mężczyzny, który jest muzułmaninem, a jeśli nie ma lekarza (mężczyzny) muzułmanina, wówczas można udać się do lekarza (mężczyzny) ktory nie jest muzułmaninem, pod warunkiem, iż będzie on patrzył tylko na te części aury kobiety, na które musi spojrzeć, aby ją zbadać i postawić diagnozę […] i nie powinien on oglądać niczego ponad to, co jest niezbędne. Lekarz (mężczyzna) powinien dokonać badania kobiety w obecności jej mahrama lub męża lub innej kobiety, aby uniknąć chulłah (przebywania kobiety sam na sam z mężczyzna, który nie jest jej mężem, mahram.) A Allah wie najlepiej.

Szeich Muhammed Salih al-Munadżdżid

przekład: EL.SA.