czy dotykanie z pożądaniem liczy się jako przyjęcie żony z powrotem po rozwodzie

PYTANIE: Od około dwóch lat mój mąż i ja mamy okropne problemy małżeńskie, problemy te są tak poważne, że zakończyły się dwoma rozwodami. Po pierwszym rozwodzie przyjął mnie z powrotem (odbywając ze mną stosunek), po drugim rozwodzie jedynie mnie dotknął (bez współżycia), ale zrobił to w romantyczny sposób. Twierdzi on, że wciąż jestem rozwiedziona, ponieważ mówi, że musiałby odbyć ze mną rzeczywisty stosunek. Miałam już jeden okres, więc mówi on, że wciąż jeszcze 2 i mój okres oczekiwania (iddah) się zakończy. Czy ma rację? Lub czy przyjął mnie z powrotem, mimo że ze mną nie współżył, a jedynie mnie dotknął?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi.

Po pierwsze: Przyjęcie z powrotem żony podczas okresu ‘iddah jest prawem, które szri’ah (prawodawstwo islamskie) daje mężowi. Jeśli chce, może przyjąć ją z powrotem, lub ją opuścić do czasu, aż zakończy się okres ‘iddah. Allah mówi (interpretacja znaczenia):

„ A ich mężowie, jeśli zapragną pogodzenia, mają pełne prawo powrócić do nich w tym czasie.” (Koran, sura Krowa, 2:228)

Tak więc Allah dał mężom rozwiedzionych żon prawo przyjęcia ich z powrotem podczas tego okresu (tj. podczas ‘iddah), jeśli chcą się pogodzić.

Przyjęcia żony z powrotem można dokonać na dwa sposoby: słownie, lub poprzez czyny.

Przyjęcie żony słownie oznacza wypowiedzenie na przykład słów „Przyjmuję moją żonę z powrotem”, lub „Zatrzymuję moją żonę”, itp., lub mówiąc jej „Przyjmuję cię z powrotem” lub „Zatrzymuję cię”, itp.

Przyjęcie z powrotem osiąga się za pomocą tych zdań, zgodnie z konsensusem fuqaha’ (prawników z zakresu prawodawstwa islamskiego – przyp. tłum.).

Osoba, która nie potrafi wypowiedzieć tych słów, jak na przykład osoba niema, może je zastąpić pisaniem lub gestem.

Przyjęcie żony z powrotem za pomocą czynu oznacza stosunek, o ile jest on z intencją pogodzenia się.

Szejch ‘Abd al-Rahmaan al-Sa’di powiedział: Jeśli mąż rozwiódł się z nią przez odwołalny talaq (tj. pierwszy lub drugi rozwód – przyp. tłum.), to jeśli ‘iddah się zakończy, nie jest mu ona dozwolona, chyba że zostanie zawarty nowy kontrakt małżeński, dopełniając wszystkich koniecznych warunków. Jeśli ‘iddah jeszcze się nie zakończyła, a intencją stosunku jest pogodzenie się, wtedy jest to przyjęcie jej z powrotem, i stosunek jest dozwolony. Jeśli nie ma intencji pogodzenia się, wtedy zgodnie z madhab oznacza to, że przyjął ją z powrotem, ale zgodnie z poprawną opinią nie oznacza to, że przyjął ją z powrotem, dlatego stosunek ten jest haram (zabroniony). [Al-Irshaad ila Ma’rifat al-Ahkaam]

Bazując na tym, jeśli mąż jedynie cię dotykał, nie jest to postrzegane jako przyjęcie cię z powrotem. Zobacz także odpowiedź na pytanie Jak mężczyzna powinien przyjąć żonę z powrotem po rozwodzie z nią?

Jest to pogląd większości uczonych (także Imama Malika, al-Szafa’i i Ahmada), że przyjęcie żony z powrotem nie odbywa się poprzez jedynie dotykanie z pożądaniem. Ale Imam Malik powiedział: „Przyjęcie z powrotem osiąga się poprzez dotykanie z pożądaniem, jeśli intencją jest przyjęcie żony z powrotem”. Tak długo, jak twój mąż mówi, że nie chciał przyjąć cię z powrotem, nie przyjął cię poprzez ten czyn.

Zobacz al-Mughni, 7/404; al-Mawsoo’ah al-Fiqhiyyah, 13/187.

Po drugie: Jeśli chodzi o ‘iddah kobiety rozwiedzionej poprzez odwołalny talaq, trwa ona w przypadku kobiety miesiączkującej trzy cykle menstruacyjne, tak więc pozostały ci dwa cykle, tak jak powiedział twój mąć, wtedy twoja ‘iddah się zakończy. Jeśli przyjmie cię z powrotem w tym czasie, wtedy ten rozwód będzie liczony jako jeden z trzech, i musi przyprowadzić ludzi jako świadków, że przyjmuje cię z powrotem. Tak więc pozostanie mu jeden talaq, a jeśli nie przyjmie cię z powrotem podczas okresu ‘iddah, wtedy będziecie rozwiedzeni i nie jest mu dozwolony powrót do ciebie, chyba że z nowym kontraktem małżeńskim i nową ‘iddah, a małżeństwo nie może być zawarte bez twojego przyzwolenia i zgody twojego łali (opiekuna). A Allah wie lepiej.

Islam Q&A

przekład: Monika M.