wznoszenie próśb do Allaha przeciwko komuś

PYTANIE: Czy suplikacje kobiety przeciw mężczyźnie - który zerwał zaręczyny, by nie wyrządzić jej krzywdy - zostaną przyjęte?

ODPOWIEDŹ: Nie jest dozwolone, by ona wznosiła suplikacje (prośby do Allaha) przeciwko niemu czy jego krewnym, z powodu jego odmowy poślubienia jej. Wznoszenie suplikacji przeciw jakiemukolwiek muzułmaninowi, który nie wyrządził nam krzywdy, jest naruszeniem zasad suplikacji (grzechem) i jest zakazane. Ibn Tajmijja (oby Allah się nad nim zmiłował) powiedział: „Jest zabronione naruszanie zasad suplikacji, ponieważ Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran 2:190] {Zaprawdę, Allah nie miłuje najeźdźców.}

Takim naruszeniem może być suplikacja, w której dodaje się Allahowi współtowarzyszy, lub wznosi się prośbę w sposób niedozwolony, lub o coś zakazanego lub przeciw komuś bez powodu.” Nawet jeśli człowiek jest skrzywdzony, nie jest dla niego dozwolone bycie niesprawiedliwym we wznoszonych suplikacjach [...] i nie jest dozwolone, by suplikacje były większe niż krzywda, jaką poniósł, a najwłaściwszym jest w ogóle nie wznosić suplikacji przeciw takiej osobie (która wyrządziła nam szkodę), raczej powinniśmy być cierpliwi i wybaczyć mu wyrządzone nam krzywdy i zostawić to ocenie Allaha. Jeśli jednak ona chce wznosić suplikacje przeciwko niemu , może to czynić tylko w takim zakresie, w jakim została skrzywdzona; jeśli będzie wznosić suplikacje ponad to, wówczas łamie zasady (grzeszy). I Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

przekład: Alina Abu-Zaitoun