azan i iqama do ucha noworodka

PYTANIE: Czy należy ogłaszać azan do prawego ucha noworodka, a iqamę do lewego, podobnie dla zmarłego podczas pogrzebu. Czy to jest innowacja?

ODPOWIEDŹ: Ogłaszanie azanu do prawego ucha noworodka jest pożądane ze względu na hadis, od Abu Rafiego, który powiedział: „Widziałem jak Prorok ogłaszał azan do ucha Hasana, syna Aliego, po tym jak urodziła go Fatima.” [Abu Dawud, al-Tirmizi uznał go za hadis autentyczny]. Odnośnie ogłaszania iqamy do lewego ucha, przekazano dwa hadisy na ten temat i żaden z nich nie jest autentyczny. Pierwszy hadis przekazali al-Hasan bin Ali od Proroka, ze ten powiedział: "Jeśli ktoś ogłasza azan do prawego ucha noworodka, a iqamę do lewego ucha, umm al-sibjan (rodzaj choroby) go nie doświadczy” [al-al-Baihaqi, Abu Jala; szeich al-Albani uznał ten hadis za wymyślony]. Drugi hadis, przekazali Ibn Abbas, ze Prorok ogłosił azan do prawego ucha al-Hasana a iqamę do lewego ucha. [al-Baihaqi]. Imam al-Baihaqi powiedział, ze ogniwa łańcucha przekazicieli obu hadisów są słabe. Taką samą praktykę przekazano od Umara bin Abdul Aziz ale imam Ibn Hadżar uznał to za nieautentyczne [al-Talkhiis al-Habiir]. A zatem, ogłaszanie azanu do prawego ucha noworodka jest pożądane, ale ani azan ani iqama nie powinna być ogłaszana do lewego ucha. Imam Ibn Qudamah napisał w “al-Mughni”: 'niektórzy ludzie wiedzy powiedzieli, ze jest pożądanym ogłaszanie azanu do ucha noworodka.' Nie ma podstaw do ogłaszania azanu do ucha zmarłego; to jest innowacja a każda innowacja jest zbłądzeniem, a każde zbłądzenie wiedzie do Piekła. Allah wie najlepiej.

Przekład Umm Sultan

PYTANIE: Czy wolno matce wyrecytować azan do ucha noworodka po porodzie, czy powinna poczekać na wizytę ojca dziecka?

ODPOWIEDŹ: Szeich Umar al-Miqbil, Profesor na Uniwersytecie Imam (Arabia Saudyjska)

Nie ma autentycznego hadisu, który potwierdzaliby praktykę ogłaszania azanu do ucha noworodka. Najlepszym hadisem jest ten, który przekazali Abu Rafi - jest to hadis, o słabym łańcuchu przekazicieli. [Musnad Ahmad (6/9), Sunan Abi Dawud (5105) i Sunan al-Tirmizi (1514)] Niektórzy uczeni, aktorzy zachęcają do tej praktyki, czynią tak prawdopodobnie, ponieważ nie podważają poprawności tego hadisu.

Przekład Umm Sultan

Dodatkowa informacja (z anglojęzycznego forum internetowego o islamie) (cytat jednej z wypowiedzi): przekazał Abu Raafi': „Widziałem jak Prorok ogłaszał azan na modlitwę do ucha Husaina, syna Aliego, kiedy jego matka Fatima go urodziła.” [Ahmad, Abu Dawud, at-Tirmizi]. Zob. książkę „Al-Kalim At-Tayyib (czyt. Al-Kalim at-Tajjib)” opublikowana w 2001 roku, w której al-Albami stwierdza, ze łańcuch przekazicieli tego hadisu jest słaby (daif) # 211.

Również w książce „Sahiih Al-Kalim At-Tayyib (czyt. Sahih al-Kalim At-Tajjib)”, szeicha al-Albaniego, tłumacz zaznaczył na wstępie: "hadis numer 168 dotyczyli ogłaszania azanu do ucha noworodka, po ponownych badaniach al-Albani uznał ten hadis za słaby, i nie wolno jest według niego postępować. Słyszałem to od niego (szeicha Albanieg) z nagrania na kasecie, gdzie wspomina on, iż kiedy dotarł do „Al-'lman” Szu'ab al-Bajhaqi'ego – który był uprzednio jedynie w formie rękopisu, znalazł (al-Albani), że w łańcuchu przekazicieli tego hadisu, byli dwaj ludzie, których oskarżano o kłamstwo. Uprzednio myślał on (al-Albani), ze przekaz Al-Bajhaqi'ego był tylko słaby, a nie bardzo słaby, ponieważ w ten sposób odniósł sie do niego na stronie 16 „Tuhfat Al-Waduud (czyt. Tuhfat al-Ładud): - Ibn al-Qajjim. [...koniec cytatu] Warto również dodać, ze hadis, który mówi, że zijaada (dodanie) ogłaszania iqamy do lewego ucha dziecka, al-Albani nazywa maudu'ah (sfabrykowanym, wymyślonym). Zob. „Silsilatul Ahaadeeth (czyt.ahadis) ad-Da'eefah (czyt. ad-da’ifa)” #321 oraz Al-'Irwaa' (czyt. Al-Irła) #1174.”

Przekład Umm Sultan