czy muzułmanin może dziedziczyć po niemuzułmańskim krewnym

PYTANIE: As-salamu alajkum wa rahmatullahi wa barakatuh. [...] Czy muzułmanin może dziedziczyć po swoich rodzicach, którzy nie są muzułmaninami?

ODPOWIEDŹ: Wa`alykum As-Salaamu Warahmatullahi Wabarakaatuh. W imię Allaha, Najbardziej Miłosiernego, Litościwego.

[…] Islam traktuje bardzo poważnie prawa dotyczące podziału i udziału w spadku i reguluje je Święty Koran. A zatem muzułmanin powinien ściśle trzymać się litery prawa islamu a nie praw wypracowanych przez człowieka. Odnośnie pytania, szeich Faisal Mawlawi, Wice Przewodniczący „European Council for Fatwa and Research”, stwierdza:

“Wszyscy uczeni muzułmańscy zgodni są co do tego, iż niemuzułmanin w żadnym przypadku nie może dziedziczyć po muzułmaninie. Odnośnie sytuacji dziedziczenia muzułmanina po niemuzułmaninie – uczeni muzułmańscy nie są co do tej kwestii zgodni. Według większości uczonych – łącznie z czterema imamami prawa (fiqh) – muzułmaninowi nie wolno dziedziczyć po niemuzułmaninie. Aczkolwiek niektórzy uczeni – m.in Mu`adh ibn Dżabal, Mu`ajjiah ibn Abi Sufijan, Sa`id ibn Musajb – uważają, że muzułmanin może dziedziczyć po swoich krewnych, ktorzy islamu nie wyznają. Taki pogląd preferowali ibn Tajmijjah oraz ibn Al-Qajjim. Każda grupa uczonych powołuje się na określone dowody. Na ten temat pisałem szczegółowo w mojej książce pt. Ahkam Al-Mawareethand. Według mnie w krajach islamskich należy postępować zgodnie z opinią większości uczonych, zaś w nieislamskich – zgodnie z drugim poglądem. Warto dodać, iż opieram swą opinię na fakcie, iż w krajach nieislamskich niemuzułmanin dziedziczy po swoich krewnych muzułmaninach na mocy prawa. Również muzułmanin ma prawo dziedziczyć po swoich niemuzułmańskich krewnych na mocy prawa ustalonego przez człowieka. A zatem przedkładam w takiej sytuacji drugi pogląd, aby utrzymać równość między muzułmaninami a niemuzułmaninami w tej kwestii”.

Allah wie najlepiej.

Przekład Umm Sultan

ODPOWIEDŹ 2: […] Odpowiadając na pytanie, przytaczamy uchwałę Europejskiej Rady ds. Fatw i Badań (European Council for Fatwa and Research): “Komitet (Rada) uznaje, iż muzułmanom nie wolno wzbronić dziedziczenia po ich niemuzułmańskich krewnych ani przyjmowania od nich spadków. Zaprawdę, Rada nie widzi żadnej sprzeczoności z autentycznym hadisem: “Muzułmanin nie dziedziczy po niewierzącym (kafir), ani niewierzący (kafir) po muzułmaninie” [Buchari i Muslim], który wzmiankuje o niewierzącym w stanie walki z muzułmanami. Warto zauważyć, że za wczesnych czasów islamu, muzułmanon nie zostało zabronione dziedziczenie po ich niemuzułmańskich krewnych. Taką opinię podzielali m.in. Towarzysze tacy jak: Mu`adh ibn Dżabal (wg Abu Dawuda i Al-Bajhaqi’ego) oraz Mu`awijah ibn Abi Sufjan (wg Abu Szajbah) oraz Tabi`un (pokolenie po Towarzyszach) – m.in. Sa`id ibn Al-Musajjab, Muhammad ibn Al-Hanafijjah, Abu Dża`far Al-Baqir, Masruq ibn Al-Adżda’ i taki pogląd preferował Ibn Taymijjah oraz jego uczeń Ibn-ul Qajjim”.

Zaczerpnięte z małymi zmianami z http://www.ecfr.org/

Przekład Umm Sultan

OoDPOWIEDŹ 3: Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Wierny nie dziedziczy po niewiernym (kafir) a niewierny (kafir) nie dziedziczy po wiernym.” [al-Buchari, 4283]

Zasada ta wynika również z następującej wypowiedzi Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim): Przekazał Usama ibn Zajd: „Wysłannik Allaha powiedział: ‘Muzułmanin nie ma prawa do udziału w spadku po niemuzułmaninie, a niemuzułmanin nie ma prawa do udziału w spadku po muzułmaninie.’” [Sahih Muslim, Kitab al-Faraid; 3928] Według innego hadisu, powiedział: „Muzułmanin nie dziedziczy po niewiernym, a niewierny nie dziedziczy od Muzułmanina” [al-Buchari, 6764] Wysłannik Allaha powiedział również: „Ludzie którzy wyznają różne religie, nie dziedziczą po sobie.” [Abu Dałud, al-Sunan, Kitab al-Faraid, uznany jako dobry hadis (hasan) przez al-Albani w Sahih al-Dżami]

Aczkolwiek, jeśli niewierny pozostawia testament, w którym przekazuje 1/3 lub mniej swojego majątku swemu dziecku (synowi lub córce), ma ono prawo do spadku, albowiem jest to spadek - w przeciwieństwie do dziedziczenia - jest zgodny z systemem islamskim. Różnica ta jest dobrze znana w islamskim prawodawstwie. A Allah wie lepiej.

Szeich Muhammed Salih al-Munadżdżid

przekład Umm Sultan