małżeństwo cywilne a islamskie

PYTANIE: Czy małżeństwo cywilne jest równoznaczne z nika? Nika siostry odbędzie się później, zaś małżeństwo cywilne ze względu na okoliczności musi zostać zawarte jak najszybciej. Według niektórych ludzi, jeśli mężczyźni są obecni podczas ślubu cywilnego (ojciec panny młodej i bracia), małżeństwo cywilne zostanie uznane za nika. Czy to prawda?

ODPOWIEDŹ: Ślub cywilny nie jest uznawany za małżeństwo zgodne z religią (islamem), albowiem w większości przypadków małżeństwa takie w krajach niemuzułmańskich nie są zawierane zgodnie z prawem islamskim – nie wypełniają warunków poprawnego małżeństwa (w islamie, zgodnego z szariatem – przyp. tłum.); najważniejszym z nich jest obecność (i zgoda) opiekuna panny młodej i dwóch świadków (płci męskiej). Aczkolwiek jeśli takie warunki (tzn. wszystkie obowiązkowe warunki, które ustanawia islam i które należy wypełnić, aby małżeństwo było zawarte poprawnie wg islamu) zostaną wypełnione, wówczas małżeństwo jest poprawne i akceptowane.

Nie wolno muzułmaninowi zawierać małżeństwa w sądach stworzonych rękami człowieka, kiedy ma możliwość zawrzeć je wśród społeczonści muzułmańskiej w meczecie lub centrum islamskim. Jeśli małżeństwo zostanie zawarte w meczecie lub centrum islamskim, wówczas jest dozwolonym potwierdzenie go w sądach, urzędach miasta lub innych instytucjach. […]

Przekład Umm Sultan