wymioty a wudu

PYTANIE: Jeśli człowiek zwymiotuje, czy wymioty są nieczystością i unieważniają jego łudu?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Po pierwsze: Większość uczonych podziela pogląd, że wymioty są nieczystością. W al-Mawsuah al-Fiqhijjah (34/87) czytamy: „Panują różne opinie odnośnie tego, czy wymioty są czyste czy nieczyste. Hanafici i hanbalici twierdzą, że są nieczyste, i obie te szkoły myśli opierają się na różnych dowodach. Taki pogląd podzielają malikici odnośnie pożywienia, które zostało zmienione (strawione), nawet jeśli nie ma cech charakterystycznych dla kału. Przytoczyli jako dowód słowa Proroka: „Ammar, odzienie należy myć w piecu przypadkach (jeśli zabrudzone zostało): kalem, moczem, wymiotami, krwią i nasieniem.” Również przytoczyli jako dowód na to, że są one nieczystością, fakt, iż mogą być powiązane z kałem, ze względu na nieprzyjemny i odpychający zapach.”

Niektórzy z uczonych, takich jak Ibn Hazm oraz al-Szałkani, podzielają pogląd, że wymioty są czyste (tahir), ponieważ podstawową zasadą dotyczącą rzeczy jest to, że są one czyste i nie ma autentycznego (sahih) dowodu na to, że są one nieczyste. Odpowiedzieli na hadis od Ammara, zauważając że jest on słaby (daif).

al-Nałałi powiedział w al-Madżmu (2/549): „Hadis od Ammara został przekazany przez Abu Jala al-Małsili w jego Musnad i przez al-Daraqutni i al-Bajhaqi. Al-Bajhaqi powiedział: jest to fałszywy hadis nie mający podstaw. Al-Daraqutni i al-Bajhaqi stwierdzili, że jest słaby (daif).” Został również zaklasyfikowany jako słaby (daif) przez al-Hafiz ibn Hajar w al-Talkhis al-Habir, 1/33.

Szeich al-Albani powiedział w Tamam al-Minnah (str. 53), komentując pogląd autora Fiqh al-Sunna, że wymioty są nieczystością: „Mówię: autor nie przytacza na to dowodu, poza słowami “panuje ugoda, że są one nieczyste” Jest to słaby argument (punkt), ponieważ Ibn Hazm nie podziałał tego poglądu, kiedy stwierdził jasno, że wymioty muzułmanina są rzeczą czystą. Taki pogląd podzielał Imam al-Szałkani w al-Darar al-Bahijjah, oraz Siddiq Chan w jego komentarzu; nie wspomnieli wymiotów człowieka jako rzeczy należącej do tego, co jest generalnie nieczyste, i to jest poprawne. Potem oświadczają, że toczy się dysputa miedzy uczonymi odnośnie tego czy są one nieczyste; i stwierdzają, że bardziej prawdopodobnym jest, iż są czyste, albowiem mówią: „Podstawową zasadą jest, iż rzeczy są czyste i nie mogą być be uznane za inne, jeśli nie ma na to autentycznego dowodu.” Podobnie stwierdził al-Szałkani w al-Sajl al-Dżarar.”

Zapytano szeicha Sulajmana al-Alłan o to, czy wymioty są nieczyste; odpowiedział: „Poprawny pogląd brzmi, iż są one czyste (tahir) we wszystkich przypadkach, (niezależnie od tego czy jedzenie zostało strawione, czy nie). Fakt, iż maja nieprzyjemny zapach nie oznacza, że są nieczyste. Podstawowa zasada odnośnie tej kwestii brzmi, iż wszystkie rzeczy są czyste, chyba że jest potwierdzony (autentyczny) dowód na to, że są nieczyste. Nie ma dowodu, który udowadniałby, że wymioty są nieczyste, a zatem są czyste.” [al-Majmu, 2/570; al-Mughni 1/485]

Po drugie: Odnośnie tego, czy wymioty unieważniają łudu, poprawny pogląd uczonych brzmi, że wymioty nie unieważniają łudu. […]

przekład: Umm Sultan