małżeństwo z nierozwiedzioną chrześcijanką

PYTANIE: Ożeniłem się z chrześcijanką i ona od czasu naszego ślubu jest muzułmanką. Obecnie jest szczerą i praktykującą muzułmanką. Wcześniej była ona żonata z chrześcijaninem i żyła z nim w separacji przez wiele lat, ale rozwiedli się w sądzie tydzień przed naszym ślubem. Teraz jesteśmy małżeństwem od wielu miesięcy. Czy nasze małżeństwo jest ważne z punktu widzenia islamu? Jeśli nie, to co możemy zrobić?

ODPOWIEDŹ: Jeśli separacja kobiety i jej męża wiele lat temu była rozwodem, wtedy wasze małżeństwo jest ważne i legalne. Jeśli jednak była to jedynie separacja i nie postrzegali jej jako rozwód, a ona nie przeszła na islam aż do czasu swojego ślubu z tobą, to w takim przypadku wasze małżeństwo będzie nieważne.

Jest tak, ponieważ traktujemy innych zgodnie z tym, co uważane jest za legalne według ich własnych obrządków religijnych, oraz nie ingerujemy w to, w co oni wierzą, że jest zgodne z naukami ich własnej religii. Jeśli byli oni w separacji i postrzegana była ona jako rozwód, wtedy (ich rozwód) będzie ważny, nawet jeśli nie zostanie on zarejestrowany w oficjalnych dokumentach czy w sądzie (czyli rozwód chrześcijański, o ile w ich obrządku takowy istnieje – przyp. tłum.).

Wiecie lepiej, czy twoja żona była uznana za rozwódkę wiele lat temu, zgodnie z jej poprzednią religią i zgodnie z jej ludźmi. Jeśli tak, jej rozwód był ważny bez względu na to, czy był on zarejestrowany, a w konsekwencji wasze małżeństwo będzie ważne. W innym przypadku wasze małżeństwo jest nieważne. W tym drugim przypadku musicie odnowić swój kontrakt małżeński.

Powodem tego jest to, iż wspominasz, że przyjęła ona islam w momencie ślubu z tobą. Innymi słowy, nie było odstępu czasowego pomiędzy jej przyjęciem islamu a małżeństwem. Gdyby przeszła na islam jakiś czas przed ślubem z tobą, wtedy czas od momentu przyjęcia przez nią islamu byłby postrzegany jako jej iddah (okres oczekiwania), gdyż jej przyjęcie islamu samo w sobie jest ważną i legalną separacją od jej niemuzułmańskiego męża.

Każda kobieta, która przechodzi na islam, będzie uważana za odseparowaną od jej niemuzułańskiego męża, ale wciąż musi przeczekać okres iddah – trzy cykle menstruacyjne, lub jeśli jest w ciąży, aż do czasu rozwiązania.

(Zauważ: Jeśli kobieta przyjmuje islam a potem, podczas jej iddah, jej niemuzułmański mąż także przyjmuje tę religię, wtedy ich małżeństwo trwa nadal, bez potrzeby zawierania kolejnego kontraktu małżeńskiego. Jeśli w tym czasie nie przyjmie on islamu, wtedy ich separacja staje się ostateczna i może ona wyjść za mąż za kogoś innego.)

Oby Allah prowadził nas wszystkich.

Szeich Sulajman al-Tułajdżiri

Przekład Monika M.