czy kobieta musi zasłaniać całe ciało

PYTANIE: Czy kobieta musi zakrywać całe jej ciało, twarz, dłonie i stopy?

ODPOWIEDŹ: Muzułmańscy uczeni mają różne opinie odnośnie tej kwestii, tzn. czy kobieta musi zakrywać jej twarz i dłonie przed obcymi mężczyznami, z którymi może zawrzeć związek małżeński - czy nie.

Według szkoły hanbalickiej oraz poprawnej opinii szkoły szafiickiej, musi zakrywać twarz i dłonie przed obcymi mężczyznami, albowiem należą one do jej aury (jakakolwiek część ciała, która musi być zasłonięta). Wg szkół hanafickiej i malikickiej te części ciała nie należą do aury. Z drugiej strony, uczeni ze szkół hanafickiej i malikickiej – od długiego czasu potwierdzali ich wypowiedzi - iż muzułmanka musi zakrywać twarz i dłonie, kiedy istnieje ryzyko pokusy (fitna). Pokusa dotyczy sytuacji, kiedy kobieta jest urodziwa lub powszechny jest brak moralności lub/i wiele jest ludzi rozpustnych. A zatem, zakrywanie twarzy i dłoni to przeważający pogląd według poprawnej opinii czterech szkół myśli. Stąd odkrycie twarzy uznane byłoby za rodzaj odsłonięcia, odkrycia. Jest dużo dowodów w Koranie i Sunnie, które wskazują na to, ze zasłanianie całego ciała jest obowiązkowe. Oto niektóre z nich:

1- Allah mówi (interpretacja znaczenia): [33:59] {(Proroku! Powiedz twoim żonom i twoim córkom, i kobietom wierzących (żonom, matkom, córkom, siostrom wierzących muzułmanów), aby narzuciły swoje okrycia (dżalabibihinn) na całe ciała to jest najbardziej odpowiednie, aby były znane (jako zacne kobiety) i nie były obrażane; Allah jest Przebaczający, Najbardziej Litościwy.}

Większość komentatorów Koranu ustaliło, iż werset ten oznacza, iż okrywanie twarzy jest obowiązkowe ponieważ słowo dżilbab oznacza luźną szatę, okrycie zewnętrzne, którego używa się do zakrywania głowy i twarzy, kiedy się okrycie opuści znad głowy na twarz. Również powiedziano, iż dżilbab oznacza szatę, która zakrywa całe ciało. Potwierdził to imam Qurtubi.

Odnośnie wersetu w surze Światło: [24:31] {i nie okazywały swoich ozdób, poza tymi, które są oczywiste} – oznacza to zewnętrzne szaty i to jest najbardziej właściwa, poprawna opinia. Przekazał tak również Ibn Masûd. Lub oznacza to - to, co zostanie przypadkowo odkryte, na przykład na skutek powiewu wiatru, itp.

2 - Werset o hidżabie (interpretacja znaczenia): [33:53] {A kiedy prosicie (jego żony) o to, czego potrzebujecie, proście je zza zasłony (hidżab), tak jest czyściej dla waszych serc i dla ich serc.} - czystość o której wspomina ten werset, nie jest osobliwa, właściwa jedynie matkom wiernych (żonom Proroka). Każda muzułmanka jej potrzebuje. W rzeczy samej, muzułmanki potrzebują jej bardziej niż żony Proroka.

3 - Allah mówi w surze Światło (interpretacja znaczenia): [24:31] {i narzucały swoje zasłony (chumur) na ich juyub.}

Imam Buchari przekazał od Aiszy: „Kiedy (werset) [24:31] {i narzucały swoje zasłony (chumur) na ich dżujub.} został objawiony, (niewiasty) porwały ich szaty na krawędziach i zakryły ich głowy i twarze tymi kawałkami materiałów.” Imam Hafiz Ibn Hajr powiedział: „Zakryły ich twarze.” Abu Huraira powiedział, że Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Kobieta to aura, kiedy wychodzi z domu, szatan sprawia, iż ludzie podnoszą na nią spojrzenia.” [Tirmizi] To jest dowód na to, iż całe ciało kobiety jest aurą.

Ibn Umar przekazał, że Prorok Muhammad powiedział: „Kobieta, która pielgrzymuje nie powinna zakrywać twarzy ani nakładać rękawiczek w stanie uświęcenia (ihram)”.

Imam Abu Bakr Ibn al-Arabi powiedział: „Jest obowiązkowym dla kobiety zakrycie jej twarzy, za wyjątkiem pielgrzymki (hadżdż). A zatem (w stanie uświęcenia - ihram), powinna opuszczać jej chustę na twarz, tak aby nie dotykała jej bezpośrednio i powinna odwracać się od mężczyzn.” [Arizah al-Ahwazi]

Aisza powiedziała: „Mężczyźni na wielbłądach mijali nas kiedy byłyśmy z Prorokiem Muhammadem (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) a my byłyśmy w stanie uświęcenia (ihram). Zasłaniałyśmy nasze twarze naszymi okryciami - kiedy nas mijali, a potem znowu je odkrywałyśmy.” […]

Allah wie najlepiej.

Fatwa center pod nadzorem Dr Abdullha al-Faqih