przeszczep narządów usuniętego płodu

PYTANIE: W niektórych gałęziach medycyny istnieje tendencja do wykorzystywania usuniętych płodów do przeszczepu organów. Jaki jest wyrok wobec tego?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. W dzisiejszych czasach istnieje coś, co znane jest jako handel płodami, w którym lekarze umyślnie usuwają płody, by w ten sposób osiągnąć zysk ze sprzedaży organów lub komórek, z których mogą być sporządzone pewne rodzaje zastrzyków z korzyścią dla bogatych starszych osób i innych. Jest to wielkie przestępstwo, ponieważ pociąga za sobą umyślne morderstwo niewinnych duszy dla zysku finansowego. Jest to poważny rodzaj czynienia zła i wyrok odnośnie tego jest dobrze znany i oczywisty. Kwestia, czy usunięty/poroniony płód może zostać wykorzystany jako źródło narządów do przeszczepu została przebadana przez Islamską Radę Fiqhu, która wydała następującą fatwę:

  1. Nie jest dozwolone wykorzystywać płody jako źródła organów potrzebnych do przeszczepu innej osobie, z wyjątkiem pewnych ograniczonych okoliczności pod surowymi warunkami.

  2. Nie jest dozwolone umyślne wywoływanie poronienia w celu wykorzystania płodu do przeszczepów dla innych osób. Jedynie płody wydalone poprzez naturalne i spontaniczne poronienie lub usunięte z dozwolonych powodów mogą zostać wykorzystane w ten sposób. Zabieg usunięcia płodu nie powinien być wykonany, z wyjątkiem przypadku, kiedy życie matki jest zagrożone.

  3. Jeśli usunięty płód ma szanse na przeżycie, wtedy pomoc medyczna powinna mieć na celu utrzymanie go przy życiu, a nie wykorzystanie go do przeszczepu organów. Jeśli nie ma szans na przeżycie i nie przeżyje, jego organy nie mogą zostać wykorzystane do momentu, gdy umrze śmiercią naturalną, zgodnie z warunkami szarijatu.

  4. Nie jest dozwolone wykorzystać jakąkolwiek część zabiegów potrzebnych do otrzymania i przeszczepienia organów do celów komercyjnych.

  5. Zabiegi towarzyszące przeszczepowi narządów muszą być nadzorowane i kierowane przez specjalistyczną i godną zaufania organizację.

I Allah wie najlepiej.

Za "Qaraaraat Majma’ al-Fiqh al-Islami", str. 119.

Islam Q&A

przekład: Iman