upławy i plamienia u kobiet a wudu

PYTANIE: Czy białe płyny pochodzące z macicy anulują łudu? Czy muszę wykonać kolejne łudu przed każdą modlitwą w czasie, gdy wydobywają się ze mnie te płyny?

ODPOWIEDŹ: Upławy wydzielające się z kobiecych organów płciowych są dwóch rodzajów: Pierwszy, to emisja płynów z przewodu moczowego i te upławy są nieczyste; drugi, to emisja płynów z macicy, zwanych upławami z pochwy i te upławy są czyste. Nie ma obowiązku ich zmywać. Jednakże zarówno upławy uznawane za czyste, jak i za nieczyste anulują łudu, ponieważ to, co pochodzi z przednich lub tylnich prywatnych części ciała człowieka anuluje łudu, niezależnie czy są to wydzieliny czyste czy nieczyste. Emisja wspomnianych upławów anuluje więc łudu, ale kobieta nie ma obowiązku wykonania rytualnej kąpieli (ghusl). Kiedykolwiek upławy wydobędą się z prywatnych części ciała kobiety musi ona wykonać ablucję (łudu) i zmyć pozostałości upławów z jej ciała oraz ubrania. Jest bezpieczniej zmyć owe upławy, nawet jeśli pchodzą z pochwy (tzn nie z przewodu moczowego - przyp.tłum.).

Jeśli upławy występują stale i nie zatrzymują się na czas, który byłby wystarczający, by odmówić modlitwę, wówczas kobieta powinna obmyć swe intymne części ciała, podłożyć na bieliźnie coś pochłaniającego te upławy, zrobić ablucję (łudu) na początku czasu modlitwy i odmówić modlitwę obowiązkową oraz tyle nadobowiązkowych modlitw, ile sobie życzy. Jej łudu nie zostanie anulowane, nawet jeśli upławy pojawią się podczas modlitwy. Jeśli zwykle podczas tych upławów jest jakaś przerwa, wówczas kobieta powinna poczekać do tej przerwy i w jej trakcie odmówić modlitwę, lecz jeśli obawia się, że w ten sposób może przeminąć obowiązujący czas danej modlitwy, wówczas powinna pomodlić się podejmując kroki opisane powyżej. A Allah wie najlepiej

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

Przekład: Alina Abu-Zaitoun