rocznice ślubu i urodziny

PYTANIE: Jak brzmi fatwa odnośnie obchodzenia urodzin lub rocznic ślubu?

ODPOWIEDŻ: Nie ma (zalegalizowanych) świąt w islamie poza piątkiem (dżumu'ah), który jest świętem tygodnia; pierwszym dniem miesiąca szawwaal tzn. id al-firt, oraz dziesiątym dniem miesiąca dhul-hidżdżah to jest dniem id al-adha. I czesto dzien na Arafah zwany jest id (świętem) dla ludzi na Arafah (tych, którzy odprawiają pielgrzymkę hadżdż), i dni taszriq (11, 12, 13 dzień miesiąca dhul-hidżdżah) są również dniami świątecznymi następującymi po id al-adha. Jeśli chodzi o urodziny ludzi lub rocznice ślubu, oraz im podobne, żadne z nich nie zostało zalegalizowane i są innowacją.

Sziech Ibn Uthajmiin

al-Bid'u wal-Muhdathaat wa maa laa Asla lahu - str 224; Fataawa fadheelatush-Shaykh Muhammad as-Saalih al-Uthaymin – Tom 2, str. 302

przekład Umm Sultan

PYTANIE: Czy celebrowanie rocznic ślubu jest innowacją?

ODPOWIEDŹ: Niektóre młode małżeństwa, kiedy nadchodzi rocznica ich ślubu, lubią celebrować ten dzien. Mąż zazwyczaj wręcza żonie romantyczny prezent. Czasami wynajmują pokój w hotelu na te noc i spędzają razem romantyczny wieczór. Niektórzy muzułmanie jednakże patrzą na to z podejrzeniem, zastanawiając się, czy nie dotyczy tego zakaz obserwowania świąt innych niż ustanowione id (święta w islamie – przyp. tłum.). Świętowanie rocznicy ślubu tak, jak opisano wyżej, nie jest w żaden sposób zamierzone jako święto religijne. Nie ma nawet mowy o tym, aby podnosić tu kwestie innowacji, albowiem innowacja w islamie jest wprowadzanie rzeczy niespotykanej (nowej) do kwestii praktyk religijnych lub oddania Allahowi (religijności – przyp. tłum). Jeśli celebrowanie rocznicy ślubu jest jedynie zwyczajowe, i nie ma na celu wyrażania praktyk religijnych ani nie jest ustanowione jako oficjalne święto' czy rytuał, nie ma nic złego w jej celebrowaniu. A Allah wie najlepiej.

sziech Salman Al-Oadah

przekład Umm Sultan

PYTANIE: Czy jest dozwolone w islamie celebrowanie rocznicy ślubu?

ODPOWIEDŹ: Po dokładnej analizie zasad dotyczących niedozwolonych świąt i okazji, wydaje mi się, ze te zasady dotyczą tych okazji, które maja wyznaczona jedną, konkretną datę dla wszystkich ludzi w danym społeczeństwie– na przykład wszystkich ludzi zamieszkujących w danym kraju, lub tych, którzy sa z nim związani – i dzień ten jest określony jako świąteczne, publiczne wydarzenie, podczas którego ludzie okazują radość w sposób publiczny i celebrują go. Takie święta przypominają dni świąteczne w islamie, i dlatego, są one według mnie zabronione. Zakaz celebrowania takich świąt udawania hadis, w którym Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przyjechał do Medyny i ujrzał, że ludzie mieli dwa święta podczas których bawili się i radowali. Prorok powiedział: „Allah – Najbardziej Błogosławiony i Najwyższy – zamienił je na to, co jest lepsze: święto al-fitr i święto al-adha". [Sunan Abi Dawud (1134) i Sunan al-Nasa'i (1556)]

A zatem, święta które są celebrowane przez wszystkich w konkretnym dniu, który przypomina celebracje świąt islamskich. Odnośnie obchodzenia rocznicy ślubu z żoną, nie uważam, aby podlegało to zasadzie zabronionych świąt. Ten dzień wypada kiedy indziej dla rożnych par. A zatem, nie jest w żaden sposób porównywalny ze świętami w islamie. Każde małżeństwo celebruje ich rocznice w innym dniu. Różnica miedzy publicznymi świętami i szczególnymi, osobistymi dniami polega na tym, iż dni „osobiste" nie są uświęcone i uznawane za sakralne, i nie ma podczas nich publicznych celebracji. Stad uważam, ze nie ma nic złego w celebrowaniu rocznic ślubu pod warunkiem, ze nie są powielane podczas nich praktyki niemuzulmanskie, takie jak np. zapalanie tylu świeczek, ile lat trwa małżeństwo.

Szeich Samî al-Madżid

przekład Umm Sultan