książki i filmy "Harry Potter"

PYTANIE: Zastanawiam się, czy oglądanie i czytanie serii “Harry Potter” jest w porządku? Książki oraz filmy „Harry Potter” są o magii, a ja wiem, że magia nie jest w islamie dozwolona. Dlatego chcę się upewnić, czy jest to w porządku, czy nie.

ODPOWIEDŹ: W imię Allaha, Miłosiernego, Litościwego. Chwała i podziękowania należą się Allahowi, oraz pokój i błogosławieństwa niech będą z Jego Wysłannikiem. Drogi pytający, pochwalamy twoje poszukiwanie wiedzy oraz twoją gorliwość w poszukiwaniu tego, co jest dozwolone i unikaniu tego, co (dozwolone) nie jest. Szczerze błagamy Allaha, by pobłogosławił twoje wysiłki na tej zacnej drodze.

Książki i filmy ‘Harry Potter’ są całkowicie o magii i mitologii, dlatego właśnie powinno się unikać ich czytania czy oglądania. Uczeni muzułmańscy są niemal zgodni, że uczenie się magii jest zabronione (haram). Z pewnością jest wiele pożytecznych książek i filmów do czytania i oglądania innych niż ‘Harry Potter’. Problem staje się jeszcze poważniejszy, jeśli rodzice pozwalają swoim dzieciom oglądać lub czytać takie historie, gdyż może to wpłynąć na ich wiarę w ich wczesnym dzieciństwie.

Odpowiadając na twoje pytanie, sziech Muhammad Al-Mukhtar Al-Szinqiti, Dyrektor the Islamic Center of South Plains w Lubbock, Teksas, stwierdził co następuje: ”Tradycyjnie, muzułmańscy uczeni są niemal zgodni, że uczenie się magii jest zabronione (haram). Opierają swój argument na wersecie mówiącym o ludziach, którzy uczą się magii:

{I oni nauczyli się tego, co im szkodziło i nie przynosiło korzyści, wiedząc dobrze, że ten, kto to kupi, nie będzie miał udziału w życiu ostatecznym. A z pewnością złe jest to, co oni kupili za swoje dusze! Gdybyż oni byli wiedzieli!} [Koran 2:102]

Według godnych zaufania ludzi, którzy przeczytali prace “Harry Potter”, są one całkowicie o magii i mitologii. Dlatego nie zalecałbym młodym ludziom czytania ich, ani rodzicom dawania ich swoim dzieciom.

Atrakcyjny sposób, w jaki te prace są zrobione, jest bardzo niebezpieczny i mógłby wpłynąć negatywnie na podstawowy koncept aqidah, czyli wiary islamskiej, i na wartości naszej młodzieży. Ludzie posiadający wiedzę dostrzegają jaki wpływ na umysł i duszę mogłyby mieć takie prace artystyczne. Słynny nieżyjący już poeta muzułmański, Muhammad Iqbal, powiedział: „Suchość logiki nie może przyćmić piękna poezji.”

Dlatego radzi się muzułmanom, aby trzymali się z dala od tych atrakcyjnych, lecz trujących dzieł. A Allah wie najlepiej.

przekład: Monika M.