ubrania ze skóry wieprzowej

PYTANIE 1: Jakie jest orzeczenie odnośnie okryć wykonanych z skóry?

ODPOWIEDŹ: Chwała Allahowi. Zostało udowodnione, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Kiedy skóra (zwierzęcia) zostanie wygarbowana, staje się czysta”. Powiedział też: „Garbowanie skóry zdechłego zwierzęcia [tj. takiego, które zdechło w sposób naturalny, w przeciwieństwie do zarżniętego] oczyszcza ją”. Uczeni poróżnili się odnośnie tego – czy hadis ten odnosi się do wszystkich rodzajów skóry zwierzęcej, czy tylko do skóry zwierząt, które zarżnięte zgodnie z szariatem stają się halal (dozwolone).

Bez wątpienia dozwolone jest używanie w każdy sposób wygarbowanej skóry zdechłych zwierząt, które stają się halal kiedy zostaną zarżnięte zgodnie z szariatem, takich jak wielbłądy i krowy, zgodnie z najpoprawniejszą opinią uczonych. Jeśli chodzi o skórę świń, psów i im podobnych, które nie mogą stać się halal jeśli się je zarżnie w sposób nakazany przez szariat, istnieje różnica w opiniach uczonych, czy mogą się one stać czyste poprzez garbowanie. Aby mieć pewność, lepiej ich nie używać, mając na względzie słowa Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim): „Jeśli ktoś unika rzeczy wątpliwych, będzie to lepsze dla jego zaangażowania religijnego i dla jego honoru”. Powiedział on także: „Pozostawcie to, co wzbudza waszą wątpliwość, dla tego, co jej nie wzbudza”.

Szejch Ibn Baaz w al-Fataawa al-Jaami’ah li’l-Mar’ah al-Muslimah, część 3, str. 860

Przekład: Monika M.

PYTANIE 2: Chciałabym wiedzieć, czy dozwolone jest używanie skórzanych produktów, takich jak paski, kurtki zamszowe, czy buty, które są produkowane w Wielkiej Brytanii, USA i są robione głównie ze skóry świńskiej – gdyż jest to najtańsza ze skór. Proszę, wyjaśnijcie mi to. Dżazaka Allah khairan.

ODPOWIEDŹ: (…) Istnieją dwie opinie na temat używania świńskiej skóry. Konserwatywna opinia wśród uczonych zabrania używania jej we wszystkich formach i kategoriach. Inna opinia zezwala na korzystanie ze świńskich kości, skóry i innych części ciała, podczas gdy zabrania spożywania jej mięsa. Argumentem jest werset 3 z Koranu, sura al-Ma’ida (Stół Zastawiony), gdzie Allah mówi:

{Zakazane wam jest: padlina, krew i mięso świni…}

Słowo tu użyte to „mięso świni”, a nie świnia jako taka. Dla tej ostatniej grupy uczonych używanie skórzanych kurtek, pasków, itp. wykonanych ze skóry świńskiej, będzie makruh (niemile widziane), a nie haram (zabronione), podczas gdy dla niektórych ze współczesnych uczonych procesy chemiczne zmieniają całkowicie właściwości skóry i dlatego nie widzą oni problemu w używaniu produktów zrobionych z takiej skóry. Ja polecam znalezienie alternatywnych (produktów – przyp. tłum.), nawet jeśli są one nieco droższe.

A Allah wie lepiej.

Przekład: Monika M.