sprowadzanie piosenkarki na wesele

PYTANIE: Czy jest dozwolone sprowadzenie piosenkarki na przyjęcie weselne, jeśli postawimy warunek, że powinna śpiewać wyłącznie piosenki pozbawione niemoralnych treści i jedynie przy użyciu daff (instrument – rodzaj bębna), a także bez umieszczania głośników na zewnątrz?

ODPOWIEDŹ: Wszelka chwała należy się Allahowi. Jeśli kwestia jest taką, jak opisana w pytaniu i jeśli warunki szariatu dotyczące używania daff na przyjęciu weselnym będą przestrzegane, wówczas nie ma nic złego w tym, by sprowadzić na przyjęcie weselne piosenkarkę - kobietę i zapłacić jej za pracę. Szeich Ibn Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: „Płacenie kobiecie, która gra na daff nie jest niczym złym, ponieważ jest to wynagrodzenie za dozwoloną pracę. Lecz dawanie pieniędzy kobiecie, która gra na innych rodzajach bębnów nie jest dozwolone, gdyż wtedy opłacona jest praca zakazana (haram).”

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł: „Kiedy Allah zabronił jakiejś rzeczy, zabronił za nią płacić.”[1]

Musimy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż uderzanie w daff na przyjęciu weselnym i płacenie za to jest w zasadzie dozwolone, lecz jeśli miałyby temu towarzyszyć rzeczy zabronione (haram) lub znienawidzone (makruh) to czynią one ten obyczaj zabronionym. Szeich Muhammad Ibn Ibrahim (oby Allah sie nad nim zmiłował) powiedział: „Gra na daff na przyjęciu weselnym jest dozwolona zgodnie z prawem szariatu, w celu obwieszczenia wesela, lecz jeśli pociąga to za sobą jakieś złe konsekwencje, wówczas jest to zabronione.”[2] Przykładem tego może być taniec w rytm daff. Szeich Ibn Usajmin (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: „Taniec jest znienawidzony (makruh) szczególnie, jeśli występuje obawa przed pokusą (fitna), ponieważ tancerka może być młoda i piękna, i jej taniec może wzbudzić pożądanie nawet pośród kobiet.”[3] Kolejnym przykładem jest ekstrawagancja/rozrzutność w płaconym honorarium. Wynagrodzenie płacone kobiecie grającej na daff powinno być uzasadnione i rozsądne (adekwatne do wykonywanej pracy), a nie ekstrawaganckie. Allah (Subhanahu ła Taala) rzekł, zabraniając rozrzutności (interpretacja znaczenia):

[Koran 6:141] {Lecz nie bądźcie rozrzutni! Zaprawdę, On nie kocha rozrzutników!}

Taka rozrzutność może być przyczyną odebrania małżeństwu błogosławieństwa. Zostało zrelacjonowane, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) rzekł: „Kobieta, która wnosi największe błogosławieństwo, to ta, której wesele jest najskromniejsze.” [Ahmad, 24595; sklasyfikowany jako autentyczny (sahih) przez al-Hakim, i al-Zahabi się z nim zgodził. Al-Iraqi powiedział w ‘Tachrij Ahadith al-Ihja’: z dobrego źródła (isnad dżajjid). Lecz został sklasyfikowany jako słaby (daif) przez al-Hajsami w ‘Madżma’ al-Załaid’, 7332; i przez al-Albani w ‘Al-Silsila-al Daifa’, 1117. A Allah wie najlepiej.

Islam Q&A

Przekład: Alina Abu-Zaitoun

[1] Przekazał Ibn Hibban 4938; zakwalifikowane jako sahih /mocny/ przez al-Albaani w Ghajat al-Maram 318. Liqaal Bab il Maftuh 1/580, Zobacz: Liqa’al-Shahri, 235.

[2] Madżmu al-Fatawa, 10/218.

[3] Liqa al-Bab al-Maftuh. 1/580.