łączenie, skracanie modlitw a studia za granicą

PYTANIE: Studiuję za granicą, i ze względu na krótki okres między modlitwami, opuściłem kilka modlitw. Na przykład: rano idę na zakupy i nie jestem w stanie wrócić do domu przed czasem modlitwy asr. Czy mogę w tej sytuacji połączyć dwie modlitwy (tzn. zuhr i asr) i odmówić je razem, ponieważ obawiam się, że nie znajdę miejsca do modlitwy podczas zakupów (w Europie)?

ODPOWIEDŹ: Obowiązkiem każdego muzułmanina jest odmawianie modlitw o ustalonym czasie. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

[Koran] {Zaprawdę, modlitwa została nałożona na wiernych o ustalonych godzinach}.

W tej sytuacji, najpierw musisz dołożyć wszystkich starań, by odmawiać modlitwę o jej ustalonym czasie. Jeśli nie możesz znaleźć czystego miejsca i obawiasz się, że czas modlitwy minie, w tej sytuacji możesz połączyć obie modlitwy. Ale nie czyń z tego zwyczaju. Należy stosować to tylko w krytycznych, wyjątkowych sytuacjach. A Allah wie najlepiej.

Centrum fatw pod nadzorem dr Abdullaha al-Faqih

przekład: Umm Sultan

PYTANIE: Czasami łączę modlitwy asr i maghrib, tak naprawdę, w większości przypadków; i powodem jest to, że studiuję za granicą. Studiuje w Wielkiej Brytanii i nie mogę na uniwersytecie znaleźć miejsca, w którym mógłbym wykonać ablucję lub odmówić modlitwę. Czy wolno mi łączyć modlitwy asr i maghrib? Czy wolno mi opóźnić modlitwę asr o półtorej godziny?

ODPOWIEDŹ: Nie wolno łączyć dwóch modlitw bez ważnej (w szariacie – przyp. tłum) przyczyny, takiej jak ciągłe, ulewne opady deszczu, nieprzerwana podróż, poważna choroba (itp.) Odnośnie łączenia modlitw bez ważnego powodu, nie jest to dozwolone; co więcej - można łączyć (w pary) tylko modlitwy zuhr i asr, a potem maghrib i isza, odmawiając późniejszą o czasie wcześniejszej lub opóźniając pierwszą do czasu drugiej.

Szeich Ibn Dżibrin, Fatawa Islamijja

przekład:Umm Sultan

PYTANIE: Czy wolno mi łączyć i skracać modlitwy podczas moich studiów w Wielkiej Brytanii, i czy wolno łączyć i skracać modlitwy w ramadanie w takich okolicznościach?

ODPOWIEDŹ: Wolno podróżnemu łączyć jego modlitwy, jeśli wciąż jest w drodze (podróżuje) i trudno jest mu zatrzymać się i pomodlić. Może on zatrzymać się o czasie jednej z modlitw, i odmówić je razem o czasie pierwszej lub o czasie drugiej. Aczkolwiek, jeśli zatrzymał się w miejscu i przebywa w nim, wówczas nie powinien łączyć modlitw, lecz powinien odmawiać każdą z nich o jej czasie, skracając ją albo odmawiając w całości, jeśli może tak uczynić. [...]

Szeich Ibn Dżibrin, Fatawa Islamijja

przekład: Umm Sultan